Partner: Logo KobietaXL.pl

W ramach nowych badań naukowcy z Niemieckiego Centrum Lotniczo - Kosmicznego odkryli, że Księżyc nie tylko miał kiedyś ogromny, ognisty ocean magmy, ale również to, że nasz ziemski satelita uformował się później, niż oczekiwali naukowcy.

 

Miliardy lat temu protoplaneta wielkości Marsa uderzyła w młodą Ziemię, a wśród kosmicznego gruzu powstało nowe skaliste ciało - nasz Księżyc. W nowej pracy naukowcy zrekonstruowali oś czasu formowania się Księżyca. Podczas gdy wcześniej sądzono, że to zderzenie formujące Księżyc wydarzyło się 4,510 miliarda lat temu, nowa praca wyznaczyła narodziny Księżyca na „zaledwie” 4,425 miliarda lat temu.

Aby określić ten 85-milionowy błąd wieku Księżyca, zespół wykorzystał modele matematyczne do obliczenia składu Księżyca w czasie. Opierając się na pomyśle, że Księżyc był masywnym oceanem magmy, naukowcy obliczyli, jak zmieniły się w czasie minerały powstałe podczas stygnięcia magmy.

„Porównując skład skał księżycowych z przewidywanym składem oceanu magmy na podstawie naszego modelu, byliśmy w stanie prześledzić ewolucję oceanu do jego punktu początkowego, czyli czasu, w którym powstał Księżyc” - mówi Sabrina Schwinger, badaczka z Niemieckiego Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki.

Odkrycia te, które pokazują, że księżyc uformował się 4,425 miliarda lat temu, zgadzają się z wcześniejszymi badaniami, które dostosowywały formowanie Księżyca do formowania się metalowego jądra Ziemi.

„To pierwszy raz, kiedy wiek Księżyca można bezpośrednio powiązać z wydarzeniem, które miało miejsce na samym końcu formowania się Ziemi, a mianowicie z formowaniem się jądra” - powiedział Thorsten Kleine, profesor z Instytutu Planetologii Uniwersytetu Münster w Niemczech.

Odkrycia te zostały opisane w nowym badaniu opublikowanym 10 lipca w czasopiśmie Science Advances.

źróło https://www.livescience.com/moon-85-million-years-younger-than-thought.html?

Tagi:

księżyc ,  nauka ,  planety , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót