Partner: Logo KobietaXL.pl

Zacznijmy może od tego, czym jest EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to papierowe potwierdzenie prawa do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie zagranicznego państwa. Jej wyrobienie jest darmowe dla każdego kto opłaca składki zdrowotne.

Kiedy EKUZ nie wystarczy?

 

Nawet sam NFZ podkreśla, że EKUZ w żaden sposób nie zastępuje ubezpieczenia turystycznego, a jedynie obniża jego koszt. Dlaczego? Część świadczeń proponowanych przez ubezpieczyciela pokrywa się z tymi, jakie gwarantuje nam NFZ. Przytoczymy teraz sytuacje, kiedy EKUZ może okazać się niewystarczające, a my będziemy zmuszeni wszelkie koszty leczenia pokryć z własnej kieszeni.

Podróżujący powinni mieć świadomość tego, że każde państwo ma własne regulacje prawne dotyczące pokrycia kosztów leczenia. Znaczna część krajów europejskich przyjęła zasadę, że część opłat medycznych jest współfinansowana a nie refundowana, dlatego podczas pobytu za granicą, chcąc skorzystać z usług stomatologicznych lub będąc zmuszonym zostać w szpitalu (a będąc w posiadaniu jedynie karty EKUZ), musimy liczyć się z tym, że zostaniemy obciążeni przynajmniej częścią kosztów z tym związanych.

 

Na ratunek ubezpieczenie turystyczne

 

Polisa turystyczna w odróżnieniu od EKUZ nie jest darmowa, jeśli jednak już o kosztach mowa, to zdecydowanie bardziej opłaca się wydać kilkaset złotych na to, by zapewnić sobie ochronę podczas wakacji, niż wydać kilka, a może nawet kilkadziesiąt razy tyle, na koszty związane z leczeniem szpitalnym i nie tylko. Czego dotyczy ochrona z polisy turystycznej? Jej zakres można dobrać indywidualnie. Istnieje możliwość ubezpieczenia się od kosztów leczenia, ale też objęcia ochroną bagaż czy nawet nieruchomości w kraju na czas naszego pobytu poza jego granicami.

Przykładowe ubezpieczenie turystyczne znajdziesz tutaj: https://www.insurancechoice.co.uk/products/travel-insurance-products/travel-insurance-with-medical-conditions/.


Tagi:

podróże ,  ubezpieczenie ,  ekuz , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót