Partner: Logo KobietaXL.pl

1. Monety zamurowane w ścianie

 

W mieście Windber w Pensylwanii był opuszczony dom, w którym nikt nie mieszkał od ponad 20 lat. Miejscowe dzieci bawiąc się tam, znalazły kilka monet pod ścianą. Opowiedziały o tym rodzicom, którzy rozpoczęli poszukiwania. W ścianie zamurowano setki monet o wartości 8,5 tys. dolarów, ale wśród nich były rzadkie egzemplarze z lat 1793 – 1857, które zostały sprzedane za 200 tysięcy dolarów.

 

2. Bryła złota

 

W Ballarat w Australii miejscowy rolnik chodził z wykrywaczem metalu po swojej farmie. Znalazł kilka małych kawałków złota, a pod nimi wielką bryłę, ważącą 5,5 kg, wartą 315 tys. dolarów.

 

3. Deklaracja Niepodległości

 

Mężczyzna z Pensylwanii kupił za 4 dolary obrazek na wyprzedaży garażowej. Kiedy chciał wymienić ramkę na nową, znalazł pod obrazkiem jeden z 25 oficjalnych egzemplarzy Deklaracji Niepodległości sporządzonej w 1776 roku. Dokument sprzedano na aukcji za 2,4 miliona dolarów.

 

4. Najrzadszy opal na świecie

 

Podczas sprzątania pola Australijczyk znalazł opal na dnie wiadra z kamieniami. Zostawił go sobie na pamiątkę. Po 14 latach pokazał kamień gemmologom. Okazało się, że to rzadki okaz czarnego opalu. Kamień nazwano Royal One, a jego cena na aukcji wyniosła 3,4 miliona dolarów.

 

5. Historia zagubionego młotka

 

Brytyjski rolnik Peter Whatling nie mógł znaleźć na polu swojego młotka. Poprosił przyjaciela Erica Lawesa o pomoc w poszukiwaniach z wykrywaczem metali. Już po kilku minutach Lawes znalazł dużą srebrną monetę. Pod nią była drewniana skrzynka, wypełniona monetami i klejnotami. Archeolodzy nazwali to odkrycie Hoxne Howard, a jego wartość oszacowano na 15 milionów dolarów. Znalezisko trafiło do British Museum, a jego znalazca otrzymał 2,3 miliona dolarów, połowę oddał przyjacielowi. Młotek nigdy nie został odnaleziony.

 

6. Koperty z pieniędzmi

W 2009 r. Budowniczy z Cleveland (Bob Kitts) remontował dom starej szkolnej przyjaciółki (Amandy Reece). Demontował płytki w łazience, kiedy znalazł dwie metalowe kasetki, wypełnione kopertami z pieniędzmi. Zawierały one 182 tys. dolarów.

 

Niestety, para pokłóciła się o podział pieniędzy i sprawa trafiła do sądu. Ten podzielił pieniądze na dwie równe części.

 

7. Złoto sprzed wielu wieków

 

Terry Herbert, archeolog – amator, poprosił kiedyś przyjaciela o możliwość przeszukania jego pola wyrywaczem metalu. W ten sposób znaleziono 4 tys. artefaktów o łącznej wadze 4,5 kg. Archeolodzy stwierdzili, że skarb należał do brytyjskich możnowładców z XII wieku i prawdopodobnie został złożony w ziemi jako ofiara dla bogów. Skarb wyceniono na 5,3 miliona dolarów.

 

źródło Todo Mail, zdjęcie Wikipedia

Tagi:

ciekawostki ,  historia ,  skarby , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót