Partner: Logo KobietaXL.pl

Jak się okazuje, tubylcy mają racje! Ciężarne słonice aby przyspieszyć poród używają tych samych roślin, co kenijskie kobiety.

Warto nadmienić, że Park Narodowy Tsavo to pierwszy park narodowy, który powstał w Kenii. Międzynarodową sławę osiągnął dzięki żyjącym tam słoniom, które są pod ochroną.

 

Słonie w Tsavo

 

 

Park powstał już 1 kwietnia 1948 roku, a ze względów administracyjnych w maju 1948 roku podzielono go na dwa obszary: Tsavo wschodnie (większa część znajduje się na północ od trasy Mombasa - Nairobi) i Tsavo zachodnie, które rozciąga się aż do granicy z Tanzanią. Tworzą wspólnie największy park narodowy w Kenii i zarazem jeden z największych na świecie, o łącznej powierzchni 22 812 km2, z czego na Tsavo West przypada 9065 km2, a na Tsavo East 13 741 km2.

 

 

Słonie w Tsavo

 

 

Z uwagi na duże ilości słoni, park jest świetnym miejscem obserwacji tych zwierząt w naturze. Badaczka Holly Dublin przez rok obserwowała zachowanie ciężarnej słonicy. Pewnego dnia słonica odeszła znacznie dalej niż miała to w zwyczaju, najwyraźniej czegoś szukając. Zatrzymała się dopiero przy małym drzewie, należącym do gatunku ogórecznika – boraginaceae, o nazwie kostliwka. Słonica zjadła drzewo w całości, zostawiając tylko kikut.

Cztery dni później na świat przyszło zdrowe słoniątko. Dublin zainteresowała się więc tajemniczym drzewem. Okazało się, że herbata zrobiona z kory i liści tego drzewa wywołuje skurcze macicy, a miejscowe kobiety używają jej zarówno do wywołania porodu jak i usuwania ciąży.

 

Biorąc pod uwagę fakt, że słonica w ciągu całego roku ani zapewne całej ciąży, która trwa około 22 miesięcy, nie zmieniała diety, a zrobiła to na kilka dni przed porodem, Dublin wywnioskowała, że zwierzę doskonale wiedziało, czego szuka.

 


Słonie w Tsavo

 

 

Wśród słoni panuje matriarchat, starsze samice uczą młodsze, jak przetrwać, jak znaleźć pożywienie i wodę. Możliwe, że wiedza medyczna jest również przekazywana przez starsze pokolenia tym młodszym. Nie można też jednak wykluczyć, że zachowanie jest instynktowne, a samice w późnej ciąży zwyczajnie mają ochotę na tę konkretną roślinę.

 

 

Tagi:

zwierzęta ,  Kenia ,  ciekawostki , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót