Partner: Logo KobietaXL.pl

Choć Jatayu leży na wysokości, nie musimy się tam wdrapywać. Do Centrum zawozi kolejka linowa, choć jest też trasa spacerowa dla tych, którzy nie boją się wysiłku. Jeśli kiedyś się tam wybierzecie, uprzedzam – na dole są szczegółowe kontrole. Zabiorą wam papierosy, zapalniczki, jedzenie. Można mieć wyłącznie butelkę z wodą. My wpadłyśmy na pomysł, żeby papierosy zostawić na dole, zaraz przy punkcie kontroli. Nikt ich nie ruszył, odzyskałyśmy wszystko po wizycie na górze. Ale taka jest Kerala. Kraina cudownych ludzi.

Być w Kerali i nie zobaczyć Jatayu? Niemożliwe!

 

Największa rzeźba na świecie

Centrum Ziemi Jatayu, znane również jako Park Przyrody Jatayu lub Skała Jatayu, to park i centrum turystyczne w Chadayamangalam w dystrykcie Kollam w Kerali w Indiach. Znajduje się na wysokości 350 m nad poziomem morza.

 

Foto Jatayu Earth's Center


Rzeźba Jatayu ma 61 m długości, 46 m szerokości, 21 m wysokości i zajmuje 1400 m2 powierzchni. Z uwagi na swoją wielkość została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa. Ptak został wyrzeźbiony przez Rajiva Anchala, indyjskiego rzeźbiarza, rezysera, scenarzystę filmowego. Praca nad rzeźba trwała 12 lat. Po jej ukończeniu, park udostępniono go zwiedzającym 17 sierpnia 2018 r.

Jatayu


Kim był Jatayu?

W hinduskim eposie Ramajana znajduje się wzmianka o boskim ptaku zwanym Jatayu. Istnieją różne historie i mity związane z narodzinami i życiem Jatayu. Według jednych przekazów był orłem, według innych – sepem. Jednak Jatayu uzyskał najwiekszy rozgłos w eposie, w którym próbuje ocalić boginię Sitę, żonę Pana Ramy przed Rawaną, demonicznym królem Lanki.

Legenda głosi, że Rawana porwał boginię Sitę i chciał ją zabrać swoim Pushpaka Vimana (coś w rodzaju samolotu) na Lankę. Jatayu, który usłyszał krzyki bogini, stanął twarzą w twarz z Rawaną i próbował jej bronić. Jednakże potężny Rawana użył swojego miecza i odciął mu skrzydła. Ptak spadł na szczyt wzgórza, ciężko ranny w wyniku zadanych ciosów.

Rwana odcina skrzydła Jatayu/ wikipedia domena publiczna

Kiedy Pan Rama przybył w poszukiwaniu swojej żony, Jatayu wciąż żył i przekazał istotne informacje na temat porwania Sity przez Rawanę i kierunku, w jakim ten ją zabrał. Pan Rama, który przeczuł koniec Jatayu, pobłogosławił ptaka i dał mu ofiarował mu mokszę. Moksza to w hinduizmie, jodze i dźinizmie – ostateczne wyjście poza krąg samsary i tym samym zaprzestanie przyjmowania kolejnych wcieleń po śmierci. Jest to doświadczenie za życia, jakie towarzyszy całkowitemu rozpadowi identyfikacji z ego. W tym sensie moksza może być rozumiana jako stan jedności z Bogiem.

 

 

Pan Rama spotyka Jatayu/wikipedia domena publiczna.

Ale informacje dostarczone przez umierającego Jatayu były kluczowe dla późniejszego obrotu wydarzeń i wojny, która po niej nastąpiła.

Miejsce naprawdę szczególne

Rajiv Anchal i jego zespół wybudowali światowej klasy ośrodek z rzeźbą Jatayu, upamiętniającą poświęcenie ptasiego bohatera. Rzeźbazostała zaprojektowana w sposób odzwierciedlający ból i agonię Jatayu. To zdumiewające dzieło sztuki poświęcone jest „Bezpieczeństwu i Honorowi Kobiet” dla upamiętnienia wysiłku, jaki Jatayu podjął, aby chronić honor bogini Sity.

Miejsce poświęcono kobietom.

Tuż obok rzeźby znajduje się mały zbiornik wodny, który prawdopodobnie powstał w wyniku uderzenia dzioba Jatayu. Legenda głosi, że ptak przeżył do przybycia Pana Ramy, pijąc wodę z tego zbiornika wodnego. Tuż obok rzeźby znajduje się także odcisk stopy Pana Ramy. Ślad jest starannie konserwowany, aby odwiedzający mogli go zobaczyć.

Wewnątrz rzeźby ma powstać teatr 6D, który wita gości historią Jatayu i bitwą, którą stoczył z Rawaną.
Kolejną fascynującą atrakcją wewnątrz rzeźby ma być replika pałacu króla Dżanaki, ojca bogini Sity.

Foto Jatayu Earth's Center

 

Miejsce cieszy się duża popularnością wśród miejscowych turystów. Białych jest stosunkowo mało, więc jak w większości odwiedzanych przez nas miejsc, całe rodziny zapraszały nas do wspólnych fotografii.

Całe rodziny chciały mieć z nami zdjęcia.

 

Dziękuję Jatayu Earth's Center za przesłanie i możliwość wykorzystania zdjęć.

 

Tagi:

podróże ,  Kerala ,  Jatayu Earth's Center ,  Indie , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót