Partner: Logo KobietaXL.pl

W sierpniu poziom wody na Łabie na wodowskazie w Ústí utrzymywał się na wysokości około 110 centymetrów, czyli około 20 centymetrów poniżej poziomu uznawanego za suszę  i około 1,5 metra poniżej zwykłego stanu. Stanęła żegluga, wstrzymano wszystkie rejsy. To sprawiło, że rzeka odsłoniła kamienie głodu, które były niewidoczne przez lata. Najsłynniejszy kamień głodu znajduje się w Děčínie w pobliżu mostu Tyrš. Na kamieniu wyryto napis:  jeśli mnie zobaczysz, płacz. Co to oznacza?

 

„Kamienie głodu” to skały, odnajdywane w korytach głównych rzek Europy, widoczne są one tylko przy skrajnie niskich stanach wody, na nich mieszkańcy nadrzecznych miejscowości ryli przekazy o katastrofach wywołanych brakiem wody i pamiątki po trudach suszy, inskrypcje sięgają dziesiątek i wieków. W 2013 roku czescy naukowcy odkryli, że skały mają wykute ślady, na których można odczytać wiadomości, które odpowiadają latom 1417, 1616, 1707, 1746, 1790, 1800, 1811, 1830, 1842, 1868, 1892 i 1893.

 

 

 

 

 Screen Facebook

Gdy poziom Łaby gwałtownie opadał, było bardzo sucho, zbiory były słabe i nadchodziła pora głodu. Kamienie można więc zobaczyć tylko w czasach, gdy ludność jest zagrożona. Napis   "Wenn du mich siehst, dann weine"  -„Jeśli mnie zobaczysz to płacz”, powstał w 1904 roku. Wykonał go miejscowy biznesmen Franz Mayer, który potem sprzedawał pocztówki ze swoim napisem. Ostatni raz kamień można było zobaczyć go w 2018 r, kiedy Europa również była trawiona przez suszę.

 

 Ale w rzece znajdują się dziesiątki kamieni głodu z różnymi napisami.  „Życie znów rozkwitnie, gdy ten kamień zniknie”, głosi inny napis.

 

Pierwsze pisemne wzmianki o kamieniach głodu pochodzą z XV wieku. Ludzie w naturalny sposób bali się ich i nie chcieli ich widzieć, chociaż wiedzieli o ich istnieniu. Dziś najstarszy kamień leżący w  Łabie jest w pełni wyeksponowany, a najstarsze napisy na nim pochodzą z 1616 roku. Na przestrzeni wieków stopniowo dodawano kolejne napisy, którymi ludzie oznaczali lata suszy. Kamienie  niosą więc przesłanie kilku pokoleń, które przeżywały straszliwe epidemie głodu na przestrzeni kilku stuleci.

 

Łaba ma swój początek w Czechach i płynie przez Niemcy do Morza Północnego. Jeden z kamieni głodu znajduje się w Muzeum Miejskim Schönebeck, jest to stary kamień, znaleziony  w basenie portowym, na którym wyrzeźbiono szczególnie niski poziom wody.

W 1904 r. woda spadła do 47 cm, a widoczność tego kamienia wskazywała statkom, że stan wody nie był wystarczający do nawigacji.

 

źródło https://www.noviny.sk/zahranicie/365736-ludia-pred-nimi-zakryvali-oci-hladove-kamene-ktore-su-predzvestou-sucha-po-rokoch-opat-vidiet

https://enigmaplus.cz/hladove-kameny-pripominajici-hladomor-se-vraceji-odkryva-je-dlouhodobe-sucho/

 

 

Tagi:

historia ,  ciekawostki , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót