Partner: Logo KobietaXL.pl

Recepturę miały stworzyć kucharki Katarzyny Medycejskiej we Florencji. Kiedy Katarzyna poślubiła Henryka II w 1533 roku, wywiozła przepis do Francji. Po raz pierwszy został opisany w książce kucharskiej zatytułowanej Leongue Français, wydanej w 1651 roku przez szefa kuchni François Pierre de La Varenne (1615-1678). Autorstwo sosu przypisuje się francuskiemu urzędnikowi na dworze króla Ludwika XIV, Ludwikowi de Béchameil (1630-1703), który był znanym smakoszem. Niezawodny przepis na jego przygotowanie zmieniał się na przestrzeni ostatnich stu lat, ale sos nadal cieszy się powodzeniem i stosowany jest w wielu przepisach.

 

Sos ten stosowany jest do ryb, gotowanych warzyw typu kalafior, brokuły, do jarzyn, białego mięsa oraz potraw zapiekanych np. lasagne, cannelloni, suflet ziemniaczany, czy różne odmiany makaronu. Na bazie sosu beszamelowego przygotowuje się m. in. sos chrzanowy czy normandzki. 

 

Składniki na sos:

  • 2 łyżki masła

  • 2 łyżki mąki

  • 2 szklanki mleka

  • sól i biały pieprz do smaku

  • szczypta gałki muszkatołowej

Rozpuszczamy masło w garnku, dodajemy mąkę i mleko, dokładnie rozprowadzamy wszystkie składniki, a kiedy sos osiągnie konsystencję gęstej śmietany, dodajemy sól, biały pieprz i gałkę muszkatołową. Sos jest gotowy.

Opcjonalnie można dodać do sosu 150 gram startego żółtego sera, ale w oryginalnym przepisie ser nie występuje.

 

Tagi:

przepisy ,  sos ,  beszamel ,  sos beszamelowy , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz