Partner: Logo KobietaXL.pl

Lek Viriyahphan urodził się w 1914 roku, ukończył studia w Chinach. Wiele podróżował, studiując filozofię i kulturę, próbując zrozumieć różne religie, sztukę różnych narodów. Wierzył, że poprzez pokazywanie sztuki i wierzeń, chronienie ich przed zapomnieniem, świat może stać się lepszy.

Jednocześnie rozwijał rodzinny biznes, dzięki czemu należał do grona jednych z najbogatszych ludzi w Tajlandii. W 1963 roku rozpoczął budowę Starożytnego Miasta w Samut, gdzie spotkały się różnorakie koncepcje architektoniczne, religijne, różnorodne style życia i różne rodzaje sztuki. Ale jego marzeniem było powstanie Sanktuarium Prawdy i w 1981 roku rozpoczęła się ta niesłychana budowa.

 

sanktuarium prawdy

 

Na Przylądku Ratchavete, w miejscowości Pattaya powstała niesamowita świątynia, inspirowana sztuką z czasów króla Ramy IX. Doświadczenia z budowy Antycznego Miasta oraz głęboka znajomość sztuki, pozwoliły przekuć marzenia na wspaniałą budowlę, wykonaną wyłącznie z drewna.

Świątynia wykonana jest z różnych gatunków drewna, a rzeźby zachwycają swoją urodą.

 

sanktuarium prawdy

sanktuarium prawdy

 

Ogromny drewniany budynek ma cztery portale, każdy o długości 100 metrów. Nawa główna wykonana jest z drewna tekowego, które ma 600 lat. Od morza wita gości Brahma. 

 

sanktuarium prawdy

 

Hal Wschodni zdobi rzeźba Matki i Ojca, którzy dają nam życie, miłość i troskę. Ma skłonić do refleksji nad naszym życiem, nad tym, co dajemy dzieciom i za co one powinny być wdzięczne.

 

sanktuarium prawdy


Hal Zachodni inspirowany jest powstaniem świata - Niebo I Ziemia. Niebo symbolizuje wiatr i ogień, a Ziemia wodę i glebę. Te cztery elementy ukształtowały naszą planetę.

 

sanktuarium prawdy


Hall Północny symbolizuje społeczny i duchowy rozwój człowieka. łączy w sobie zarówno buddyzm, konfucjanizm czy taoizm. Opowiada o tym, że ludzie są różni, ale jeśli wybiorą dobro, to ono wyzwoli ich od demonów. Dlatego ludzie muszą uczyć się kochać siebie wzajemnie. To wielkie przesłanie buddyzmu Mahajana, który prowadzi człowieka do Nirvany.

 

sanktuarium prawdy

 

Hal Południowy pokazuje Słońce, Księżyc i planety. Planety mają wpływ na życie każdego z nas. I Tak Słońce decyduje o naszym statusie, Księżyc wskazuje sens życia, Mars ma wpływ na inteligencję, Merkury na delikatność, Jupiter decyduje o wiedzy,Wenus o dobrostanie, a Saturn o cierpieniu.

Hall centralny ze swoim wielkim tronem symbolizuje Nirvanę i 4 Podstawowe Prawdy o których nauczał Budda.

1 Prawda - Narodziny są dukkha, starzenie się jest dukkha, śmierć jest dukkha; rozpacz, lament, ból i napięcie są dukkha; powiązanie z niechcianym jest dukkhą; rozłąka z upragnionym jest dukkha; nie osiągnięcie pożądanego jest dukkha. Pokrótce, pięć znikających zespołów jest dukkha. (dukkha oznacza cierpienie).

2 Prawda - Pragnienie, które tworzy dalsze stawanie się – któremu towarzyszy namiętność i zachwyt, znajdujące rozkosz to tu, to tam – pragnienie zmysłowej przyjemności, pragnienie stawania się, pragnienie niszczenia się.

3 Prawda - To całkowite zaniknięcie i ustanie, wyrzeczenie się, zaniechanie, wyzwolenie, puszczenie pragnienia.

4 Prawda -  To Szlachetna Ośmioaspektowa Ścieżka – właściwy pogląd, właściwe postanowienie, właściwa mowa, właściwe działanie, właściwy żywot, właściwe dążenie, właściwe skupienie, właściwa medytacja.

 

 

 

sanktuarium prawdy

 


Lek zmarł w 2000 roku w Bangkoku, przeżywszy 86 lat. Świątynia jest nieprzerwanie w budowie i prace nad jej ukończeniem trwają.

Nie mniej zachwyca swoim pięknem i zgodnie z założeniem jej twórcy, daje do myślenia...

Magdalena Gorostiza

Tagi:

podróże,  Sanktuarium Prawdy,  Tajlandia,  Pattaya, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót