Partner: Logo KobietaXL.pl

1. Brazylia. Jeśli spędzasz sylwestrową noc w Brazylii nie zapomnij o tym żeby chociaż jeden element twojej garderoby był biały. Dlaczego? Mieszkańcy tego gorącego kraju głęboko wierzą, że biały kolor odpędza demony, przekleństwa i inne złe moce. To nie wszystko. Brazylijczycy składają również dary bogini wody, która według legend uwielbia kwiaty. Jeśli wrzucisz kwiaty do oceanu, a one wrócą – to zły znak. Bogini Lemanja niestety ich nie zaakceptowała.

 

2. Rumunia. Inny sposób na odpędzenie złych mocy mają mieszkańcy Rumunii, aby ich rok był pomyślny i nic nie pokrzyżowało  noworocznych planów, grupy młodych ludzi chodzą ulicami rumuńskich miast, od domu do domu tańcząc i śpiewając w przebraniu niedźwiedzia. Dodatkowo próbują rozmawiać ze zwierzętami. Według wierzeń – jeśli zwierzę nie przemówi tzn. nie odpowie na zadane mu pytanie – możesz być pewien, że nadchodzący rok będzie bardzo szczęśliwy.

 

3. Filipiny. Jak Filipińczycy przyciągają do siebie dobrobyt i pieniądze? Starają się otaczać przedmiotami o owalnym kształcie, kojarzącym się z pieniędzmi. Z tego względu wszystkie potrawy (zwłaszcza owoce i warzywa), które jedzą podczas ostatniego dnia roku muszą mieć okrągły kształt. Wielu z nich właśnie tego wieczoru nosi również ubrania lub dodatki w kropki.

 

4. Republika Południowej Afryki. Bardzo osobliwy, noworoczny zwyczaj mają mieszkańcy Republiki Południowej Afryki, aby pożegnać to co stare i przywitać to co nowe, lepsze – rodziny wyrzucają przez okno swoje stare meble. Jest to jednak bardzo niebezpieczny zwyczaj, policja w Johannesburgu odnotowała przypadek kiedy wyrzucenie przez okno małej lodówki, poważnie uszkodziło przypadkowego przechodnia. W innych krajach afrykańskich wierzy się, że kolor bielizny, którą założysz w sylwestrową noc zdeterminuje to co przyniesie ci Nowy Rok np. jeśli wybierzesz kolor czerwony – odnajdziesz miłość, kolor złoty wróży bogactwo, a biały – spokój i harmonię.

 

5. Dania. Jeśli w Nowy Rok pod drzwiami do swojego mieszkania lub domu zobaczysz resztki potłuczonych talerzy, szklanek, misek, kubków etc. - możesz być pewny, że twoim sąsiadem jest życzliwy Duńczyk lub Dunka. Potłuczone naczynia pod drzwiami to bardzo dobry znak na nadchodzący rok, im więcej potłuczonych naczyń znajdziesz – tym będzie szczęśliwszy. Duńczycy mają również inny niecodzienny zwyczaj – w sylwestrową noc, kiedy zegar wybije północ – skaczą ze schodów, krzeseł, stołów - wierząc, że tym sposobem niszczą wszystkie złe moce, a w Nowy Rok wskoczą wyłącznie z radością i szczęściem.

 

6. Szwajcaria. Szwajcarzy, aby Nowy rok był pełen dostatku, szczęścia i spokoju rzucają lody na ziemię, wielu z nich urozmaica tę tradycję i zamiast wyrzucać loda na podłogę, obrzuca nim swojego przyjaciela – na znak, że życzy mu jak najlepiej.

 

7. Francja. Tu z kolei nic słodkiego się nie zmarnuje. Francuzi bowiem 31 stycznia już od samego rana przygotowują pyszne, francuskie naleśniki, aby później obdarować nimi swoich najbliższych. Wszystko po to, aby nadchodzący rok był słodki i dostatni.

 

8. Chile. Mieszkańcy państwa Ameryki Południowej spędzają sylwestrową noc na...cmentarzu. Tam również śpią. Chilijczycy wierzą, że właśnie tej nocy mogą nawiązać kontakt z najbliższymi, którzy zmarli oraz okazać im swoją miłość.

 

9. Boliwia. Noworoczne ciasto mieszkańcy Boliwii pieką z niespodzianką – nie jedną, a nawet kilkoma. Do wypieku dorzucają kilka monet, każdy kto w swoim kawałku znajdzie monetę – może być szczęśliwy, bo według tradycji pieniędzy w nadchodzącym roku, na pewno mu nie zabraknie.

 

10. Irlandia. Aby odpędzić od siebie wszystkie kłopoty Irlandczycy uderzają o ścianę...chlebem! Nie trzeba uderzać całym bochenkiem – wystarczy duża kromka, ale przede wszystkim chodzi o dźwięk, który powstaje podczas uderzenia – hałas ma odstraszyć i przepędzić wszystkie nieszczęścia i smutki z domu, aby wraz z Nowym Rokiem mogło w nim zagościć szczęście i radość. Inny zwyczaj praktykują samotne Irlandki, aby znaleźć męża, pod poduszkę wkładają gałązkę jemioły.

 

11. Portoryko. Równo o północy dzieciaki z okien swoich mieszkań wylewają na ulicę wodę z wiader mając nadzieję, że tym samym wyrzucają z domu wszystkie smutki.

 

12. Estonia. Siedem pełnych, obfitych posiłków w ciągu całego dnia – tyle muszą zjeść Estończycy, aby w nadchodzącym roku zapewnić sobie dostatek.

 

13. Kolumbia. Jeśli chciałbyś, aby twój nadchodzący rok był pełen przygód i podróży weź przykład z Kolumbijczyków, którzy w ostatni dzień starego roku przechodzą się wokół swoich mieszkań z walizką (na szczęście może być pusta).

 

14. Argentyna. Dokładnie o północy zrób pierwszy krok prawą stopą – w końcu tak jak wstawać nie wolno lewą nogą, tak i w Nowy Rok nie wypada nią wejść.

Tagi:

ciekawostki ,  nowy rok ,  zwyczaje noworoczne ,  święto , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót