Partner: Logo KobietaXL.pl
Dlatego też musimy się starać, by opalanie było całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia. Najważniejszą rzeczą jest stosowanie odpowiednich kosmetyków do opalania.

Promienie UV – wpływ na alergię i nowotwory

Najpoważniejszym ryzykiem, jakie powoduje promieniowanie UV, jest ewentualność rozwoju nowotworów, na którą wpływa nadmierna ekspozycja na słońce. Innymi schorzeniami, do których może się ona przyczyniać, są liczne alergie oraz fotostarzenie się skóry. To ostatnie polega na uszkodzeniach, jakie mogą nastąpić pod wpływem słońca we włóknach elastyny i kolagenu oraz przesuszaniu skóry, a także pojawianiu się zmarszczek i przebarwień.

 

Najbardziej zagrożeni rakiem skóry są właściciele wielu pieprzyków lub znamion barwnikowych na jej powierzchni. To właśnie oni powinni szczególnie unikać intensywnego kontaktu ze słońcem i pamiętać, że a szkodliwy wpływ promieniowania UV odbywa się nie tylko latem ale przez cały rok.

 

Oddziaływanie promieniowania UVB może powodować zaczerwienienia i oparzenia na skórze, natomiast UVA, które dociera do głębokich warstw skóry za sprawą zwiększenia ilości wolnych rodników, wpływa faktycznie na jej fotostarzenie.

Jak używać kosmetyków do opalania?

Aby zniwelować wpływ promieniowania UVA i UVB, powinniśmy przed słonecznymi kąpielami stosować specjalne kosmetyki do opalania zawierające filtry ochronne. Należą do nich filtry chemiczne, wykorzystujące substancje pochłaniające promieniowanie UV takie jak tinosorb i mexoryl. Trzeba jednak pamiętać, iż dość często wpływają one na uczulenia i podrażnienia skóry. Kosmetyki przeznaczone do opalania posiadają także filtry mineralne odbijające i rozpraszające promieniowania UV, takie jak: dwutlenek tytanu, czy dwutlenek cynku.

 

W celu skutecznej ochrony trzeba właściwie dobrać wielkość filtra UV do tzw. fototypu skóry. Im jaśniejszą karnację i kolor włosów ma dana osoba, tym wartość SPF, czyli czynnika chroniącego skórę, w stosowanym przez nią kosmetyku powinna być wyższa. Osoby o rudych włosach i jasnej cerze oraz z dużą ilością piegów powinny stosować nawet 50 SPF. Z kolei brunetom i brunetkom z bardzo ciemną karnacją wystarczą kosmetyki z filtrem o mocy — SPF 15.

Olejki, mleczka czy kremy?

Kosmetyki do opalania są aplikowane na skórę w różnej formie. Najczęściej wśród nich spotykamy:

 

  • kremy,
  • emulsje
  • olejki,
  • spraye,
  • mleczka,
  • balsamy.

 

Różnią się między sobą konsystencja, gęstością, sposobem aplikacji, szybkością wchłaniania się i zawartością SPF, który najwyższy jest w balsamach i sprayach, a najniższy w olejkach.

Tagi:

opalanie ,  kosmetyki do opalania ,  olejki , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót