Partner: Logo KobietaXL.pl

W astronomii Zodiak, to pas na sferze niebieskiej. W jego obszarze znajduje się np. Słońce, które w ciągu roku wchodzi w kolejne znaki zodiaku – np. w czasie równonocy jesiennej będzie to znak Wagi, a równonocy wiosennej – znak Barana.

W ciągu całego roku, Słońce „przesuwa” się o 360 stopni po nieboskłonie, więc jest to ok. 1 stopnia dziennie. Dzieląc całą drogę słońca na dwanaście znaków (lub miesięcy) zyskujemy trzydzieści stopni pomiędzy znakami, więc możemy dość łatwo policzyć na którym stopniu i tym samym z jaką datą, zaczyna się czas nowego znaku.

 

Weźmy na przykład Barana. Odpowiada mu stopień 0, więc i dzień 20 marca. Po trzydziestu dniach mamy znak Byka znajdujący się na 60 stopniu. Idąc tym tropem, możemy rozpisać cały rok:

 1. Baran (0) 20 marca
 2. Byk (30) 20 kwietnia
 3. Bliźnięta (60) 21 maja
 4. Rak (90) 21 czerwca
 5. Lew (120) 22 lipca
 6. Panna (150) 23 sierpnia
 7. Waga (180) 23 września
 8. Skorpion (210) 23 października
 9. Strzelec (240) 22 listopada
 10. Koziorożec (270) 21 grudnia
 11. Wodnik (300) 20 stycznia
 12. Ryby (330) 18 lutego

Stopień 360 pokrywa się z zerowym, więc wracamy do znaku Barana.
No dobrze. Wiemy już, na czym polega układ, ale skąd wzięły się nazwy znaków? Na pierwszy rzut oka wydają się raczej przypadkowe. Okazuje się, że nie do końca. Ich historie odnajdujemy w mitologii starożytnej Grecji:

Baran
Zeus uratował Frykosa i jego siostrę Helle przed śmiercią z ręki macochy posyłając do nich złotego barana. Po drodze Helle niestety spadła do morza. Jej brat dotarł bezpiecznie do krainy Kolchidy, gdzie ofiarował Zeusowi barana, którego bóg umieścił go na niebie.

Byk
Pod jego postacią Zeus – władca wszystkich bogów – próbował uwieść Europę. W końcu uprowadził ją na swoim grzbiecie. Gdy po osiągnięciu celu Zeus znów przybrał dawną postać, umieścił na niebie znak byka.

Bliźnięta
Symbolizują prawdziwe bliźnięta – Kastora i Polydeukesa, z których jeden był śmiertelnikiem, a drugi półbogiem. Bracia darzyli się tak wielką miłością, że po śmierci pierwszego, dugi poprosił Zeusa o połączenie z bratem. I tak pojawił się znak Bliźniąt.

Rak
Nazwa tego znaku pochodzi z Babilonu, ale właściwie to wszystko, co wiemy o pochodzeniu Raka. Egipcjanie określali go jako „Dwa Żółwie” (nazwa związana ze szczęściem) lub „Gwiazdy Wody” (kojarzące się z ponownie narodzonymi duszami)

Lew
Tu musimy przypomnieć sobie legendę Heraklesa. Jednym z jego zadań było zabicie lwa nemejskiego. Chociaż heros poradził sobie z bestią, stracił w tej walce palec. Na pamiątkę tego zdarzenia, pojawił się znak Lwa.

Panna
Jest to podobno Astrea – córka Zeusa i Temidy, która panowała nad ludźmi, jako bogini sprawiedliwości. Kiedy ludzie zaczęli jej zagrażać, wróciła na niebo i utworzyła gwiazdozbiór.

Waga
Dwa tysiące lat przed narodzeniem Chrystusa, w Asyrii odbywał się sąd nad duszami. Za pomocą specjalnej wagi badano, czy dana dusza jest dobra, czy zbyt obciążona grzechami. Znak Wagi jest teraz symbolem sprawiedliwości.

Skorpion
Skorpion został wezwany przez boga Apolla do zabicia Oriona (jak zwykle w takim przypadku, powodem były kobiety). Niestety Artemida – bez wzajemności zakochana w Orionie – trafiła go strzałą, podczas próby ratowania boga. Kiedy spostrzegła swoją pomyłkę, umieściła ukochanego na niebie, gdzie pozostaje do dziś, ścigany przez skorpiona.

Strzelec
Dawno temu żył na świecie centaur Chiron. W przeciwieństwie do innych przedstawicieli swojej rasy, nie był on typem dzikiego awanturnika. Zrzekł się nawet nieśmiertelności na rzecz Prometeusza. Podobne zachowanie było niespotykane u innych centaurów, więc Zeus postanowił nagrodzić Chirona i umieścił go na niebie.

Koziorożec
W mitologii greckiej był lubieżnym bożkiem na kozich nogach. Kojarzymy go też ze snami i wróżbami. Dobrze znał tereny górskie i morskie. Jego odpowiednikiem babilońskim jest Kozłoryba.

Wodnik
Wodnik to Hapo – egipski bóg nalewający dzbanami wodę do Nilu. Lubił nieporządek i chaos. W Babilonie kojarzony był z boginią narodzin i powrotu do zdrowia.

Ryby
Adonis i Afrodyta byli znani z pięknego wyglądu i uroku, który roztaczali. Być może właśnie to było powodem, dla którego przestraszyli się odrażającego tyfona tak bardzo, że wpadli do wody. Tam zamienili się w Ryby.

Osoby urodzone pod danym znakiem mają tez posiadać pewne wspólne cechy charakteru, uwarunkowane układem gwiazd w czasie ich przyjścia na świat.

Strzelec to osoba z pozytywnym podejściem do życia, przedsiębiorcza, oraz energiczna. Uwielbia przygody i nowości. Jest ambitna, ciekawa świata, uczciwa i posiada silne poczucie moralności. Pomimo mocnego poczucia więzi z ludźmi o podobnych przekonaniach, Strzelce są niezależne.

Skorpiony wydają się spokojne, ale wewnątrz nich buzuje energia. Czasem może to nawet onieśmielać obce osoby. Skorpiony przypominają trochę uśpiony wulkan, który może w każdej chwili obudzić się i wybuchnąć, jednak będzie to raczej tylko wybuch pozytywnej energii.

Waga to jedyny znak zodiaku nie wyobrażający żywej istoty. Wielu astrologów uważa ją za najbardziej pożądany znak zodiaku. Nic dziwnego – należy przecież do tych dni, kiedy zbieramy owoce naszej całorocznej pracy. Znak Wagi jest kojarzony z elegancją i cywilizacją. Osoby spod tego znaku są zazwyczaj bardzo łagodne i uprzejme.

Panna jest pedantyczna. Często zachowuje się wręcz arystokratycznie, ponieważ uwielbia czystość, porządek, oraz konserwatywne zasady. Może się przez to wydawać chłodna i krytyczna wobec innych. Jest to zwykle związane również z obawą przed okazywaniem emocji.

Lew lubi dominować. Jest przecież królem zwierząt. To typ ambitny i odważny. Potrafi dowodzić, ponieważ ludzi mocno przyciąga jego siła i kreatywność. Jeżeli nawet poniesie porażkę, nie zrazi się do dalszych prób.

Raki to domatorzy i jest to jedna z niewielu cech wspólnych dla osób urodzonych pod tym znakiem. Raki są wyjątkowo zróżnicowane. Zazwyczaj pokazują się światu jako dość zdystansowane, ale najbliżsi znają ich towarzyski charakter.

Bliźnięta są mocno związane z czasami dzieciństwa i młodości. Kochają do nich wracać lub nigdy z nich nie wyrastają. Nie znoszą rutyny. Ciężko im poradzić sobie z nudą. Potrzebują zmian. Często zmieniają siebie i swoje otoczenie.

Byk jest praktyczny i posiada silną wolę. Jego życie jest stabilne – bez wielkich zmian, czy niespodzianek. Byk nie potrzebuje szaleństw. Bardziej kusi go spokój. Jeżeli jednak ktoś mu bliski próbuje osiągnąć nawet najdziwniejszy cel, w Byku znajdzie najlepsze wsparcie.

Baran bardzo zmienia się w ciągu życia. W młodym wieku jest impulsywny i pełen energii. Później trochę się uspokaja, ale zawsze chętnie podejmuje wyzwania. Jest niestety dość niecierpliwy, co często przeszkadza mu w dotarciu do upatrzonego celu.

Ryby mają delikatną naturę. Są przyjacielskie, łagodne i bardzo tolerancyjne wobec innych. Angażują się w sprawy bliskich, przez co często zaniedbują własne interesy. Ludzie na szczęście pamiętają wyświadczone przez Ryby przysługi.

Wodniki mają dwa podstawowe typy: pierwszy jest nieśmiały, cierpliwy i wrażliwy, a drugi – ekstrawertyczny i żywy. Łączy je silna wola i indywidualizm. Wodniki posiadają też zdolność logicznego myślenia, więc nawet podczas kłótni, potrafią uznać argumenty niezgodne ze swoimi przekonaniami.

 

Koziorożec to osoba raczej poważna i spokojna. Lubi praktyczne rozwiązania. Jest zdyscyplinowany oraz ostrożny. Chociaż często bywa uparty, potrafi walczyć z przeciwnościami losu i trudno zrazić go byle niepowodzeniem.

 

Tagi:

znaki zodiaku ,  horoskop ,  ciekawostki , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót