Partner: Logo KobietaXL.pl

Toksyczne relacje mają wiele twarzy. Pojawiają się zarówno w życiu prywatnym (rodzic-dziecko, rodzeństwo, przyjaciele), jak i w życiu zawodowym (przełożony-podwładny, współpracownicy). Znasz ten schemat: pożyczasz pieniądze członkowi rodziny, samochód koledze z pracy albo opiekujesz się dziećmi znajomych podczas ich wakacyjnego wyjazdu, mając nadzieję, że Ci się odwdzięczą. Niestety toksyczna osoba nie odpłaci Ci tym samym. Odda uszkodzony samochód bez propozycji naprawy, a znajomi zaproponują etat opiekunki za rok, nie oferując ze swojej strony opieki nad Twoimi dziećmi. Nie jest to rzadka sytuacja, zdarza się to wielokrotnie pod różnymi postaciami. Ty w efekcie czujesz się zraniony i zły – zarówno na sprawcę, jak i na siebie. Podświadomie czujesz się zdołowany i „zużyty”.

Negatywna perspektywa przeszłości a toksyczne relacje

Podświadoma skłonność do nawiązywania destrukcyjnych relacji często bierze swe początki w negatywnych doświadczeniach dzieciństwa i może ciągnąć się przez całe życie. Mogą one być tak zakorzenione w sposobie odczuwania i myślenia, że nie zdajemy sobie sprawy z ich toksyczności lub uświadamiamy to sobie dopiero, gdy ktoś zwróci nam na to uwagę. Toksyczna osoba w naszym życiu (każdy z nas może taką być) jest na ogół skupiona na sobie i swoich potrzebach. Taki związek jest klasycznym przykładem współuzależnienia. Jeszcze gorszą formą takiej relacji jest ta, w której drugą stroną jest Twój partner lub bliski znajomy, który stanowi integralną część Twojego otoczenia.

5 oznak tego, że relacja jest toksyczna

Wtrakcie badań odkryłem, że pisarka Yvette Bowlin liczne oznaki toksycznych relacji opisała za pomocą 5 głównych cech:

1. Wygląda na to, że niczego nie robisz należycie dobrze.

2. Wszystko kręci się wokół nich/jego/jej, nigdy wokół Ciebie.

3. Zauważasz, że przy danej osobie nie jesteś w stanie w pełni cieszyć się życiem.

4. Czujesz się nieswojo, będąc po prostu sobą.

5. Masz ograniczane, a może nawet zabronione, samorozwój i jakiekolwiek zmiany.

Jeżeli doświadczasz przynajmniej jednego z wymienionych objawów, wsłuchaj się wsiebie i sprawdź, czy relacja lub związek, których jesteś uczestnikiem, niesie za sobą więcej dobrego czy złego.

5 kroków ku zakończeniu toksycznej relacji

A więc jak możemy wyrwać się z niezdrowej znajomości?
Czerpiąc z wyników badań, odkryłem, że aby zakończyć uciążliwą relację, należy postępować w opisany poniżej sposób:

1. Przeanalizuj przeszłe negatywne zachowania – zacznij od zdystansowania się od nich. Jest to pierwszy, niezbędny i jednocześnie trudny krok, ponieważ wymaga od Ciebie uczciwej oceny tego, jak czujesz się w relacji/związku. Gdy spędzacie razem czas, czujesz się przepełniony energią czy przybity? Czujesz, że musisz spędzać z nią/nim czas, czy masz wobec niej/niego poczucie winy? Jesteś dawcą a on/ona biorcą? Czy czas spędzony z nim/nią pozostawia w Tobie uczucia zdołowania, złości, zawodu, rozczarowania lub frustracji? Czy w ogóle ją/jego lubisz?

2. Odkryj, jak obecnie się czujesz – zacznij od nazwania korzyści płynących ze związku. Relacje posiadają element odpłaty. Jeżeli nie, nie powinniśmy w nich tkwić. Możliwe, że niechętnie zagłębiamy się w to, co tak naprawdę daje nam toksyczna relacja, ale ważne jest, by właśnie w tym miejscu drążyć tę kwestię. Zapytaj siebie, czy on lub ona w jakikolwiek sposób sprawia, że odczuwasz pozytywne emocje lub czujesz sie winny. A może on/ona przypomina Ci inną toksyczną osobę z przeszłości? Drugi przypadek jest szczególnie trudny do dostrzeżenia, ponieważ on/ona może w sposób dla Ciebie nieświadomy dostarczać Ci głęboko zakorzenionego „toksycznego komfortu”.

3. Praktykuj wyszukany teraźniejszy hedonizm – wypełnij dziurę pozostałą po zerwaniu znajomości. Rób rzeczy, które poprawiają Ci nastrój i nie wzbudzają Twojego wobec innych uzależnienia. Na przykład, zajmij się projektem, który odłożyłeś wcześniej na bok, zacznij medytować lub uprawiać jogę, odnów kontakty ze znajomymi i przypominaj sobie, że nie chcesz już nigdy więcej czuć się w ten sposób (zły, smutny, przygnębiony).

4. Bądź prospołeczny – otaczaj się pozytywnymi ludźmi. Takie osoby, mam nadzieję, pracując tak samo ciężko nad sobą jak ty, nie są uwikłane w toksyczne zależności i tym samym nie są toksycznymi osobami. Mądrze wybieraj osoby, z którymi spędzasz czas.

5. Wymień negatywy przeszłości na pozytywy przyszłości. Pracuj nad tym, by uleczyć tę część siebie, która może przyciągać toksyczne osoby. Może to oznaczać, że musisz przeanalizować przeszłe toksyczne związki, wybaczyć sobie błędy, które popełniłeś, i zdać sobie sprawę, że też zasługujesz na odpowiedni rodzaj miłości i uwagi, aby móc stworzyć lepszą przyszłość dla siebie.

Pozwól odejść złej przeszłości i wpuść do swojego życia miłość

Pozwól odejść toksycznej relacji i ludziom, którzy w przeszłości dołowali Cię i fundowali Ci przeszłe i teraźniejsze fatalne doświadczenia. Stwórz w swoim życiu przestrzeń, w której będziesz skupiał się tylko na dobrych rzeczach, takich jak przyjemne doświadczenia z przeszłości, i w której rozpoczniesz planowanie nowej, lepszej przyszłości. Dzięki temu automatycznie rozpoczniesz życie w pełniejszej i bardziej znaczącej teraźniejszości.

Źródła:

Autor: Philip Zimbardo artykuł z portalu www.psychologia-społeczna.pl


 

Tagi:

toksyczny związek ,  związek ,  relacje , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót