Partner: Logo KobietaXL.pl

Kim była w rzeczywistości Marta Dominatorka? To kolejna postać stworzona z synkretyzmu religijnego. Mieszanka biblijnej Marty, afrykańskich wierzeń i prawdziwej postaci. Przedstawia ją wizerunek pięknej, czarnej kobiety z wężem. Ten sam wizerunek symbolizuje w Afryce matkę wód Mami Wata. Santa Marta Dominadora, w dominikańskim voodoo, zawsze kojarzy się z Baronem Cmentarnym i jest uważana za jego córkę lub konkubinę. Jest powołana do dominacji nad ludźmi i sytuacjami. Ma też inne imię - Lubana Filomena.

 

Prawdziwa Lubana.

 

Legenda głosi, że Lubana Filomena urodziła się jako dominikańska niewolnica, która w latach sześćdziesiątych XIX wieku walczyła o niepodległość swojego ludu. Zachowało się jej jedyne zdjęcie - była mulatką o krwistoczerwonych włosach.

 

Tak więc Marta Dominatorka to tak naprawdę mieszanka kilku postaci. Należy do 21 dywizji duchów voodoo, które to dywizje stanowią złożony panteon synkretyczny tego wierzenia.

 

Marta Dominatorka

 

Duchy 21 dywizji mają zdolność przejmowania ciał ludzi i manifestowania się przez nie, chodząc, rozmawiając, tańcząc, jedząc, pijąc i paląc.


Wiara w nie przybyła do nowego świata od zniewolonych Afrykanów, których Francuzi przywieźli na Hispaniolę (dziś to Haiti, pierwsza wyspa odkryta przez Kolumba) z regionu Dahomey – teraz to Benin. Hiszpanie zabronili Afrykanom praktykowania ich religii i chcieli zaszczepić w nich nową kulturę, zmuszając ich do służenia i czczenia wizerunków katolickich białych świętych. Afrykanie starając się zachować swoje wierzenia i zwyczaje, doprowadzili do synkretyzmu między katolicyzmem, wierzeniami afrykańskimi i rdzennymi - IndianTaino.

 

 

Znana jako Santa Marta Dominadora lub Filomena Lubana, jest to więc święta afrykańskiego pochodzenia, która zasłynęła z dominacji nad wężem, ratując chłopca, któremu wąż chciał odebrać życie.Ta historia z wężem dała początek jej reputacji jako dominatorce, która jest często przywoływana do walki z tymi, którzy popełniają jakieś nadużycia.
Lubana jest uwodzicielska, mądra i ma ogromny temperament. Jest to bardzo wojowniczy duch, którego nie warto urażać, bo odpowiada wielkim gniewem.

Zwykle ingeruje w sytuacje gdy mężczyźni, porzucają swoje dzieci, nie łożąc na ich utrzymanie, nie znosi osób maltretujących innych, pedofili, gwałcicieli, bezdusznych szefów. Może też pomóc w sytuacjach, gdy pojawiają się problemy finansowe, nie zapewnia bogactwa, tym, którzy proszą o pomoc, ale przyczynia się do tego, aby mieli to, czego potrzebują do godnego życia.

W Dominikanie, gdzie ta święta jest bardzo popularna, nie kojarzy się jej ze świętymi katolickimi, jak ma to miejsce w wielu innych krajach, do których kultura afrykańska została przewieziona przez niewolników. W niektórych miejscach ta święta voodoo jest spokrewniona z katolicką św. Martą, jednak jest to delikatna kwestia, ponieważ ta ostatnia jest reprezentowana przez białą kobietę.

 

Ulubiona święta Mirandy.

Miranda, uzdrowicielka, którą odwiedziłam w Dominikanie czuje się duchową córką świętej Marty Dominatorki. Jest spadkobierczynią jej mocy, a wizerunki Marty są dla Mirandy najważniejsze. Ma nawet jej kapliczkę. Mówi o niej Malta lub Dambara. Bogini wód, ziemi i gór. Święta, która dominuje nad światem, a przede wszystkim nad mężczyznami. To właśnie Marta daje kobietom władzę nad kochankami, sprawia, że pełzają u stóp kobiet, są wierni, nie odchodzą, ale im służą. Dlatego do Mirandy przychodzą zawiedzione w miłości kobiety. Razem z nią składają świętej Marcie dary, modlą się, odczyniają magiczne rytuały.

Kapliczka Marty Dominatorki ustrojona jej ulubionymi kolorami

Dzień obchodów świętej Marty przypada na 29 lipca i aby poprosić o pomoc należy zapalić czerwone lub zielone świece przez 9 kolejnych wtorków. Ofiary przeznaczone dla niej należy pozostawić na podłodze lub na niższych poziomach ołtarzy. Są tacy, którzy zostawiają swoje ofiary w pobliżu wody, czy to wodospadu, czy morza, bo Marta to bogini wód.

 

Marta Dominatorka.

Co lubi Marta? Szampana lub białe wino w szklanym kieliszku, filiżankę kawy, ale bez cukru, ciasto kukurydziane, rodzaj słodkiego chleba z cynamonem i rodzynkami oraz biżuterię w kształcie węża, białe i czerwone kwiaty oraz słodkie perfumy.

Ulubione kolory Marty Dominatorki to czerwony, zielony i fioletowy. Liczby odpowiadające jej to 5, 8, 9 i 29. Jej żywiołami są ogień i ziemia, a jeśli mamy w domu jej wizerunek, by nad nami czuwała, warto owinąć go szalem w jej kolorach, skropionym perfumami.

Istnieje też wiele rytuałów i specjalnych modlitw, które sprawiają, że Marta daje kobietom władzę nad mężczyznami...

Tagi:

magia ,  święta ,  Marta Dominatorka ,  Miranda ,  Dominikana , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót