Partner: Logo KobietaXL.pl

Jak to możliwe? Przyczyną może być uczulenie na słońce, czyli fotodermatoza, która zwykle daje także inne dokuczliwe objawy.

Uczulenie na słońce – przyczyny

Alergia na słońce, czyli fotodermatoza, to nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne. Jeśli nawet bardzo krótka ekspozycja na słońce prowadzi do powstania rumienia, swędzenia, pęcherzy i łuszczenia się skóry, to należy przeprowadzić diagnostykę dermatologiczną, a potem przestrzegać zaleceń lekarza, wśród których na pewno pojawi się używanie kremów z filtrem UV.

Uczulenie na słońce może mieć charakter idiopatyczny, co oznacza, że nie jesteśmy w stanie stwierdzić, jaki czynnik wywołuje tak gwałtowną reakcję skóry. Jednak w wielu przypadkach daje się go określić, co ułatwia podejmowanie działań zabezpieczających skórę.

Wśród dobrze rozpoznanych przyczyn nadreaktywności skóry na promieniowanie słoneczne wymienia się:

  • choroby autoimmunologiczne,

  • działanie niektórych leków (np. hormonalnych, nasercowych i ziołowych),

  • działanie niektórych substancji chemicznych zawartych w kosmetykach, perfumach lub detergentach,

  • dziedziczne choroby skóry (genodermatozy).

Bez względu na przyczynę alergii na słońce, jej objawy mogą być podobne, a różnić się będą jedynie stopniem nasilenia.


Objawy alergii na słońce

Takie objawy są dokuczliwe. Oprócz symptomów skórnych, takich jak:

  • rumień

  • pokrzywka

  • wysypka

  • tworzenie się pęcherzy

  • łuszczenie się skóry

  • pojawianie się rozległych swędzących plam na skórze,

mogą pojawić się także dolegliwości ogólnoustrojowe: trudności w oddychaniu, nudności czy zwroty głowy. To właśnie one świadczą o bardzo silnej reakcji alergicznej i wymagają udzielenia natychmiastowej pomocy medycznej. Konieczne może okazać się podanie leków antyhistaminowych i (lub) kortykosteroidów.

Objawy uczulenia na słońce są o wiele bardziej niebezpieczne niż poparzenie słoneczne u osoby, która nie jest alergikiem. Reakcja fotoalergiczna czy fototoksyczna pojawia się bardzo szybko i niejednokrotnie trudno ją wyciszyć. Dlatego nie należy doprowadzać do sytuacji, w której trudno będzie ukoić nadreaktwyną skórę. Lepiej zapobiegać niż leczyć!

>>Przeczytaj więcej o alergii na słońce.

 

Czy alergia na słońce wymaga stosowania specjalnych kosmetyków?

Zapobieganie reakcjom alergicznym na promieniowanie słoneczne wymaga unikania długiej (dla każdego alergika będzie to inna długość…) ekspozycji na słońce w godzinach największego nasłonecznienia, czyli między 10 a 16.

Ponieważ całkowite uniknięcie kontaktu z promieniowaniem słonecznym bywa niemożliwe, bo wymagałoby rezygnacji z codziennych aktywności, osoby borykające się z fotodermatozami powinny:

  • nosić lekkie i przewiewne ubrania z naturalnych tkanin, z długimi rękawami i nogawkami,

  • używać kremów oraz innych kosmetyków z filtrem UVA i UVB przez cały rok,

  • kosmetyki z filtrem rozprowadzać na skórze około 20 minut przed wyjściem z domu, a potem ponawiać aplikacje co 2 godziny, a w przypadku kąpieli morskich czy intensywnego pocenia – częściej. Pamiętać, że kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi ścierają się pod wpływem potu, wilgoci w powietrzu, wody morskiej czy pocierania,

  • mieć na uwadze miejsca najbardziej wrażliwe na słońce, ale nie zapominać o ochronie wszystkich części ciała, nie pomijając tych trudno dostępnych: pleców, barków, szyi, uszu ani stóp.


Krem przeciwsłoneczny – jak dobrać

W kremie przeciwsłonecznym najistotniejsze są filtry, czyli substancje ochronne, które – w zależności od typu – odbijają lub pochłaniają szkodliwe promieniowanie.

Filtry SPF (ang. Sun Protection Factor) odpowiedzialne są głównie za ochronę przed promieniowaniem UVB. Skrótowi SPF towarzyszy zawsze liczba, która informuje, ile czasu dłużej można przebywać na słońcu bez poparzenia skóry, np. SPF 50 – zapewnia 50 razy dłuższy czas przebywania na słońcu bez ryzyka poparzenia, niż gdyby skóra w żaden sposób nie była zabezpieczona.

To właśnie filtr SPF 50 zapewnia najwyższy poziom ochrony przed promieniowaniem UVB, które jest odpowiedzialne za oparzenia słoneczne (może blokować około 98% promieni UVB docierających do skóry), dlatego poleca się go osobom z uczuleniem na słońce i skłonnością do poparzeń słonecznych. Krem SPF 50 do twarzy my skin changer light bodyguard tołpa. ® można stosować także pod makijaż – nie pozostawia białego filmu i doskonale się wchłania. Równie skutecznie jak oparzeniom słonecznym i reakcjom fotoalergicznym zapobiega tzw. cyfrowemu starzeniu się skóry (ang. digital aging), które wywołuje m.in. światło niebieskie, czyli promieniowanie HEV, emitowane przez komputery, smartfony, tablety i inne urządzenia ekranowe.

Filtry PPD (ang. Persistent Pigment Darkening) oraz IPD (ang. Immediate Pigment Darkening) chronią przed promieniowaniem UVA – im wyższe wskaźniki, tym wyższa ochrona.

Jak ukoić skórę, poparzoną w słońcu – także w przebiegu reakcji alergicznej

Wiesz już, jak dbać o skórę skłonną do oparzeń słonecznych i reakcji fotoalergicznych. Jak jednak pomóc skórze w przypadku oparzenia słonecznego?

Jeśli jesteś alergikiem, nie sięgaj po preparaty łagodzące (np. z pantenolem czy sokiem z aloesu), jeśli nie masz całkowitej pewności, że nie wywołują kolejnej reakcji alergicznej. Przy bardziej nasilonych objawach uczulenia skonsultuj się z lekarzem. Konieczne może być zastosowanie leków przeciwhistaminowych lub miejscowo – kremów z kortykosteroidami.

Jeżeli natomiast oparzenie słoneczne nie jest efektem fotodermatozy, sięgnij po wspomniane kosmetyki z pantenolem czy aloesem i przez kilka dni unikaj ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Możesz doraźnie stosować chłodne okłady (np. z namoczonego i dobrze odciśniętego ręcznika).

artykuł partnera

 

Tagi:

opalanie ,  uroda , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót