Partner: Logo KobietaXL.pl

Mikrofalówka. Jeśli chcesz wyczyścić swoją mikrofalę w zaledwie 5 minut przygotuj: ocet, wodę, kroplę olejku cytrynowego, miseczkę, sciereczkę. Do miseczki wlej 2 szklanki wody, 2 łyżki octu oraz kroplę olejku cytrynowego, aby twoja mikrofalówka nie pachniała octem. Wstaw miseczkę do urządzenia i podgrzewaj przez 5 minut, jeśli twoja mikrofala była bardzo brudna, nie otwieraj drzwiczek natychmiast po upływie 5 minut. Odczekaj jeszcze 2 minuty. Ostrożnie wyciągnij miseczkę - uważaj będzie bardzo gorąca. Przetrzyj mokrą ściereczką wnętrze urządzenia i gotowe.

Aby przypalone, brudne spody garnków znów wyglądały jak nowe przygotuj: ocet, sól, szorstką gąbkę. Zasyp spód garnka solą, skrop octem i poczekaj aż zmieni kolor. Zmyj ostrą stroną gąbki miksturę. Jeśli spód jest dalej brudny dodaj więcej soli i octu.

Piekarnik. Spryskaj powierzchnię piekarnika, którą chcesz wyczyścić wodą i zasyp proszkiem do pieczenia. Po godzinie znowu spryskaj powierzchnię wodą. Po 30 minutach usuń brud z piekarnika, jeśli nadal pozostaną na jego powierzchni miejsca wymagające umycia - powtórz czynność. 

 

Osad z kamienia np. pod prysznicem lub przy umywalce w łazience usuniesz za pomocą octu, który w przeciwieństwie do czyszczących środków chemicznych jest tani i nietoksyczny. Namocz kilka papierowych ręczników w occie i umieść je w miejscach gdzie powstał osad. Spryskuj ręczniki od czasu do czasu octem, aby były stale nasączone. Po 20 minutach wyszoruj miejsca za pomocą starej szczoteczki do zębów. Jeśli osad jest wyjątkowo uciążliwy spróbuj powtórzyć czynność.

Rysy na skórzanych meblach mocno natrzyj szmatką nasączoną oliwą z oliwek. Po upływie 30 minut wytrzyj naoliwione miejsca papierowym ręcznikiem.

Spalone patelnie czy przypalone garnki nie będą już dla ciebie problemem jeśli zalejesz dno naczynia wodą, dodaj szklankę octu i doprowadź do wrzenia. Zdejmij naczynie z ognia i dodaj opakowanie proszku do pieczenia - spodziewaj się powstania "syczącej" piany. Wylej miksturę i wyczyść gąbką naczynie. Nic prostszego. 

Stal nierdzewną czyść wyłącznie ściereczką z mikrofibry i wodą. Idealnie pozbędziesz się odcisków palców z lodówki czy szafek. 

Kredki świecowe ze ścian usuniesz za pomocą WD-40 oraz pasty przyrządzonej z proszku do pieczenia wymieszanego z kilkoma kroplami wody. Zacieki pozostawione przez pastę usuń ściereczką nasączoną wodą z mydłem.

Z brudnym żelazkiem poradzisz sobie za pomocą gruboziarnistej soli i miękkiej gąbki. Sól to doskonały, naturalny środek ścierny, który usunie nie tylko brud z żelazka, ale również tłuszcz, czy rdzę. Po wyszorowaniu urządzenia spłucz sól wodą i wytrzyj do sucha.

Zajrzyj do swojej pralki - ona też wymaga czyszczenia. Przygotuj: ocet, wybielacz, proszek do pieczenia, szczoteczkę do zębów, ściereczkę z mikrofibry. Otwórz, gumową pokrywę zalej octem i wybielaczem, zasyp proszkiem do pieczenia, zalej wodą. Po upływie 15 minut za pomocą szczoteczki do zębów wyszoruj trudno dostępne miejsca, obrzeża pralki i bęben pralki. Zamknij pokrywę ustaw program do prania o najwyższej temperaturze. Powtórz wlewając do pralki szklankę octu, wytrzyj do sucha ściereczką.

Jeśli chcesz usunąć lakier do paznokci z drewnianych mebli pamiętaj - nie używaj acetonu! Wystarczy, że spryskasz plamę lakierem do włosów, a po 20 sekundach zetrzesz. Jeśli trzeba powtórz czynność kilka razy. Jeśli lakier do paznokci znalazł się na dywanie w jasnym kolorze, najlepiej usuniesz go za pomocą bezacetonowego zmywacza. Jeśli jednak twój dywan ma ciemny kolor spróbuj spryskać plamę lakierem do włosów lub alkoholem, następnie wyczyść zabrudzone miejsce gąbką lub papierowym ręcznikiem. Jeśli lakier nie schodzi tak szybko, jakbyś się tego spodziewała, nie martw się i powtarzaj czynność do skutku. 

Brudną toaletę wyczyścisz w zaledwie ułamek sekundy zalewając ją coca-colą. 

Tłuszcz na kuchennych meblach np. okapie świetnie usuniesz ciekłą parafiną.

Wannę wyczyścisz pastą przygotowaną z: łyżeczki mydła w płynie oraz szklanki sody oczyszczonej wymieszanej z wodą. Wyszoruj miksturą wannę i spłucz wodą

Uciążliwe plamy z dywanu usuniesz jeśli przeprasujesz brudne miejsca rozgrzanym żelazkiem przez ręcznik kuchenny lub ściereczkę.

Srebrne sztućce wypolerujesz przy użyciu sody oczyszczonej i wody

Plamy na kanapie z delikatnej mikrofibry usuniesz za pomocą alkoholu. Zalej plamy i wyszoruj szczoteczką do paznokci lub do twarzy. 

Aby twój materac odzyskał świeżość spryskaj go sodą oczyszczoną wymieszaną z olejkiem lawendowym. Po godzinie odkurz go. 

Ślady, które na dywanie odcisnęły meble, usunieś jeśli rozłożysz w te miejsca kostki lodu. Poczekaj aż się rozpuszczą i przeczesz szczotką do dywanów lub butów. 

 

 

Zapisz

Tagi:

porady domowe ,  dom ,  sprzątanie ,  porządki ,  stare sposoby , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz