Partner: Logo KobietaXL.pl

Przeszkadzać mogą wystające płatki nosa, zbyt duża lub zbyt mała wielkość nosa, czy zbyt duży garb.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Estetycznej (ASPS) operacje plastyczne z każdym rokiem zyskują na popularności, w samym roku 2012 w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono ponad 10 milionów zabiegów kosmetycznych. Według raportu opublikowanego przez ASPS w roku ubiegłym operacja nosa była drugim najpopularniejszym zabiegiem wykonywanym przez chirurgów plastycznych, ustępując pierwszeństwa jedynie liposukcji, a wyprzedzając takie zabiegi jak powiększanie piersi, czy korekta powiek.

Operacje plastyczne nosa można podzielić między innym na jego totalną korekcję, wtórną korekcje, czy operacje przegrody nosowej, a także operację garbu nosa.

Rynoplastyka garbu nosa - co to za zabieg

Rynoplastyka garbu nosa polega na nacięciu skóry i odsłonięcie garbu nosa, który następnie jest usuwany z użyciem specjalistycznego sprzętu, czyli specjalnego pilnika, dłuta lub nożyc. W niektórych przypadkach odcięta tkanka może zostać wykorzystana do remodelingu grzbietu nosa. Podczas tego zabiegu wszczepiany jest naturalny implant, który zostaje zabezpieczony specjalnym klejem lub też mikrośrubkami w celu uniemożliwienia mu zmiany lokalizacji. Podczas rynoplastyki garbu nosa, który jest zbyt duży, można zmniejszyć go podczas tego samego zabiegu- niższy i węższy garb chirurg plastyczny uzyskuje dzięki przecięciu dłutem kości grzbietu, a następnie ciaśniejszym ich złożeniu. Jeśli jednak nie ma w planach poprawek czubka nosa czy wielkości nosa, rana jest zaszywana, a na nos zakładany jest opatrunek. Cały zabieg wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Ze szpitala można wyjść już w dniu operacji, a rekonwalescencja trwa około 2 tygodni.

To czy garb nosa powinien zostać zoperowany, czy też nie powinno zostać stwierdzone przez chirurga plastycznego. To właśnie specjalista powinien ostatecznie uznać, że stan zdrowia pacjenta, grubość skóry, układ kostny oraz stan psychofizyczny pacjenta pozwalają na wykonanie zabiegu (zobacz zdjęcia pacjentów przed i po operacji www.tourmedica.pl/zdjecia-przed-i-po/usuniecie-garbu-nosowego ).

Istotnym przeciwwskazaniem do zabiegu, a równocześnie jedna z najczęstszych przyczyn odmowy wykonania operacji przez chirurga, są wygórowane oczekiwania pacjenta lub pacjentki. - Zdarza się, że pacjentka ma nierealistyczne oczekiwania, oczekuje zmian, które nie są możliwe do wykonania. Bardzo istotna jest konsultacja kwalifikująca do zabiegu, podczas której lekarz powinien wysłuchać jej wizji, zbadać nos i zweryfikować oczekiwania z możliwościami chirurgii plastycznej. Trudne są korekty nosa, kiedy pacjent oczekuje dosłownie „milimetrowej” zmiany. Trudne są także powtórne operacje nosa, gdzie niedoskonałości pierwszej operacji są minimalne, wręcz trudne do spostrzeżenia. Osobiście nie wykonuję operacji, gdy pacjent oczekuje zmiany kształtu nosa na taki, który odbiega od ogólnie przyjętych norm estetycznych, np. oczekuje nosa zbyt małego i zbyt krótkiego w stosunku do własnej twarzy. – mówi Dr n.med. Lubomir Lembas, Chirurg współpracujący ze szpitalem LUX MED. Inną przeszkodą do przeprowadzenia rynoplastyki mogą okazać się liczne operacje plastyczne na nosie wykonane wcześniej oraz wieku 40-50 lat, ponieważ w tym wieku skóra gorzej się goi.

Alternatywne metody korekcji garbu nosa

Alternatywą dla zabiegu chirurgicznego mogą okazać się zastrzyki z kwasem hialuronowym, który aplikowany jest w dwóch miejscach w okolicy garbu nosa w taki sposób, aby go optycznie ukryć oraz kwas wstrzykiwany jest na koniuszku nosa, aby nadać mu odpowiedni kształt. Efekty utrzymują się około 12-20 miesięcy, a koszt takiego zabiegu to około 1000-1500 złotych. Należy jednak pamiętać, że ta metoda sprawdza się tylko w niektórych przypadkach, w których garb nosa ma niewielkie rozmiary.

Tagi:

chirurgia plastyczna ,  operacja plastyczna ,  operacja nosa , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót