Partner: Logo KobietaXL.pl

Pawo do emerytury z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych otrzyma w tym roku ponad dwa razy więcej osób niż w latach poprzednich. To dlatego, że od października wraca stary, niższy, wiek emerytalny – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Ich świadczenia będą wyliczone z tzw. kapitału początkowego i zgromadzonych składek. Niestety wielu przyszłych emerytów nie ma jeszcze policzonego kapitału początkowego, a bez niego świadczenia będą niższe. Szacuje się, że wniosku nie złożył nawet co czwarty mieszkaniec województwa lubelskiego, który w tym roku ukończy wiek emerytalny. – Zachęcamy ich, by wystąpili do ZUS o ustalenie kapitału początkowego już teraz. To przyspieszy późniejszą realizację wniosku o emeryturę. Kapitał wylicza się osobom, które pracowały przed 1999 rokiem i urodziły się po 31 grudnia 1948 roku. Do wniosku trzeba dołączyć dokumenty potwierdzające lata pracy i zarobki przed 1999 roku oraz potwierdzające tzw. okresy nieskładkowe – tłumaczy Marta Strus, zastępca dyrektora Oddziału ZUS w Lublinie.

Odnalezienie dokumentów sprzed kilkudziesięciu lat bywa trudne. Często wymaga poszukiwań u byłych pracodawców, ich następców prawnych lub w odpowiednich archiwach. – Dlatego opłaca się złożyć wniosek o kapitał początkowy z dużym wyprzedzeniem. Jeśli jakiegoś dokumentu zabraknie, będzie szansa na uzupełnienie braków jeszcze przed przejściem na emeryturę – dodaje dyrektor Strus.

Formularz wniosku o ustalenie kapitału początkowego (ZUS Kp-1) jest na stronie internetowej ZUS do wydruku. Można go też otrzymać w placówkach Zakładu. Pracownicy sal obsługi klientów podpowiedzą, jak wypełnić wniosek i jakie dokumenty należy do niego dołączyć.

 

Tagi:

ZUS ,  emerytura ,  społeczeństwo , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót