Partner: Logo KobietaXL.pl

Ryby są dwunastym astrologicznym znakiem zodiaku. Odpowiada on dwunastemu odcinkowi ekliptyki od 330° do 360°, licząc od punktu wiosennej równonocy. Słońce znajduje się w środku tego znaku między 19 lutego i 20 marca. Ze względu na wędrówkę punktu wiosennego nie odpowiada on dzisiaj dokładnie gwiazdozbiorowi Ryb. Aktualnie słońce znajduje się w gwiazdozbiorze Ryb mniej więcej w okresie od 12 marca do 19 kwietnia.

MITOLOGIA

Gwiazdozbiór Ryb znany był pod tą nazwą już dwa tysiące lat przed naszą erą. W Babilonie nosił nazwę „Kun”, co oznacza „Ogony” (ryb). „Kun” stanowił również sznur albo uwiąz, łączący dwie ryby. Dwie ryby-boginie na uwięzi, Anunitum i Simmah, symbolizowały rzeki Tygrys i Eufrat.

W mitologii greckiej Rybą były związane z Afrodytą i Erosem. Pewnego razu Afrodyta, bogini piękna i miłości, przechadzała się ze swoim synem Erosem wzdłuż brzegu Eufratu. Nagle wyrósł przed nimi Tyfon, potwór najstraszniejszy na świecie. Okropna istota z setką smoczych głów, ogniem ziejącym z oczu oraz skrzydłami wstrząsała powietrze groźnym głosem, w którym słychać było ryk lwa, byka i syczenie węża. Potwór zamierzał zgubić boginię i jej syna. Przerażona Afrodyta, nie mając możliwości ucieczki, wezwała na pomoc swego ojca Zeusa. Wielki bóg zmienił Afrodytę i Erosa w dwie ryby, które wskoczyły do wody i ukryły się. Aby się nie zgubić w ciemnych wodach Eufratu (albo Nilu), zostały połączone srebrną nicią.

Według innej wersji, dwie odważne ryby wyskoczyły z rzeki i uniosły na swoich grzbietach Afrodytę i Erosa w bezpieczne miejsce. Atena zaś, bogini mądrości, na znak wdzięczności wyniosła te ryby na niebo, gdzie stały się gwiazdozbiorem.

Gwiazdozbiór Ryb kojarzony jest też czasem z rybami, które uratowały przed utonięciem Izydę, egipską boginię rodzin.

SYMBOL

Dwunasty znak zodiaku jest przedstawiany od czasów starożytnych w postaci dwóch ryb, związanych jedna z drugą, jednak płynących w przeciwnych kierunkach. Symbolem astrologicznym jest stylizacja, w której dwie pionowe linie przedstawiają ryby, a linia pozioma – łączący je sznur.

CHARAKTER RYB

Nie ma chyba w całym zodiakalnym kręgu znaku bardziej zagadkowego niż Ryby. Głębiny, w których pływają, są rzeczywiście bezdenne i nie dają zwykłym śmiertelnikom szans, aby w nie zajrzeć. Ich twarz może być pogodna i spokojna, a zachowanie demonstrować marzycielskość, obojętność, a nawet pewne lenistwo. Nawet przy całym zaangażowaniu trudno jest wyprowadzić Ryby z równowagi: ani skandale, ani obwinienia, ani gwałtowne sceny nie są w stanie wytrącić je z głębokiej, wewnętrznej harmonii.

Nawet samo życie z jego wiecznymi problemami i złożonością nie może zmusić Ryb do porzucenia błogosławionego spokoju, zakasania rękawów i zdecydowanego wzięcia się do dzieła. Przeciwnie, najczęściej zdają się one na los Przeznaczenia i nie zwracając uwagi na okoliczności, dalej płyną z prądem, odczuwając w duszy błogi spokój.

Mimo wszystko nie można jednak powiedzieć, że Ryby są na wszystko na świecie obojętne. Po prostu, zewnętrzne zdarzenia mają dla nich niewielkie znaczenie. Nie będą też z uporem piąć się po szczeblach kariery, dążyć za wszelką cenę do sławy i pieniędzy, ale jeśli już z jakiejś przyczyny ziemskie dobra i zaszczyty same zwalą się im na głowę, Ryby przyjmą je, jako im należne i spokojnie ocenią.

Znacznie ważniejszy od zewnętrznego jest dla Ryb świat wewnętrzny, i to nie tylko ich własny. Oto dlaczego Ryby tak subtelnie czują sztukę: same mogą być utalentowanymi (nawet genialnymi) twórcami i jak nikt inny zdolne są docenić wielkość mistrzów.

Ich wrażliwa dusza, skryta za maską obojętności, łatwo się wzrusza i współczuje. Ryby gotowe są nieść bezinteresowną pomoc za wszelką cenę, co czasem bywa przez otoczenie nadużywane. Łagodne i podatne na sugestie, słabo orientują się w realnym świecie, co przysparza im wiele problemów i nieporozumień.

Posiadając od urodzenia liczne talenty, Ryby rzadko je rozwijają i wykorzystują. Jeśli jednak wychowanie i okoliczności wpłyną pozytywnie na ich charakter, są w stanie osiągać szczyty.

Żywiołem Ryb jest głęboka woda, a ich planetą – Neptun, napełniający je marzycielstwem, duchowością i emocjonalnością. Altruizm i natchnienie, uczucie i fantazja, harmonia ze światem i miłość do wszystkiego czyni Ryby nie tylko najbardziej zagadkowymi, ale być może, również najbardziej szczęśliwymi ludźmi na ziemi. Problemy życiowe nie poruszają ich. Na powierzchni oceanu mogą szaleć burze, ale nigdy nie zdołają przeniknąć w głębiny – tam, gdzie świat wyciszony i piękny, gdzie Ryby odkrywają tajemnice Kosmosu i skarby Ziemi.

SŁAWNE OSOBY SPOD ZNAKU RYB

Chuck Norris, Bruce Willis, Rihanna, Witkacy, Fryderyk Chopin, Jarosław Iwaszkiewicz, Zygmunt Krasiński, Justin Bieber, Sandro Botticelli, Georg Ohm, Antonio Vivaldi, Andrzej Grabowski, Ryszard Kapuściński. (S)

 

tekst i foto olabloga.pl

Tagi:

znaki zodiaku ,  horoskop ,  ryby , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz