Partner: Logo KobietaXL.pl

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak SJ. Powiedział, że każda uroczystość powoduje, że zniesiona jest wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. A ponieważ św. Józefa przypada w piątek, który zwyczajowo jest dniem bez mięsa, dziś zakaz jedzenie mięsa nie obowiązuje nie obowiązuje.


Ks. Gęsiak podkreślił, że tak wynika z przepisów Prawa Kanonicznego, gdzie kanon 1251 stanowi: „Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa”.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w piątki katolik nie musi pościć, może się bawić, ale nie powinien jeść mięsa. Osoby, które z uzasadnionych przyczyn, nie mogą zachować wstrzemięźliwości (np. korzystają z punktów zbiorowego żywienia, są w podróży), powinny podjąć w zamian inną formę pokuty.

 

źródło eiskopat.pl

Tagi:

katolicyzm ,  kościół ,  post , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót