Partner: Logo KobietaXL.pl

Salon jest więc domowym węzłem strefy prywatnej i publicznej, a to może być nieco dezorientujące: bo jak w takim razie powinno się go udekorować? Ze względu na gości? Ze względu na domowników? Po trochu z każdej kategorii? To strasznie frustrujące! Do tego, gdy mowa o nowoczesnej, stosunkowo mało jeszcze popularnej ozdobie, jaką są naklejki ścienne do salonu, sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana. A ponieważ dobrze znamy ból, jaki może wywoływać konieczność podjęcia takiej ważkiej aranżacyjnej decyzji, zwróciliśmy się z prośbą o wskazówki do naszej znajomej projektantki wnętrz. Pracuje w firmie Redro, zajmującej się tworzeniem modnych dekoracji ściennych, więc kto jak kto, ale ona musi się na tym znać! Specjalnie dla nas zgodziła się odpowiedzieć na kilka najczęściej pojawiających się pytań związanych z naklejkami do salonu.

 

Jak wybrać najlepszy wzór naklejki na ścianę do salonu?

Pytanie, które pojawia się zdecydowanie najczęściej – prawdopodobnie dlatego, że nie ma na nie jednej stuprocentowo dobrej odpowiedzi. Wprost przeciwnie: do każdego salonu znajdzie się naklejka i do każdej naklejki znajdzie się salon. Na co więc należy szczególnie zwrócić uwagę?

 

naklejki

 

https://redro.pl/naklejki/przeznaczenia/do-salonu/

 

Kiedy wybieram naklejki na ścianę do salonu któregoś z moich klientów, zawsze interesuję się przede wszystkim trzema czynnikami: kolorem, światłem i wzorem – zdradza specjalistka z Redro. – Dlaczego akurat nimi? To bardzo proste! Kolory we wnętrzu muszą być harmonijnie dopasowane, bo inaczej całość wygląda pstrokato (albo nudno!) i chaotycznie. Dlatego nigdy nie wybrałabym naklejki tylko dlatego, że podoba mi się grafika, którą przedstawia: jeżeli kolory są nieodpowiednie, to nie ma szans. Światło jest ważne, bo oświetlenie jest jednym z najistotniejszych czynników wpływających na odczuwanie przestrzeni, więc naklejka może być wykorzystana poniekąd do wymodelowania wnętrza, a na pewno do jego rozświetlenia, jeżeli to jest potrzebne. A wzór, wiadomo, dodaje całości charakteru i może być wyrazem gustu, marzeń czy nawet poczucia humoru gospodarza.

 

Pamiętajcie: każdy z tych elementów jest bardzo ważny i żadnego nie wolno zlekceważyć, rozważając wybór naklejki na ścianę do salonu!

 

Czy rozmiar ma znaczenie?

Przepraszamy za ten suchy żart, ale to naprawdę jest ważne pytanie! Czy to ważne, jak duża będzie naklejka, którą wybierzesz? I właściwie dlaczego? Okazuje się, że owszem, rozmiar ma (wielkie!) znaczenie…

 

Naklejki dekoracyjne na ścianę do salonu zostały pomyślane jako dekoracja średniej wielkości, czasem także mała – tłumaczy nasza ekspertka. – Mimo że, technicznie rzecz biorąc, nie jest problemem wydrukowanie naklejki o rozmiarze, powiedzmy, całej ściany, to jednak z wielu powodów (takich jak sposób montażu, materiał i tak dalej) w tej i podobnych sytuacjach znacznie lepiej byłoby zdecydować się na innego rodzaju ozdobę, zwłaszcza fototapetę. Z kolei przy naprawdę niewielkich formatach naklejek należałoby się zastanowić, czy nie lepszym pomysłem byłoby wykorzystanie obrazu, zdjęcia albo innej tego rodzaju dekoracji.

 

Oczywiście należałoby tutaj dopytać: co to właściwie znaczy „średni rozmiar”? Najłatwiej byłoby powiedzieć, że mniejszy niż cała ściana, ale jednak na tyle duży, by nie można było tu mówić o drobnej, punktowej dekoracji. Może to być, na przykład, fragment ściany nad kanapą albo nieopodal stołu czy nawet przestrzeń między framugą drzwi a sufitem.

 

naklejki

https://redro.pl/fototapeta-kolekcja-dla-projektantow-wektor-roslin-,39785279

 

 

Gdzie to się klei?

Prowadzi nas to do kolejnego naprawdę istotnego pytania, a mianowicie: gdzie umieścić naklejkę, aby uzyskać możliwie jak najlepszy efekt? Czy jakieś miejsca są lepsze od innych albo, przeciwnie, czy są takie, których należy za wszelką cenę unikać?

 

Umiejscowienie naklejki zależy, co wydaje mi się oczywiste, od samej naklejki, ale to nie znaczy, że nie ma jakichś ogólnych reguł, które sprawdzą się w większości przypadków – zapewnia specjalistka z Redro. – Najważniejsza z nich to: przyklejaj naklejki w takim miejscu, aby były dobrze widoczne! Dekorowanie czegokolwiek naprawdę nie ma sensu, jeżeli tej dekoracji nie widać. Zdecydowanie warto też wybierać punkty mniej więcej na wysokości wzroku: to właśnie one zwykle są najlepiej widoczne.

 

Wydaje się proste, prawda? Pamiętaj jednak, że każde mieszkanie – i każdy salon! – jest inne i w związku z tym reguły czasem trzeba nagiąć albo nawet złamać…

 

Do dzieła!

Czy teraz macie już jaśniejszy obraz (czy raczej: naklejkę!) tego, w jaki sposób wybrać i zastosować najlepsze naklejki dekoracyjne na ścianę do salonu? Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać przynajmniej część Waszych wątpliwości i zachęcić do własnych eksperymentów!

Tagi:

porady domowe ,  dom ,  naklejki , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót