Partner: Logo KobietaXL.pl

Iustitia na swoim profilu na Facebooku informuje, że choć przez wiele miesięcy rzeczywiście podstawa prawna obowiązku noszenia maseczki była wadliwa, ale od grudnia jest to uregulowana poprawnie, gdyż obowiązek wynika z ustawy.

„Powszechny nakaz zakrywania nosa i ust został bowiem wprowadzony początkowo z przekroczeniem granic upoważnienia ustawowego.
Naprawiając ten błąd, Sejm uchwalił 28 października 2020 r. ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. W art. 15 pkt 2 lit. c tej ustawy wprowadzono zmianę w art. 46b ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, polegającą na dodaniu do art. 46b punktu 13.

Teraz prawidłową, legalną podstawą prawną obowiązku noszenia maseczek jest rozporządzenie Rady Ministrów z 19 marca 2021 r. (Wydane na podstawie delegacji ustawowej).” - piszą sędziowie.

I przypominają, że maseczek nie trzeba nosić:
- w domu,
- w lesie, parku i na plaży,
- we własnym aucie, czy podczas egzaminów.

Natomiast za brak maseczki policja może wystawić mandat na 500 zł. Szykuje też kontrole dotyczące przestrzegania wszystkich nałożonych obostrzeń.

 

- Chcę zapowiedzieć, że w najbliższych dniach i tygodniach kontrola przestrzegania obostrzeń będzie priorytetem każdego funkcjonariusza Policji - podkreślił gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji na ostatniej konferencji prasowej w dniu 26 marca.

Jak poinformował, łącznie 20 tys. funkcjonariuszy Policji będzie pilnować przestrzegania obowiązujących obostrzeń. Wzmożone kontrole wiążą się również z karami. Na przestrzeni ostatnich tygodni i miesięcy średnia dobowa liczba osób, które były rozliczane za brak maseczek to ok. 2,5 tys., natomiast tylko minionej doby było to blisko 9 tys. osób.

- Nie chodzi nam o wyścig danych statystycznych. Nie chodzi o liczbę mandatów czy wniosków o ukaranie do sądu. Bylibyśmy zadowoleni, gdyby powodów do tego nie było – dodał.

 

 

źródło https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/201390,Minister-Mariusz-Kaminski-bedziemy-dzialac-stanowczo-wobec-osob-ktore-wylamuja-s.html

https://www.facebook.com/sedziowie/posts/3907229685990060

Tagi:

koronawirus ,  pandemia ,  maseczka , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót