Partner: Logo KobietaXL.pl

Po co mi właśnie ten język?

Podróż życia, oglądanie seriali w oryginale czy praca marzeń? A może wszystko razem? Na początku warto określić cel. I oczywiście – wybrać język. Tu strategie są różne: czy będzie to najbardziej uniwersalny – angielski, czy może jeden z modnych języków rzadkich? Jeśli już wiemy do jakich celów chcemy wykorzystać te umiejętności, wówczas łatwiej „zwizualizować” marzenie – choćby wyobrazić sobie sytuacje, w których język będzie nam przydatny. A nic nie motywuje lepiej niż wyobraźnia!

 

Określ swój obecny poziom

Jeśli chcemy dojść do celu, powinniśmy określić miejsce, z którego wyruszamy. Zwłaszcza, gdy uczymy się języka od lat, ale nieregularnie – czasem bardziej, czasem mniej intensywnie. Które umiejętności mamy świetnie opanowane? Nad czym powinniśmy bardziej popracować? Zwykle bywa tak, że osoby, które miały ostatnio mniej intensywny kontakt z językiem, dobrze wypadają w umiejętnościach pasywnych – czytaniu, słuchaniu, a gorzej w mówieniu czy pisaniu. Dobrym sprawdzianem ogólnej oceny będą wiarygodne testy diagnostyczne – np. bezpłatne narzędzie Cambridge English z języka angielskiego: http://www.cambridgeenglish.org/pl/test-your-english/

 

Jaki poziom docelowy?

Jaki poziom znajomości języka jest nam potrzebny by zrealizować cel? Warto zapoznać się ze skalą CEFR Rady Europy – to Europejski System Opisu Kształcenia Językowego. Ten uniwersalny punkt odniesienia określa sześć poziomów zaawansowania – od A1 (najniższy) do C2 (najwyższy). Te z kolei – opisują umiejętności, którymi włada dana osoba. I tak np. osoba znająca język na poziomie B2 rozumie złożone teksty – zarówno konkretne, jak i abstrakcyjne, płynnie się porozumiewa, jest w stanie prowadzić rozmowę z kimś, dla kogo to język rodzimy, a biorąc udział w dyskusji - argumentuje i uzasadnia swoje stanowisko.

 

Określ preferowany styl uczenia się…

Jestem wzrokowcem, słuchowcem czy kinestetykiem? Czy najdłużej pamiętam to, co zobaczyłem albo przeczytałem? Czy może to, co usłyszałem – i lubię uczyć się powtarzając na głos? A może moim ulubionym sposobem jest uczenie się w ruchu – przez działanie, np. podczas spacerów? Większość ludzi jest swego rodzaju mieszanką tych typów, ale zwykle jeden dominuje. Określenie go pozwoli dobrze dobrać metody i pomoce do nauki języka.

 

… oraz najlepszą porę dnia

Jestem sową czy skowronkiem? Lubię wstawać wcześnie czy raczej jestem aktywny wieczorem? Określenie swojego „chronotypu” – czyli typu zegara biologicznego – to dobry wstęp do efektywnego uczenia się. Najlepsze efekty dają działania zgodne z naturą i trybem życia – można próbować je oczywiście modyfikować, ale delikatnie. Jeśli jesteśmy typem skowronka to wizja rozpoczęcia dnia od poznawania nowych słówek będzie motywująca – co innego gdy lekcję zaplanujemy na wieczór, gdy skowronek traci koncentrację, myśląc wyłącznie o swoim miękkim posłaniu.

 

Działaj! Regularnie!

Podejście praktyczne sprawdza się najlepiej: warto przygotować plan nauki, podzielić go na okresy, dobrać narzędzia i pomoce edukacyjne oraz określić metody monitorowania postępów. Tu możliwości jest naprawdę wiele: można uczyć się w pojedynkę, z nauczycielem, w grupie znajomych czy w szkołach językowych. Najbardziej wszechstronne metody stosują te ostatnie, a najlepiej sprawdzają się kursy przygotowujące do certyfikatów. Dlaczego? - są nastawione na cel, strukturyzują naukę, pomagają rozwijać wszystkie sprawności językowe (mówienie, pisanie, czytanie, rozumienie ze słuchu). Niezależnie od wybranej metody warto zapewnić sobie codzienny kontakt z językiem: korzystać z mediów czy aplikacji w języku obcym, czytać, pisać, słuchać, i oczywiście rozmawiać, choćby przez Skype’a!

 

Sprawdzaj efekty

Świetnym sposobem – i nagrodą za wytrwałość - jest certyfikat językowy. To obiektywne potwierdzenie poziomu znajomości języka. Zostanie na zawsze – a oprócz satysfakcji przyniesie konkretne korzyści. Do najpopularniejszych na świecie należą certyfikaty Cambridge English. Przygotowują je eksperci z Uniwersytetu Cambridge, a uznaje je ponad 20.000 instytucji na całym świecie, w tym 600 w Polsce. To przepustka na zagraniczne uczelnie i ułatwiony dostęp do świetnych pracodawców.

 

PS. A co z wyprawą?

Przygotuj sobie kilka scenariuszy: pomyśl w jakich okolicznościach będziesz korzystać z języka. Hotel, restauracja, wypożyczalnia samochodów? Naucz się na pamięć kilkudziesięciu zwrotów – możesz je przećwiczyć z nauczycielem albo… zadzwonić wcześniej do hotelu czy wypożyczalni. Udanego wyjazdu!

Tagi:

społeczeństwo ,  nauka ,  język obcy , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót