Partner: Logo KobietaXL.pl

Ale już w dni pracujące w Kazimierzu tłoku takiego nie ma i wówczas spaceruje się znacznie przyjemniej. Kazimierz Dolny od lat przyciąga odwiedzających, bo jest to miejsce naprawdę niezwykłe.

Historycznie Kazimierz Dolny położony jest w Małopolsce, początkowo należał do ziemi sandomierskiej, a następnie do ziemi lubelskiej. Jest siedzibą władz miejsko-wiejskiej gminy Kazimierz Dolny. Kazimierz Dolny uzyskał prawo składu w 1335 roku.

 

Panorama Kazimierza.

 

Początki osady sięgają XI wieku. Na jednym ze wzgórz istniała osada zwana Wietrzną Górą, należąca do zakonu benedyktynów. W 1181 roku Kazimierz Sprawiedliwy przekazał osadę norbertankom z podkrakowskiego Zwierzyńca. Norbertanki zmieniły nazwę osady na Kazimierz (imię darczyńcy). Nazwa została odnotowana w kronikach po raz pierwszy w 1249 roku, a przymiotnik „Dolny” został dodany w latach późniejszych, w celu odróżnienia osady od leżącego w górnym biegu rzeki Kazimierza, założonego pod Krakowem. Po około 150 latach osada i okoliczne wsie stały się dobrami korony. Władysław Łokietek w 1325 r. ufundował kościół parafialny.

W 1869 roku Kazimierz Dolny utracił prawa miejskie, w końcu XIX w. stał się miejscowością wypoczynkową. W okolicznych wąwozach zaczęły powstawać wille i pensjonaty dla letników, przede wszystkim z Lublina i Warszawy. 31 października 1927 roku miejscowość odzyskała prawa miejskie.

I choć miasteczko jest niewielkie, można w nim znaleźć szereg atrakcji. To przede wszystkim zabytki, malownicze krajobrazy, ale nie tylko.

Wybieracie się do Kazimierza? Specjalnie dla was przygotowaliśmy wraz z Elżbietą Skoczylas, przewodniczką, twórczynią marki Nocne Zwiedzanie Kazimierza listę Top 10 jego najciekawszych atrakcji.

 

1. Rynek w Kazimierzu Dolnym to serce miasteczka. To tutaj licznie gromadzą się mieszkańcy, turyści oraz artyści kochający to miasto.

 

Rynek w Kazimierzu.

 

Piękna zabudowa i ciekawe detale sprawiają, że chce się tutaj przebywać i wracać. Na rynku znajduje się wiele zabytkowych kamienic, m.in. bliźniacze Pod Świętym Mikołajem i Pod Świętym Krzysztofem z XVII. Dachy budynków ozdobione są wysokimi attykami. Ich właścicielami byli bracia Mikołaj i Krzysztof Przybyłowie, którzy przyozdobili fasady figurami swych patronów.

 

 

Kamienice na rynku.

 

Na uwagę na Rynku zasługuje też barokowa kamienica Gdańska. Przypomina ona o czasach, kiedy Kazimierz Dolny prowadził intensywne kontakty handlowe z Gdańskiem i nawet małym Gdańskiem był nazywany.

 

Słynna studnia.

Na środku rynku stoi studnia, której obudowę zaprojektował, niemalże 100 lat temu architekt Jan Koszczyc Witkiewicz w stylu zakopiańskim. Można napić się z niej wody i koniecznie zrobić przy niej zdjęcie.

 

2. Mały Rynek w Kazimierzu Dolnym to plac w centrum miasta, na południowy-wschód od rynku, połączony z nim ulicą Browarną. Do II Wojny Światowej zamieszkały był przez ludność żydowską Kazimierza. W tym czasie zabudowany był drewnianymi, gęsto ustawionymi domami. Na Małym Rynku znajduje się jeden z nielicznych ocalałych zabytków kultury żydowskiej - Jatki Koszerne. Miejsce tradycyjnego uboju zwierząt i sprzedaży mięsa kazimierskich Żydów.

 

3. Przy Małym Rynku znajduje się Synagoga, zbudowana w drugiej połowie XVIII wieku, Synagoga zniszczona została w 1944, odbudowana pełniła początkowo funkcję kina. Obecnie w Synagodze można oglądać zdjęcia Kazimierza przedwojennego autorstwa Benedykta Dorysa i podziwiać zrekonstruowaną Bimę oraz skorzystać z noclegów lub po prostu napić się tam kawy.

 

4. Góra Trzech Krzyży to miejsce, z którego rozciąga się najbardziej znany widok na Kazimierz Dolny. Można tu wejść po kamiennych schodach tuż obok dawnej Dzwonnicy lub 100 metrów dalej łagodną trasą.

 

Góra Trzech Krzyży.

 

Postawione na Górze Krzyże upamiętniają epidemię cholery, która nawiedziła miasto w XVII wieku. Z Góry zobaczymy kazimierski Rynek, położony po przeciwnej stronie Kościół i Klasztor oo Franciszkanów, Wisłę, oraz otaczające Kazimierz wzgórza pocięte wąwozami.

 

5. Nad rynkiem góruje kościół farny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja. Jego początki pamiętają czasy króla Kazimierza Wielkiego.

 

Kościół farny.

Przebudowany został w XVII wieku w stylu renesansu lubelskiego. W kościele warto odwiedzić pięknie zdobione kaplice oraz posłuchać dźwięku organów, które powstały w 1621 roku.

 

6. Kościół i klasztor franciszkanów w Kazimierzu Dolnym powstał na wzgórzu, które w czasach pogańskich było miejscem kultu pogańskiego. W XVII wieku osadzeni zostali tu Franciszkanie, którzy rozbudowali istniejący tam mały kościół i dobudowali klasztor. W kościele znajduje się obraz przedstawiający Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny, ukoronowany złotymi koronami papieskimi i uznany za cudowny. Z punktu widokowego roztacza się wspaniały widok na Kazimierz, Górę Trzech Krzyży, ukrytą w drzewach willę Tadeusza Pruszkowskiego, który sprowadził w okresie międzywojennym do Miasteczka malarzy. Możemy podziwiać też leżący po przeciwnej stronie Zamek i Basztę oraz kościół farny.

 

7. Nieco dalej od Rynku, 3 km na południowy zachód znajduje się Mięćmierz , dawna wioska rybacka. W współczesnych czasach sprowadzone zostały tu stare stodoły, domy. Wiele z nich otoczonych jest drewnianymi czy wiklinowymi płotami.

 

Mięćmierz

 

 

Mięćmierz

 

Dzięki temu wioska ma niepowtarzalny klimat. Nad Mięćmierzem góruje Albrechtówka to kolejny niepowtarzalny punk widokowy. Ze wzgórza roztacza się widok na położony po drugiej stronie Wisły zamek w Janowcu, Mięćmierz, oraz Krowią wyspę. Na Krowiej Wyspie dawniej wypasano krowy, obecnie jest to rezerwat faunistyczny, gdzie lęgi odbywa bardzo rzadki ptak ostrygojad. Na Albrechtówce znajdują się m.in. ruiny willi Stanisława Szukalskiego z 1910 roku proj. inż. Jana Albrychta.

 

8. Park Miliona Róż i Zabytków Kresowych w Kazimierzu Dolnym to urokliwy i malowniczy zakątek w pobliżu Kamieniołomów. W naturalnym otoczeniu unikalnych kolekcji róż prezentowane są miniatury zamków, pałaców oraz obiektów sakralnych Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej.

 

Piękne miniatury kresowe zdobią park.

 

9. Zamek i Baszta w Kazimierzu Dolnym. Baszta to okrągła wieża mieszkalno-obronna zbudowana na przełomie XIII i XIV wieku. Pełniła funkcję miejsca poboru i obrony cła. Stoi na wzgórzu, które ma 20 metrów wysokości, sama baszta ma 20 metrów wysokości.

Zamek i baszta.

 

Zaś wejście na nią znajduje się na wysokości 6metrów. Zamek powstał za czasów Króla Kazimierza Wielkiego. Wielokrotnie przebudowany, zniszczony został w XVII wieku podczas wojen szwedzkich. Jak mówi legenda, król przybywał do Kazimierza i wędrował do nieodległej Bochotnicy, gdzie mieszkała jego ukochana Esterka

 

10. Nocne Zwiedzanie Kazimierza Elżbiety Skoczylas – wycieczka organizowana od 2013 roku to kultowa, wielokrotnie nagrodzona wyprawa z pochodniami, która zaczyna się po zmroku.

Nocne zwiedzanie.

 

Nocne zwiedzanie.

Zawsze spod studni na środku rynku. Od 10 lat obowiązkowa pozycja w Kazimierzu Dolnym.

https://bilety.kazimierz-tour.pl/

 

 

 

Tagi:

podróże ,  Kazimierz Dolny , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz
Reklama: