Partner: Logo KobietaXL.pl

Pianka, która zapamiętuje kształt ciała

 

Po raz pierwszy opracowana przez NASA w 1966 roku. Pierwotnie chciano produkować spersonalizowane siedzenia dla astronautów. Uznano jednak, że ich ciała też zmieniają kształt podczas treningów. Tak więc na każdy lot trzeba by było robić nowe siedzenia. Rozwiązaniem było stworzenie materiału, który uformuje się na kształt ciała, a potem powróci do stanu wyjściowego. Światu pokazano piankę w latach 80 -tych, ale była za droga do masowej produkcji. Potem jej koszty znacznie spadły, dziś wykorzystywana jest w materacach i kaskach sportowych.

 

Kosmiczne koce

 

To koce z folii, które zatrzymują ciepło. Ten produkt został po raz pierwszy opracowany przez Marshall Space Flight Center NASA w 1964 roku do użytku w amerykańskim programie kosmicznym. Materiał na koc kosmiczny ma na ogół kolor srebrny lub złoty i jest wykorzystać aż 97% wypromieniowanego ciepła. Do podróży kosmicznych zwykle stosuje się dodatkowo podłoże poliamidowe, ponieważ jest ono bardziej odporne na trudne warunki kosmiczne.

 

Bezpieczeństwo żywności (HACCP)

 

Dzisiaj Analiza Zagrożeń i Krytyczny Punkt Kontroli (HACCP) jest integralną częścią wytycznych bezpieczeństwa żywności na całym świecie. Została ona pierwotnie opracowana w latach 60. XX wieku dzięki współpracy z NASA i Pillsbury Company.

 

Chodziło o to, by w kosmos wyruszała żywność wolna od bakterii i innych toksyn. Był potrzebny taki test, który niczego nie przeoczy.

 

Implanty ślimakowe

 

Stworzył je Adam Kissiah, były inżynier ds. Oprzyrządowania NASA, w połowie lat 70. Wykorzystywał przerwy na lunch i inne wolne chwile na zbadanie wpływu zasad inżynierii na ucho środkowe. Sam miał niedosłuch, przeszedł trzy nieudane operacje. Opatentował implanty w 1977 roku. Od tego czasu implanty wszczepiono ponad 320 000 osobom!

 

Pistolety na wodę

 

Pistolety wodne Super Soaker zostały stworzone przez byłego inżyniera Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych i NASA, dr Lonnie Johnsona. Johnson pomyślał o tym, kiedy eksperymentował z systemami chłodzenia w swojej łazience.

 

Podczas jednego z jego eksperymentów potężny strumień wody wystrzelił ze sprzętu, nad którym pracował. Natychmiast zdał sobie sprawę z możliwości stworzenia pistoletu ciśnieniowego i zaczął go konstruować.

 

Nikt na początku nie chciał kupić jego pomysłu. W 1989 roku zainteresowała się nimi firma Larami Toy Company, która zmieniła nazwę na Super Soacker w 1990 roku. Dziś pistolety na wodę są jedną z najpopularniejszych zabawek na świecie.

 

Soczewki odporne na zarysowania

 

W 1972 r. FDA wydała rozporządzenie, które wymagało, aby okulary przeciwsłoneczne i soczewki korekcyjne były odporne na uderzenia. Doprowadziło to producentów do korzystania z soczewek plastikowych, zamiast szklanych. Jednak plastikowe soczewki były podatne na zarysowania, więc potrzebne było nowe rozwiązanie. Tymczasem NASA opracowała serię powierzchni odpornych na zarysowania do produkcji hełmów astronautów i innych plastikowych urządzeń lotniczych.

 

W 1983 r. Foster-Grant otrzymał licencję od NASA na opracowywanie i produkcję odpornych na zarysowania tworzyw sztucznych. Połączyli własne badania z badaniami NASA i wprowadzili technologię na rynek.

 

Obecnie większość światowych lup, okularów przeciwsłonecznych i okularów ochronnych jest wykonana z odpornego na zarysowania tworzywa sztucznego.

 

Protezy

 

NASA wniosła duży wkład w konstrukcję nowoczesnych protez, wyposażonych w czujniki itp. W ich tworzeniu wykorzystuje się wiele rozwiązań, pierwotnie służących eksplorowaniu kosmosu. Protezy w coraz większym stopniu potrafią zastąpić utraconą kończynę właśnie dzięki kosmicznym badaniom.

 

 

Tagi:

nauka ,  nasa ,  ciekawostki , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót