Partner: Logo KobietaXL.pl

- Przeciw grypie można się zawsze szczepić. Nowe szczepionki pojawiają się pod koniec lata i zazwyczaj we wrześniu są dostępne w aptekach. Im wcześniej się zaszczepimy, tym mamy większe szanse, by szczepionka chroniła nas nie tylko przed grypą i jej powikłaniami, ale także by przebieg innych infekcji był łagodniejszy – mówi newsrm.tv prof. dr med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej, ekspert Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Jak pokazują badania nawet 33% przypadków zakażeń wirusem grypy przebiega bezobjawowo. Oznacza to, że nawet o tym nie wiedząc, możemy być źródłem zagrożenia dla naszych najbliższych. Dlatego warto zapobiegać. Najlepszym okresem na szczepienie jest czas od września do listopada. Zachorowanie na grypę wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań, a te mogą być bardzo niebezpieczne.

- Rok 2015 został ogłoszony rokiem walki z powikłaniami pogrypowymi dlatego, że sama grypa może uszkadzać wiele narządów i powodować dysfunkcję. One mogą być sercowe, płucne, to mogą być powikłania neurologiczne, które są niezwykle niebezpieczne. Szczepienie służy przede wszystkim temu by nie rozwijały się powikłania. Jest to tani, łatwy i bardzo prosty sposób by powikłań pogrypowych nie mieć – wyjaśnia prof. dr med. Adam Antczak.

Istnieją też grupy osób, które koniecznie powinny się zaszczepić przeciwko grypie są to m. in. dzieci do 5 roku życia, osoby po 65 roku życia, osoby, które mają obniżoną odporność, które mają POChP, astmę, cukrzycę, przewlekłą niewydolność serca.

Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia globalnym celem wyznaczonym w tym roku jest zmniejszenie śmiertelności osób chorych przewlekle o 2% rocznie w ciągu najbliższych 10 lat. Wynika to z założenia, że bardzo wielu zgonom w przebiegu chorób przewlekłych można zapobiec, np. zgonom z powodu powikłań pogrypowych. Dlatego też, uczestnicy Flu Forum apelowali, aby każdy dorosły pomyślał o sobie, swoich dzieciach i rodzicach.

źródło http://newsrm.tv/

 

Czytaj Jak uciec przed grypą?

Tagi:

zdrowie ,  grypa ,  szczepienia ,  smierć ,  zgon , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót