Partner: Logo KobietaXL.pl

Mówi się, że akwamaryny pomagają w wyrażaniu uczuć i myśli, dlatego nazywane są „kamieniami odwagi”. Szmaragdy od czasów średniowiecza były uznawane za cenniejsze nawet od diamentów. Na przestrzeni wieków były pożądane przez władców i wykorzystywane jako oznaka ich majestatu oraz bogactwa. Do dziś budzą wielkie zainteresowanie i zachwyt. Granaty mają skrywać w sobie niebezpieczny ogień. Podobno dzięki temu dodają odwagi i spontaniczności osobie, która je nosi. Perły to doskonałość i tajemnica. Ich historia sięga 6000 lat wstecz. Od setek lat stanowią przede wszystkim symbol cnót. Może dlatego w całej Europie były powszechnym prezentem dla narzeczonych i młodych żon. Biżuteria kreuje emocje, staje się częścią naszej osobowości, świadczy o pozycji społecznej.

Skąd rosnące zainteresowanie biżuterią vintage? Po pierwsze złoża diamentów są na wyczerpaniu i szacuje się, że już za dwa lata może zacząć ich brakować. Po drugie, kamienie i kruszce szlachetne od zawsze stanowiły odrębny środek pieniężny niezależny od kursów walut, wymiany pieniędzy czy spadku cen akcji. Ich wartość stale rośnie. Kolejnym aspektem jest niepowtarzalność. Nie ma już jubilerów, którzy byliby gotowi podjąć się wykonania takich przedmiotów, a jeśli nawet to koszty z tym związane przekraczają wartość antykwaryczną przedmiotów. Każdy z obiektów dostępnych na aukcjach niesie ze sobą jakąś historię. Trudno znaleźć dwa takie same obiekty. To wszystko powoduje, że Polacy coraz chętniej sięgają po biżuterię „z duszą”, szczególnie tę w stylu belle epoque lub art déco. Jej ceny wywoławcze na aukcjach niekiedy nie przekraczają nawet 5 tys. zł. Segment luksusowej biżuterii stale się rozwija, a zamożni Polacy przeznaczają na nią coraz większe środki w coraz krótszych odstępach czasu.

Na jesiennej Aukcji Biżuterii w DESA Unicum znalazło się 81 skrupulatnie wyselekcjonowanych przedmiotów datowanych od XVIII wieku aż po czasy współczesne. Oferta składa się z wyrobów niezwykle rzadkich. Znajdują się w niej takie białe kruki jak emaliowana tabakierka w stylu Ludwika XVI, bransoleta zdobiona granatami i perłami, pierścionek dekorowany motywem węża z początku XX wieku, emaliowany i wysadzany diamentami czy naszyjnik składający się z 11 sznurów korali z dekoracyjnym zapięciem w formie lwich głów. Jednym z najpiękniejszych klejnotów dostępnych na aukcji jest dekorowana motywem floralnym brosza wykonana z niebywałą precyzją, wysadzana diamentami o łącznej masie ~ 10,00 ct. Na aukcji znajdzie się też biżuteria ze wspomnianymi wcześniej akwamarynami, kolczyki z ametystami oraz pochodzące z XIX-wiecznej Rosji kolczyki z diamentami. W prezentowanej ofercie znajdują się również pozycje dedykowane mężczyznom. Pasjonatów lotnictwa czy podróży powinny zachwycić złote spinki do mankietów.

Aukcja: 26 września, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa

Wystawa obiektów: 12-26 września, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji o Aukcji Biżuterii oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum:
https://desa.pl/pl/auctions/410/aukcja-bizuterii-zapowiedz-26-wrzesnia-2017-godz-19

Tagi:

społeczeństwo ,  pieniądze ,  inwestycje , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót