Partner: Logo KobietaXL.pl

Indyjscy naukowcy podkreślają, że dotykanie twarzy, nosa, ust i oczu po kontakcie z wirusem może prowadzić do infekcji. Jednak ludzie noszący okulary rzadziej trą oczy, przez co prawdopodobieństwo zakażenia wirusem jest u nch znacznie mniejsze.

Oczy są jedną z dróg, przez które wirus może mniknąc do organizmu. Przedostania się wirusa kanalikami łzowymi,może umożliwić mu wejście do jamy nosowej. Naukowcy stwierdzili, że wielokrotne dotykanie i tarcie oczu rękami może być „ważną drogą” transmisji.

Po przebadaniu 304 osób w szpitalu w północnych Indiach w ciągu dwóch tygodni zeszłego lata, naukowcy stwierdzili, że ludzie noszący okulary mniej pocierają oczy, co sprawia, że ​​prawdopodobieństwo zakażenia jest dwa do trzech razy mniejsze.

 

Naukowcy przebadali 223 mężczyzn i 81 kobiet między 26 sierpnia a 8 września. Badani byli w wieku od 10 do 80 lat i wszyscy zgłaszali objawy COVID-19. Uczestnicy wypełniali kwestionariusze dotyczące stanu ich wzroku i noszenia okularów. Około 19 procent zgłosiło noszenie okularów przez większość czasu.


W badaniu stwierdzono, że człowiek ma zwyczaj dotykania własnej twarzy średnio 23 razy w ciągu godziny, a oczu - średnio 3 razy na godzinę. -  "Niniejsze badanie wykazało, że ryzyko Covid-19 było około dwa do trzech razy mniejsze w populacji noszącej okulary niż w populacji, która ich nie nosi ”.


Naukowcy stwierdzili, że osoby, które noszą okulary przez ponad osiem godzin dziennie, były najmniej narażone na złapanie śmiertelnego wirusa.

źródło https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.02.12.21249710v1.full

 

Tagi:

pandemia ,  koronawirus ,  badania , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz
Reklama: