Partner: Logo KobietaXL.pl

Dzieci do 1 roku życia oddychają tylko przez nos 50 razy na minutę. Dodatkowo ich kanały nosowe są jeszcze bardzo wąskie. W takiej sytuacji nie muszę chyba przekonywać, że dla małego dziecka jest to uciążliwa i niekomfortowa przypadłość. W takich sytuacjach warto od razu reagować, ponieważ katar może być przyczyną zapalenia zatok czy uszu. Nos dziecka pełni równocześnie rolę filtra i klimatyzatora – usuwa zanieczyszczenia znajdujące się we wdychanym powietrzu, ogrzewa je i reguluje wilgotność. A wszystko to za sprawą rzęsek znajdujących się na błonie śluzowej jamy nosa. Zwykły katar może przysporzyć poważnych problemów, dlatego też podam ci sprawdzone sposoby na walkę z niedrożnością dróg oddechowych u maluszków.

Sposoby na katar u niemowlaka:

  1. Suche powietrze nie jest dobre, gdy dziecko boryka się z zatkanym nosem, ponieważ wysusza błonę śluzową i nasila katar. Dlatego też zatroszcz się o nawilżenie powietrza w pokoju malucha. Jeżeli nie posiadasz nawilżacza, zmocz ręcznik i połóż go na grzejniku. Prosty, ale skuteczny sposób.

  2. Oczyszczaj nosek za pomocą aspiratora. Możesz skorzystać z aspiratorów ręcznych (zasilanych twoją siłą płuc) bądź elektrycznych (na baterie bądź podłączanych do odkurzacza). Wybór należy do ciebie, a raczej zależy od twoich indywidualnych preferencji. Aspiratory elektryczne na pewno są szybsze i skuteczniejsze, ale nie każdemu maluchowi odpowiada dźwięk, które z siebie wydobywają.

  3. Zatroszcz się o to, aby podczas snu główka dziecka była wyżej niż jego klatka piersiowa. Jeżeli dziecko nie potrafi jeszcze samodzielnie obracać się na brzuszek
    i plecy, podłóż pod materac kocyk lub poduszkę. Dobrym sposobem będzie również podłożenie grubszych książek pod nogi łóżeczka, aby je unieść. Takie pochylenie spowoduje, że nadmiar wydzieliny z noska maluszka będzie z niego wypływał, a nie zapychał drogi oddechowe. Absolutnie nie podkładaj bezpośrednio pod główkę dziecka poduszki. Jest to zabronione do 1 roku życia malucha.

  4. W ciągu dnia, gdy niemowlak nie śpi, kładź go jak najczęściej na brzuszku. Jest to wręcz wskazane do prawidłowego rozwoju ruchowego. Pamiętaj, że możesz kłaść maluszka na brzuchu już od 1 dnia życia.

  5. Tanim i dobrym sposobem jest również sól fizjologiczna. Z chusteczki higienicznej zrób kilka małych ruloników. Do każdej dziurki w nosie wlej 1–2 krople soli. Następnie poczekaj aż sól rozpuści wydzielinę, wyjmij i wyrzuć chusteczkę. Jako mama dwóch córek polecam ci sól fizjologiczną w jednorazowych pojemniczkach. Jest najbardziej praktyczna.

  6. Kolejny preparat z apteki – woda morska w sprayu. To na pewno skuteczny sposób na usunięcie zaschniętej wydzieliny z nosa maluszka. Zaaplikuj jedną pompkę preparatu do każdej dziurki. Gdy woda morska rozpuści wydzielinę, usuń ją z noska za pomocą chusteczki higienicznej. Pamiętaj, że przy wykonywaniu tej aplikacji główka dziecka powinna być wyżej niż reszta jego ciała, aby wydzielina nie spłynęła do gardła.

  7. Inhalacje i jeszcze raz inhalacje. Jeżeli nie posiadasz inhalatora, wlej do garnka z gorącą wodą rumianek albo olejki eteryczne, ale tylko te polecane przez pediatrę. Weź dziecko na ręce i umieść garnek pod jego noskiem. Naczynie powinno znajdować się w takiej odległości od dziecka, aby lecąca para go nie oparzyła. Inhalacje zmniejszają obrzęk śluzówki, co z kolei ułatwia odpływanie wydzieliny.

  8. Ta rada dotyczy mam, których dziecko ukończyło 6 miesiąc życia. Wówczas możesz smarować maluchowi piersi oraz plecki maścią z substancją lotną. W taki sposób zmniejszysz przekrwienie śluzówek, które ulegają obkurczeniu.

  9. Możesz także posmarować skórkę pod noskiem dziecka maścią majerankową, ale w taki sposób, żeby substancja nie dostała się do noska, bo może podrażnić śluzówkę.

  10. Krople do nosa to ostateczność. Możesz je stosować jedynie po konsultacji z pediatrą. Krople przynoszą jedynie chwilową ulgę, a na dodatek wysuszają śluzówkę nosa. Stosuj w razie konieczności i nie dłużej niż przez 3 dni.

Maluch, który ma zatkane górne drogi oddechowe przede wszystkim nie może oddychać. Oprócz tego jest rozdrażniony, gorzej śpi i ma problemy z karmieniem. Zalegająca wydzielina w nosie może nieodwracalnie uszkodzić błonę śluzową, dlatego tak ważne jest, aby oczyszczać nosek dziecka.


Rita Calderaro-Poczmańska – fizjoterapeutka dziecięca, terapeutka integracji sensorycznej (SI), promotorka zdrowej i bezpiecznej pielęgnacji niemowląt, twórczyni portalu dla młodych rodziców KursNaDziecko.pl

Tagi:

dziecko ,  katar ,  Rita Calderado- Poczmańska ,  poradnik , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót