Partner: Logo KobietaXL.pl
 1. Ciało pajęczaków składa się z odwłoka i głowotułowia. Odnóża w liczbie 6 par występują wyłącznie na głowotułowiu. Pierwsza para to szczękoczułki, a druga nogogłaszczki. Pary od trzeciej do szóstej to odnóża kroczne. 

 2. Na szczycie każdej szczękoczułki znajduje się kolec jadowy. Jego wydzielina paraliżuje ofiarę.

 3. Nogogłaszczki u nasady mają wyrostki pełniące funkcje szczęk a w dalszej części u samców 

 4. W Polsce żyje ich ponad 700 gatunków. Ich głównym przedstawicielem w naszym kraju jest pająk krzyżak. Ten drapieżca poluje na owady łapiąc je w sieci. 

 5. Kądziołki przędne to specjalne narządy na końcu odwłoka, z ich wydzieliny pająki przędną swoje sieci.

 6. Mamy pająki sieciowe, czyli takie które łapią swoje ofiary w sieć oraz pająki polujące aktywnie - biegające, skaczące lub czatujące na zdobycz w zasadzce.

 7. Pająk krzyżak i pokrewne jemu gatunki mają po jednej parze płuc, ale są pająki które mają po dwie pary tych narządów.

 8. Serce pajęczaków tłoczy hemolimfę. Jest to płyn ustrojowy występujący u bezkręgowców łączący właściwości krwi i limfy. 

 9. Poza pająkami do pajęczaków należą kosarze, skorpiony, zaleszczotki, solfugi i roztocza.

 10. Kosarze mają bardzo długie odnóża (nawet do 25cm) i są wszystkożerne, jedzą drobne bezkręgowce ale nie pogardzą szczątkami roślin.

 11. Ciało skorpionów podzielone jest na głowotułów i dwuczęściowy odwłok. Nogogłaszczki są zakończone kleszczami, a odwłok kolcem jadowym. Jad niektórych gatunków może być śmiertelny dla człowieka.

 12. Zaleszczotki z wyglądu przypominają malutkie skorpiony. Żywią się drobnymi roztoczami i owadami. Niektóre występują w mieszkaniach, najchętniej wśród książek w bibliotekach.

 13. Solfugi są bardzo drapieżne ale nie mają gruczołów jadowych.

 14. Roztocza wyróżniają się unikalną budową wśród pajęczaków. Ich ciało jest maksymalnie uproszczone i nie posiadają narządów wymiany gazowej (wymiana gazowa odbywa się całą powierzchnią ciała). Są bardzo małe, mierzą do 1cm.

 15. Roztocza stanowią ważny składnik fauny glebowej. W lasach liczba osobników na 1m2 może sięgać milion osobników. 

 16. Inne roztocza pasożytują na roślinach, wysysając sok z tkanek, a przy okazji przenoszą choroby. Dlatego są groźnymi szkodnikami roślin uprawnych czy w magazynach produktów zbożowych.

 17. Kleszcze są krwiopijnym gatunkiem roztoczy, a świerzbowiec ludzki gatunkiem pasożytniczym. 

 18. Roztocza odżywiające się martwym naskórkiem i są dużym problemem dla alergików.

Tagi:

zwierzęta ,  pajęczaki ,  ciekawostki ,  kleszcze ,  kleszcz , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót