Partner: Logo KobietaXL.pl

ZĘBEŁEK I RZĘSOREK
Oba te gatunki należą do ssaków z rodziny ryjówkowatych. Te malutkie zwierzątka przypominające z wyglądu myszy są objęte w Polsce ochroną.

PODKOWIEC, BOROWIEC, MOPEK, MROCZEK,NOCEK
To nazwy nietoperzy zamieszkujących nasz kraj. Podkowcowate różnią się od pozostałych nietoperzy tym, że wydają ultradźwięki przez nos. Borowiec jest jednym z największych polskich nietoperzy, może ważyć do 40 gram. Mopek zimuje w chłodnych podziemiach, zwłaszcza obiektach poprzemysłowych czy piwnicach. Mroczek to najczęściej spotykany nietoperz w dużych miastach. Nocka w Polsce i na Słowacji odławiano w sieci przy wejściach do jaskiń. Obecnie wszystkie gatunki są pod ochroną.

SMUŻKA
Jest malutkim gryzoniem z rodziny skoczkowatych. Wspina się sprawnie po trawie i gałęziach. We wspinaczce pomaga sobie ogonem, a chodząc po ziemi trzyma go wysoko.

ŚNIEŻNIK
Jest małym ssakiem z chomikowatych zamieszkującym Tatry na wysokości od 1200 m.

SZARYTKA MORSKA
To inaczej foka szara, która w przeszłości była popularnym gatunkiem nad naszym morzem.  Kolonie szarytek zasiedlały południowy pas wybrzeża Bałtyku od Niemiec aż po Litwę.

MUFLON
Jest blisko spokrewniony z owcą. Nie jest on jednak naszym rodzimym gatunkiem, został indukowany w 1952 roku na teren Gór Świętokrzyskich.

Tagi:

zwierzęta ,  Polska ,  ssaki ,  ciekawostki , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót