Partner: Logo KobietaXL.pl

Wazelina – substancja mazista, dość rzadka, bezwonna, niskotopliwa, niewysychająca, koloru od białego poprzez żółty do brązowego - we wszystkich wypadkach dość prześwitująca. Jest mieszaniną węglowodorów parafinowych (alkanów) z pogranicza stałego i ciekłego stanu skupienia w normalnych warunkach otoczenia (temperatura topnienia 35–45 °C) – głównie są to dokozan (C22H46) i trikozan (C23H48)[1]. W innych wersjach może wykazywać wyższą temperaturę topnienia (36–60 °C) i zawierać głównie nasycone węglowodory zawierające >25 atomów węgla.

Wazelina nie wchłania się poprzez skórę i błony śluzowe człowieka, i nie podrażnia ich, stąd jej szerokie zastosowanie jako składnika bazowego rozmaitych maści leczniczych, oraz środków zabezpieczających powierzchnię ciała przed wpływem czynników fizycznych. Z tych samych powodów ma zastosowanie również jako środek poślizgowy o długotrwałym działaniu - w wielu rozmaitych zastosowaniach, jak pomocy przy masażu, czy ułatwianiu wnikania narzędzi lekarskich w głąb ciała pacjenta (pochwa, odbyt) - tyle w Wikipedii.

Dlatego też, o czym firmy kosmetyczne głośno nie mówią, wazelina może zastąpić z powodzeniem kupowane w drogeriach kremy i to jest jej cecha bezcenna.

              Czytajcie Czego nie wiecie o kosmetykach!

Poza tym wazeliny można używać do różnych trików:

1. Perfumy - aby przedłużyć ich dzialanie, posmarujcie miejsca, gdzie będziecie psikać cienką warstwą wazeliny.

2. Makijaż - użyta delikatnie na policzki rozświetla makijaż.

3. Rzęsy - posmarujcie lekko wazeliną przed położeniem tuszu. Efekt - grube, piękne rzęsy!

4.Usta - posmarujcie usta wazeliną i nałóżcie ten sam cień do oczu, którym się malujecie. Uzyskacie pomadkę w identycznym kolorze!

5.Farbowanie włosów. Położenie wazeliny na skórę u nasady włosów pozwoli wam uniknąć kłopotliwego zmywania farby z czoła.

6.Peeling. Wymieszajcie wazelinę z dwoma łyżeczkami cukru. To świetny peeling na twarz. Używajcie go za pomocą szczoteczki do zębów!

Nazwa pochodzi od marki Vaseline(ang.), która upowszechniła się jako określenie ogólne produktu tego typu.

Tagi:

uroda ,  makijaż ,  perfekcyjny makijaż ,  krem ,  wazelina ,  kosmetyki ,  włosy ,  farbowanie włosów ,  peeling , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót