Partner: Logo KobietaXL.pl

Kredyt dla profesjonalistów - na jakich warunkach?

Kredyty dla lekarzy to jeden z rodzajów ofert bankowych skierowanych do pracowników wykonujących zawody zaufania publicznego. Osoby wykonujące tzw. “pewny” zawód są dla banków wiarygodnymi klientami o ustabilizowanej pozycji życiowej. Lekarze mogą w ten sposób otrzymać te same kwoty kredytu co klienci prywatni i przedsiębiorcy.

Kredyty preferencyjne są oferowanie nie tylko lekarzom. Wśród grup medycznych na preferencyjne warunki kredytu mogą liczyć również lekarze, pielęgniarki, położne i przedstawiciele innych zawodów około lekarskich. Do grupy uprzywilejowanych zawodów należą również przedstawiciele innych zawodów, nie tylko medyczne. Można podać przykład np. prawników, geodetów, strażaków czy policjantów.

Na preferencyjne warunki kredytów szczególny wpływ ma to, że zawody zaufania publicznego z reguły wiążą się ze stałym zatrudnieniem. Lekarze czy pielęgniarki co do zasady nie mają większego problemu ze znalezieniem pracy. Podobnie jest w przypadku zakładania działalności gospodarczej - gabinet dentystyczny czy przychodnia są dość pewnymi biznesami.

Wymagania wobec medyków przed podjęciem zobowiązania finansowego

Wymagania przy udzielaniu kredytu dla lekarzy są podobne jak w przypadku zwykłych kredytów konsumpcyjnych i kredytów dla firm. Każdy kto chce otrzymać taką formę dofinansowania powinien mieć odpowiednią zdolność kredytową i pozytywną historię kredytową. Lekarz mniejszym stażem zarabiający od 2 tys. zł. “na rękę” będzie miał mniejszą szansę otrzymania kredytu niż specjalista z tytułem doktora i kilkoma specjalizacjami zarabiający powyżej 10 tys. zł. miesięcznie.

Instytucje finansowe podchodzą do osób wykonujących zawód zaufania publicznego w sposób bardziej liberalny. Np. w kwestii formalności wymaganych przy zaciągnięciu kredytu. Czasem korzyść z bycia lekarzem polega na preferencyjnych warunkach kredytowania, czyli obniżenie marży kredytu lub zmniejszenie prowizji dla banku. Obliczanie zdolności kredytowej zwłaszcza obliczania zdolności kredytowej, które może bazować na oświadczeniu o wysokości uzyskiwanego dochodu. Nie jest to jednak regułą.

Banki mogą wymagać od lekarzy posiadania i przedstawienia dokumentu uprawniającego do wykonywania danego zawodu. W przypadku przedsiębiorców mogą także oczekiwać odpowiednich zaświadczeń o rejestracji firmy. Podobnie jak w przypadku innych firm przy zaciąganiu kredytu potrzebne są również zaświadczenia z Urzędu Skarbowego oraz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu z podatkami i ze składkami.

Jak wziąć kredyt lekarski w banku?

Warunkiem otrzymania dodatkowych funduszy jest wypełnienie wniosku kredytowego na stronie internetowej banku bądź w oddziale banku znajdującym się w naszym mieście. Do wniosku musimy również dodać załączniki takie jak:

 • dokument potwierdzający tożsamość - w zależności od rodzaju i wysokości kredytu może być wymagany dodatkowy dokument potwierdzający nasze dane,
 • zaświadczenie o dochodach - w przypadku zawodów medycznych jest istotnym elementem, ponieważ to zaświadczenie potwierdza również zawód lekarza czy pielęgniarki,
 • inne dokumenty - w zależności od rodzaju zobowiązania, np. dokumenty związane z samochodem, mieszkaniem czy prowadzoną działalnością gospodarczą.

Kredyt dla lekarzy jest udzielany dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku kredytowego. Biorąc pod uwagę wykonywany zawód, lekarze mogą liczyć m.in. na szybszą odpowiedź bądź bardziej preferencyjne warunki. Lekarze mogą zaciągnąć kredyt zarówno na swoje prywatne cele, jak również cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Wady i zalety kredytu dla lekarza

Biorąc pod uwagę fakt, że kredyty bankowe dedykowane lekarzom są preferencyjne, zalety przeważają. Szczególnie w związku z kredytami przeznaczonymi dla osóby nie wykonująych zawodów pożytku publicznego. Do najważniejszych zalet kredytu dla lekarzy należy

 • minimalna liczba dokumentów przy składaniu wniosku o kredyt (czasem wystarczy sam dowód osobisty,
 • szybka weryfikacja wniosku,
 • szybki czas przyznawania kredytu,
 • niewymaganie zabezpieczenia ani poręczyciela,
 • niski koszt zaciągniętego zobowiązania.

Główną wadą kredytu na takich zasadach jest oczywiście konieczność ukończenia studiów lekarskich na uniwersytecie. Przy pożyczaniu większej sumy banki mogą również wymagać zarówno zabezpieczenia, jak i dodatkowego potwierdzenia zatrudnienia klienta banku. Dodatkowo kredyt na preferencyjnych warunkach jest nieosiągalny dla osób ze złą historią w BIK. Warto pamiętać, że banki mają surowsze podejście do osób z obniżonym scoringiem w Biurze Informacji Kredytowej.

Czy pożyczka dla lekarzy to dobra alternatywa?

Bez względu na wykonywany zawód, każdemu może powinąć się noga w czasie spłacania rat kredytu. Nie jest też powiedziane, że zdolność kredytowa lekarzy na pewno będzie wzrastała w miarę lat pracy. Może się okazać, że historia w BIK zostanie popsuta przez np. zbyt dużą liczbę odrzuconych wniosków kredytowych (przy kredycie hipotecznym). W sieci można znaleźć pożyczki pozabankowe dedykowane sektorowi medycznemu, a konkretniej - prywatnym gabinetom. Takie firmy oferują nawet do 300 tys. zł dla osób do 70 roku życia. Maksymalny termin spłaty takiej pożyczki może wynieść od 60 do 84 miesięcy w zależności od pożyczkodawcy. Takie pożyczki są kierowane do przedsiębiorców, którzy:

 • prowadzą działalność gospodarczą, ale nie wykazują wysokich dochodów,
 • wykazywali w przeszłości przejściowe problemy w spłacie zobowiązań,
 • prowadzili praktykę zbyt krótko, aby móc ubiegać się o kredyt w banku.

Przy wydatkach prywatnych, jeśli nie mamy możliwości zaciągnięcia kredytu, istnieje również możliwość skorzystania ze zwykłych pożyczek pozabankowych online. Warto jednak pamiętać o zasadach odpowiedzialnego pożyczania - szczególnie w czasie kłopotów finansowych. Pożyczki pozabankowe często są oferowane przez firmy nie sprawdzające BIK. W trudnych sytuacjach należy jednak myśleć przede wszystkim o tym jak szybko, ale i bezpiecznie pożyczyć dodatkowe środki.

Tagi:

kredyt ,  pieniądze ,  lekarz , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz