Partner: Logo KobietaXL.pl
Za sprawą koronawirusa i lockdownu w Indiach woda w Gangesie jest znowu czysta. Times of India podaje, że ilość ścieków wpływających do rzeki zmniejszyła się aż o 500 procent. Chodzi głównie o ścieki przemysłowe i te z hoteli
 
Na wysokości miast Rishikesh i Haridwar wody Gangesu stały się tak czyste, że ponownie nadają się do rytualnego picia, co potwierdza  BD Joshi, naukowiec zajmujący się ochroną środowiska. Achamanam (achamana, achmana) to hinduski rytuał oczyszczenia, w którym trzykrotnie popija się wodę z Brahma-Granthy (podstawy prawego kciuka), recytując różne mantry. 
 
Ganges jest uważany przez wyznawców hinduizmu za rzekę świętą, jest ucieleśnieniem bogini Gangi. Zgodnie z wierzeniami hinduistycznymi król Bhagiratha dzięki tysiącleciom ascezy wyjednał u bogów zgodę, aby Ganga zstąpiła na ziemię i oczyściła z grzechów prochy jego przodków. Ganga miała być tak potężna, że Śiwa , aby uchronić ziemię przed uderzeniem uwięził Gangę we włosach, skąd spłynęła siedmioma nurtami.
 
 Dla swych wyznawców Ganges jest obietnicą zbawienia.  Dlatego wszystkie miasta zbudowane na brzegach Gangesu są święte. Marzeniem każdego hinduisty jest odbycie pielgrzymki do źródeł rzeki, znajdujących się w lodowej jaskini u stóp himalajskiego lodowca Gangotri. 
 
 

Tagi:

koronawirus ,  Ganges ,  rzeka , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót