Partner: Logo KobietaXL.pl

Dlatego też występowanie rozstępów jest bardzo indywidualną sprawą. Powstają zwykle w wyniku gwałtownego i szybkiego rozciągania skóry.  Najczęściej powstają u kobiet w ciąży, dzieci w czasie dojrzewania i wzrostu, osób otyłych. Mogą również pojawić się u osób intensywnie trenujących sporty siłowe, w  miejscach gdzie dochodzi do nagłego rozrostu mięśni.

 

Rozstępy na skórze wyglądają jak brzydkie blizny i pasma pomarszczonej skóry. Na początku są czerwonofioletowe, jest to faza zapalna rozwoju rozstępów. Trwa ok 3 miesięcy. W fazie zanikowej stan zapalny ustępuje, a zmiany z czasem stają się jaśniejsze i mniej widoczne. Rozstępy mogą układać się równolegle lub promieniście względem siebie. Układ promienisty przyjmują najczęściej zmiany wokół pępka, natomiast rozstępy na udach lub plecach  układają się równolegle.

 

Leczenie rozstępów jest bardzo trudne. Zdecydowanie lepiej im zapobiegać niż leczyć. Najlepsze rezultaty można osiągnąć gdy leczenie zostanie podjęte na samym początku ich rozwoju – to znaczy w fazie zapalnej. Łatwiej jest usunąć rozstępy u osób młodych, których skóra ma większe zdolności regeneracyjne.

 

W walce z rozstępami można wyróżnić dwie strategie. Pierwsza to pobudzanie organizmu do produkcji kolagenu, a druga to złuszczanie naskórka w celu spłycenia zmian i pobudzeniu procesów regeneracyjnych.

 

Na rynku jest wiele dostępnych preparatów przeciw rozstępom. Przy ich wyborze ważne jest zwrócenie uwagi czy zawierają odpowiednia kompozycję składników aktywnych, które zarazem będą złuszczać i regenerować skórę. Najpopularniejsze substancje, które wspomagają walkę z rozstępami to związki krzemu, witamina A i C, kwas mlekowy, glikolowy, salicylowy, wyciąg z soi i pępownicy azjatyckiej.

 

Gabinety kosmetyczne oferują również całą gamę zabiegów przeciw rozstępom. Peelingi chemiczne wykonane za pomocą silnych kwasów mają na celu głębokie złuszczanie naskórka. Efektu takiego nie da się uzyskać w domu za pomocą peelingów dostępnych w drogeriach. Mezoterapia to zabieg polegający na wprowadzeniu substancji aktywnych w głąb skóry za pomocą ostrzykiwania. Zabiegi laserowe oraz te z wykorzystaniem promieniowania podczerwonego również są stosowane do głębokiego złuszczania naskórka.

 

 

Tagi:

rozstępy ,  uroda ,  skóra , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz