Partner: Logo KobietaXL.pl

Jednym z takich pokarmów są winogrona. Zarówno winogrona, jak i rodzynki są szkodliwe dla psów. Mogą powodować ciężkie reakcje, a nawet prowadzić do śmierci.


- Przyczyna niewydolności nerek u niektórych psów po spożyciu winogron i rodzynek nie jest znana. Podejrzewa się, że w grę wchodzi mikotoksyna, ale nie znaleziono jej w winogronach lub rodzynkach spożywanych przez chore psy - mówi lekarz weterynarii dr Paweł Mucha. - Dlatego nie należy nigdy zostawiać winogron w zasięgu psa, o tym trzeba pamiętać.

 

Objawy po zatruciu winogronami mogą być następujące:


- zmniejszony apetyt
- osłabienie
- wymioty i / lub biegunka w ciągu kilku godzin po spożyciu
- tkliwość w jamie brzusznej
- odwodnienie
- zwiększone pragnienie i produkcja moczu
- zmniejszona produkcja moczu lub jej brak.

Jeśli mamy pewność, że pies najadł się winogron, najlepiej natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Równie toksyczne dla psów jest spożywanie czekolady.

- Zawiera ona substancję chemiczną zwaną teobrominą, a także kofeinę. Teobromina jest główną toksyną w czekoladzie i jest bardzo podobna do kofeiny. Obie substancje chemiczne są stosowane w medycynie jako środki stymulujące serce, rozszerzające naczynia krwionośne i zwiotczające mięśnie gładkie. Psy nie mogą metabolizować teobrominy i kofeiny tak dobrze, jak ludzie, stąd ryzyko ciężkiego zatrucia - mówi dr Mucha. - Oczywiście po jednej kostce czekolady nic się psu nie powinno stać, ale już zjedzenie tabliczki czekolady może skutkować śmiercią. Miałem cztery takie przypadki. Dlatego warto pamiętać, że najlepiej w ogóle nie podawać psom czekolady.


Ilość toksycznej teobrominy zależy od rodzaju czekolady. Im ciemniejsza i bardziej gorzka czekolada, tym bardziej niebezpieczna dla psów, bo zawiera większe dawki teobrominy. Najmniej niebezpieczna jest biała czekolada, ale to też nie jest smakołyk dla psa. Tłuszcz i cukier zawarty w czekoladzie może spowodować zapalenie trzustki.
Objawami związanymi z zatruciem czekolady są:

- wymioty

- biegunka

- zwiększone pragnienie

- dyszenie lub niepokój

- nadmierne oddawanie moczu

- przyspieszona akcja serca.

W ciężkich przypadkach objawy mogą obejmować drżenie mięśni, drgawki i niewydolność serca. Powikłania, takie jak zachłystowe zapalenie płuc spowodowane wymiotami, mogą pogorszyć rokowanie w przypadku zatrucia czekoladą. Podobnie jak w przypadku zatrucia winogronami, najlepiej natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Jeśli w domu są małe dzieci, należy koniecznie uprzedzić je o tym dlaczego ich ukochany pies nie może jeść z nimi ludzkich przysmaków. trzeba też pilnować, by pies nie miał sposobności "ukraść" dzieciom czekolady czy choćby właśnie winogron.

Tagi:

pies ,  zwierzęta ,  zdrowie , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz