Partner: Logo KobietaXL.pl

Skóra wrażliwa – charakterystyka

Ponad połowa populacji cierpi na nadwrażliwość skórną. Jej cechą charakterystyczną jest gwałtowna reakcja na czynniki zewnętrzne w postaci zaczerwienienia, wysuszenia, szorstkości i zapalenia. Podyktowane jest to  jest uwarunkowaniami genetycznymi lub nabytymi. Do tych drugich należą: atopowe i wypryskowe zapalenie skóry, trądzik różowaty (pękające naczynkowa), trądzik krostkowy i zaskórnikowy. Do nadwrażliwości skutecznie przyczynia się też niewłaściwa pielęgnacja oraz dobór nieodpowiednich preparatów. Skóra wrażliwa bowiem bardzo często reaguje uczuleniem na kosmetyki drogeryjne. Ponadto nie lubi eksperymentowania z kosmetykami, sauny, twardej wody, ostrych przypraw, alkoholu, gorącej wody i powietrza, klimatyzowanych pomieszczeń, peelingów mechanicznych oraz… opadających na twarz włosów, do których stylizacji używa się obciążających receptur.

Żel do skóry wrażliwej

Podstawą pielęgnacji jest codzienna higiena. Warto w tym celu wybrać delikatny, oczyszczający żel myjący do skóry wrażliwej, który złagodzi podrażnienia oraz uzupełni poziom lipidów, np. La Roche-Posay Lipikar. Absolutnie odradza się stosowanie środków myjących o działaniu odtłuszczającym oraz mydeł o zasadowym pH. Te kosmetyki uszkadzają warstwę hydrolipidową skóry, pozbawiając jej naturalnej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Powodują utratę wody i widocznie wpływają na pogorszenie jej kondycji – wywołują rumień, uczucie ściągnięcia, szczypania i pieczenia.

Nawilżanie skóry

Skóra wrażliwa wymaga porządnego nawilżania, które ochroni ją przed utratą wody i złagodzi podrażnienia. Nawadnianie powinno iść dwutorowo, tj. z zewnątrz (kremy) i od środka (picie wody niegazowanej i ziołowych herbatek). Używane do codziennej pielęgnacji kosmetyki nie powinny zawierać barwników, konserwantów oraz substancji zapachowych. Warto wybierać te, które mają filtr UV, działają łagodząco, są hypoalergiczne i mają neutralne dla skóry pH. Należy też pamiętać, że niedostateczne nawilżanie sprzyja starzeniu się skóry.

Wrażliwa skóra niemowląt

Wrażliwa skóra niemowląt jest mniej wytrzymała, delikatniejsza i cieńsza niż u osoby dorosłej. Wynika to z faktu, że jej płaszcz hydrolipidowy nie jest w pełni rozwinięty. Potrzebuje zatem dedykowanych preparatów, ponieważ bardzo szybko ulega podrażnieniom i przesuszeniu. Podstawą łagodnej pielęgnacji są wysokiej jakości kosmetyki, tj. krem na odparzenia, oliwka do ciała, puder, krem ochronny z filtrem UV oraz - przede wszystkim - specjalny żel myjący dla dzieci, jako że kąpiel jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji niemowlęcia.

La Roche-Posay Lipikar

Żel do skóry wrażliwej La Roche-Posay Lipikar to produkt myjący o uniwersalnym zastosowaniu. Stworzony został z myślą o codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej. Wykazuje podwójną moc działania: głęboko oczyszcza, by usunąć zanieczyszczenia i zapewnić skórze komfort, a także ochronę przed wysuszeniem i uczuciem napięcia. Dba o naturalne pH skóry, nie szczypie w oczy. Może być wykorzystany jako oczyszczający żel myjący to twarzy, delikatny szampon dla niemowląt czy produkt odpowiedni do codziennej higieny miejsc intymnych. Jego unikalna formuła bazuje na aktywnych składnikach myjących, połączonych ze składnikami pielęgnującymi. Wzbogacony jest niacynamidem, masłem Karite i gliceryną, dlatego łagodzi podrażnienia i uzupełnia poziom lipidów. Bezzapachowa formuła pozbawiona jest parabenów.

Tagi:

uroda,  skóra,  pielęgnacja,  skóra wrażliwa, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót