Partner: Logo KobietaXL.pl

Badacze z University of California przeprowadzili szereg badań nad wpływem wysokiego statusu na poczucie szczęścia. Stwierdzili, że tylko wysoki status socjometryczny (oparty na szacunku i podziwie ze strony najbliższych ludzi) wpływa na zwiększenie subiektywnego dobrostanu człowieka. Wysoki status socjoekonomiczny, zależny od ilości posiadanych pieniędzy, nie wywoływał takiego efektu.

 

"Zainteresowaliśmy się tym pomysłem na badanie, ponieważ istnieją silne dowody, wskazujące na to, że wysoki status socjoekonomiczny nie zwiększa subiektywnego dobrostanu. Jednocześnie wiele teorii sugeruje, że wysoki status powinien wpływać na większe poczucie szczęścia" - wyjaśnia przyczyny przeprowadzenia badań Cameron Anderson.

Okazuje się, że ważniejsze niż pieniądze jest przekonanie człowieka o własnej pozycji społecznej, byciu akceptowanym i posiadaniu wpływu na innych ludzi.

Naukowcy wyjaśniają, dlaczego pieniądze nie dają szczęścia.

"Jednym z powodów, dla których pieniądze nie są w stanie kupić szczęścia jest fakt, że ludzie szybko przyzwyczajają się do nowego poziomu zarobków czy posiadanych dóbr. Możliwe, iż poczucie bycia szanowanym, wpływowym i zintegrowanym ze społeczeństwem to rzeczy, które się nigdy nie starzeją" - tłumaczy Anderson.

 

PAP Nauka w Polsce

Tagi:

szczęście ,  człowiek ,  pieniądze ,  psychologia , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz
Reklama: