Partner: Logo KobietaXL.pl

Mięśnie i tłuszcz – w jaki sposób schudnąć i wyrobić tkankę mięśniową

Zapewne często zadajemy sobie pytania o to, jak szybko schudnąć, jak spalić tłuszcz i czy rzeczywiście można zamienić tkankę tłuszczową w mięśnie? Pora zatem obalić mit. Każdy, kto uważał do tej pory, że możliwa jest zamiana tłuszczyku w mięśnie, będzie musiał zweryfikować wiedzę i pogodzić się z tym, że spalanie tłuszczu, a nabieranie masy mięśniowej to dwa odmienne procesy. Mięśnie i tłuszcz to dwie odmienne tkanki i struktury, które zbudowane są z różniących się od siebie elementów, a zatem zamiana tkanki tłuszczowej w mięśnie nie jest w ogóle możliwa.

Spalanie tłuszczu jest reakcją kataboliczną i aby mogło do niej dojść, musi być spełniony przynajmniej jeden z kilku warunków. Po pierwsze wysiłek fizyczny, który pozwoli na spalenie znacznej ilości kalorii. Po drugie: dostarczanie organizmowi mniejszej dawki kalorii. Jest to średnio od 300 do 600 kalorii mniej, w zależności od tego, ile wynosi nasze indywidualne dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.

Budowa mięśni to z kolei proces anaboliczny, polegający na dostarczeniu odpowiedniego zapotrzebowania kalorycznego. Jak widać, oba te procesy nie mają ze sobą nic wspólnego, mijają się. W jaki sposób postępować wobec tego, żeby skuteczne odchudzanie było możliwe? W jaki sposób stracić na wadze i jednocześnie zbudować mięśnie?

Propozycja jest prosta – najpierw, przez okres około 3 miesięcy, wykonujemy regularne ćwiczenia na spalanie tłuszczu. Nie zapominajmy, że niezbędna do tego procesu jest również zbilansowana dieta, ponieważ wykonując na przykład ćwiczenia na spalanie tłuszczu z brzucha i jednocześnie podjadając słodycze – nic w ten sposób niestety nie osiągniemy. Natomiast gdy uda nam się choć częściowo pozbyć tkanki tłuszczowej, wtedy możemy skupić się wreszcie na mięśniach.

Odchudzanie? Tak, ale tylko z głową!

Odchudzanie nie jest łatwe, szczególnie na początku, a osoby, które twierdzą, że bez ubytku na zdrowiu można bardzo szybko schudnąć, co tu dużo mówić – mylą się! Modelowanie ciała i bezpieczne chudnięcie to proces długotrwały, wymagający cierpliwości. Nie ma jednak wątpliwości, że w realizowaniu naszego planu pomogą nam zdrowa dieta i ćwiczenia odchudzające.

Zamiast myśleć o czekoladzie czy ciastkach z kremem, skupmy się na tym, co jest dla nas w tej chwili najwłaściwsze. Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów, które są zdrowe i równie smaczne jak wysokokaloryczne przekąski. Wyszukiwanie interesujących przepisów i układanie menu na każdy kolejny dzień może okazać się bardzo interesującym i wciągającym zajęciem. Właśnie w ten sposób nabieramy odpowiednich, zdrowych nawyków żywieniowych i nie zapominajmy, że zdrowe odżywianie to już połowa sukcesu w naszym dążeniu do celu.

Aktywność fizyczna pożądana!

Kiedy komponujemy dla siebie menu, nie powinniśmy zapominać również o wysiłku fizycznym. Dobrze dobrane ćwiczenia spalające tkankę tłuszczową pomogą w utracie zbędnych kilogramów. Możemy wykonywać na przykład domowe ćwiczenia na brzuch, czyli tak zwane brzuszki, a także przysiady, skłony – mamy tutaj nieograniczone możliwości. Oprócz tego ćwiczenia w domu możemy wykonywać bez jakiegokolwiek sprzętu. Wystarczy tylko odrobina silnej woli, bowiem każdy ruch i każdy wysiłek fizyczny powoduje spalanie zbędnych kalorii.

Niektórzy jednak wolą ćwiczenia na siłowni. Wówczas warto na początku poprosić o pomoc trenera, który podpowie nam, jak ćwiczyć na siłowni oraz sporządzi dla nas indywidualny plan. Plan ćwiczeń na siłowni zostanie ułożony po dokładnym przeanalizowaniu pomiarów naszego ciała, tkanki tłuszczowej, mięśni i wagi. Istotne jest też to, czego my sami oczekujemy od naszego ciała i jakich efektów się spodziewamy. Trener z pewnością pokieruje nas we właściwy sposób, a jego cenne porady będą dla nas dodatkową motywacją.

Tagi:

odchudzanie ,  dieta ,  ćwiczenia , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz