Partner: Logo KobietaXL.pl

Paweł, dziś sprawdzałam ceny biletów na jesień, bo wybieram się w kolejną podróż. Ceny są bardzo wysokie, jest jeszcze szansa na to, że będziemy tanio latać?

Osobiście uważam, że przez kolejne miesiące nie ma szansy na żadne obniżki cen biletów i wczasów. Wszyscy doskonale wiemy, jaka jest sytuacja na świecie, jaką wartość ma polska złotówka w stosunku do walut obcych. Moje zdanie jest takie, że będzie tak samo drogo lub jeszcze drożej i nie zanosi się na obniżenie ceny. Obecnie obserwujemy znaczący wzrost cen paliwa lotniczego, co jeszcze spowoduje wzrost cen biletów. Nie możemy się też nastawiać, że po zakończeniu wojny w Ukrainie (nie wiadomo zresztą kiedy), ceny nagle spadną do tego, co było na początku 2020 roku i wszystko wróci do normy. Uważam, że ceny, wszystkiego co jest związane z branżą turystyczną - lotów, noclegów, wycieczek, będą coraz droższe. Podsumowując, im szybciej zakupimy teraz usługę turystyczną, bilety czy zarezerwujemy hotel, tym bardziej na tym zyskamy.

 

Podróże to też twoja pasja. Lubisz wyszukiwać okazje. Można jeszcze gdzieś wyjechać na niedrogi urlop zagranicę?

Owszem, ja na sezon wakacyjny w tym roku polecam :

- Chorwacja - dojazd własny, Flixbus który jedzie z południa Polski, pociąg RegioJet który odjeżdża z Ostrawy i może obecnie bardzo konkurować z samochodem, bo bilety lotnicze są już po prostu drogie.

- Grecja - polecam dojazd własny, tak jak powyżej bilety lotnicze są już drogie. To daleko, ale można podróż podzielić i umilić czas. Do Grecji polecam dwie trasy - jedna prowadzi przez Serbię, gdzie warto się zatrzymać w Belgradzie i Skopie w Macedonii. Zwłaszcza Skopie jest bardzo przepiękną stolicą i nie docenioną jeszcze przez turystów. W Macedonii jest tanie paliwo, to kolejna zaleta. Drugą trasą jaką polecam, jest przejazd przez Rumunię i Bułgarię do Grecji, tu mamy non stop bezpłatny internet, bo jedziemy przez UE, co w podróży jest przydatne. Jadąc trasą przez Rumunię polecam zwiedzić w jedną stronę Zamek Bran (czyli zamek Drakuli), a z powrotem jechać drogą Transfogarską. To przepiękna droga, gdzie jest dzika przyroda, niespotykana w tej części Europy.

- Albania i Czarnogóra, a zwłaszcza Albania którą Polacy pokochali ze węglu na cenny i piękne plaże.

- dla osób lubiący dalsze podróże to polecam tanie loty do USA od 1100 zł w dwie strony po loty do Tajlandii z Berlina od 1150 zł w dwie strony.

 

Jaka jest twoja metoda szukania tanich wakacji?

Jest wiele metod szukania biletów przez różne portale (wyszukiwarki lotów) i hoteli. Można się tego nauczyć bez problemu. Robię spotkania poprzez Google Meet na swoim kanale na Facebooku, nie pobierając przy tym ani jednej złotówki. Uczę, jak szukać tanich biletów lotniczych, hoteli, wypożyczalni samochodów.

 

Wiele osób boi się jechać samemu, nie znają języka itp. Uważasz, że słusznie? Lepiej jechać indywidualnie czy z biurem?

Ja chcę zachęcić każdego do podróżowania bez biur podroży. Wiem, że ludzie mają obawy, bo nie znają języków. Można wykorzystać różne pomoce - choćby Google Translator, każdy ma w to swoim smartfonie. Inny translator to Vasco Translator M3. Polecam zwłaszcza to drugie urządzenie dla osób, które mają problem z obsługą telefonu.

 

Założyłeś grupę na Facebooku, pomagasz innym zupełnie za darmo znaleźć tanie hotele i loty. Dlaczego to robisz?

 

Założyłem grupę podróżniczą „Świat to za mało”. I moim celem jest bezpłatnie pokazywanie wszystkim, jak i gdzie szukać tanich biletów lotniczych, hoteli, wypożyczalni samochodów itd. Każdy jest mile widziany w grupie i może do mnie napisać prywatną wiadomości, a ja mu się po staram pomóc jak tylko mogę. Pomogę indywidualnie zorganizować cały wyjazd od a do z ( np. samolot, wynajem samochód i hotel), przedstawię kilka propozycji wyjazdu. Lubię to robić i jeszcze raz podkreślam, nie zarabiam na tym, taką mam pasję.

 

Polecasz planowanie wyjazdów z wyprzedzeniem, wtedy jest znacznie taniej.

Dziś kupujemy bilet lotnicze już na jesień i ferie zimowe 2023, żeby je dostać w bardzo dobrych cenach. Cypr na ferie zimowe samolotem w dwie strony kosztuje obecnie 118 zł, zakup biletu teraz uchroni nas przed podwyżkami. Pokazuję też inne przydatne sztuczki, żeby było taniej. Na przykład jak spakować wszystko do bagażu podręcznego, żeby dodatkowo nie płacić za bagaż rejestrowany. Zachęcam wszystkich do zakupu ubezpieczenia turystycznego, co musi być w nim zawarte zawarte : choroby przewlekle, covid19, ubezpieczenie bagażu, o te punkty polecam rozszerzyć ubezpieczenie, żeby nie było nigdy jakiś problemów. Zachęcam do wykupienia też opcji od kosztów rezygnacji, ale ostrzegam, to zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego, taką opcje kupujmy zaraz po zakupie usługi turystycznej, w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych jest to czas do 24h a w niektórych do 7 dni, trzeba uważnie przeczytać warunki.

 

Polecasz też inne formy wypoczynku, bardziej aktywne.

Odkąd schudłem bardzo lubię podróżować z rowerem, bardzo zachęcam do zabierania z sobą roweru za granicę czy to samochodem czy pociągiem, bo bardzo ułatwia to przemieszczanie się na przykład po miastach. Sam wybieram się teraz do Barcelony i zamiast kupować bilet na komunikację na 7 dni, to mam zamówione w wypożyczalni rowery. Jest to wygodne, nie stoję w korku, zwiedzę znaczniej więcej, rowery te będę brał do pociągu, bo planuję też zwiedzić trochę Hiszpanii . Oczywiście rowery też można zabrać na pokład dowolnego samolotu, ale musi taki rower być w specjalnym pokrowcu.

 

 

Lubisz jeździć koleją. To dobra opcja?

 

Z Polski można się dostać do Wenecji lub Rzymu już za 58 euro czyli 266 zł . Bilet kupujmy w PKP na trasie np. Katowice – Wiedeń, następny bilet kupujmy online w austriackiej spółce kolejowej OBB za 29 euro z Wiednia do Rzymu lub innego kraju np. Francja (Nicea),Chorwacja.

Ja zrobiłem sobie taką tanią wycieczkę 5 dniową. Wylot samolotem do Mediolanu. I po kolei z noclegami zwiedzałem kolejne miasta - Werona, Padwa, Wenecja. Z Wenecji wraca się autobusem przez całe Alpy, po drodze są bajeczne widoki, do granicy włosko – austriackiej. Potem pociągiem do Wiednia i dalej pociągiem do Polski . Wszystkie bilety na 5 dni był to koszt 488 zł.

Z Polski jeździ też pociąg do Grazu w Austrii, gdzie bardzo fajnie jest pojechać zwłaszcza zimą na jarmark świąteczny, cena biletu jest od 29 Euro. Z Czech, jak co roku jeździ prywatny pociąg Regojet z Pragi do Splitu. Jest możliwość wsiąść do pociągu, który jest skomunikowany z pociągiem z Pragi w Ostrawie. Bilet w dwie strony to jest wydatek około 500 zł. Możliwości jest wiele, jeśli mamy w sobie chęć podróżowania. Nie należy się też bać takich wyjazdów na własną rękę. Wszędzie są życzliwi ludzie, którzy pomogą. A jeśli nawet nie znamy języków, to w obrębie UE, jak mówiłem, mamy internet w ramach abonamentu. Używając translatora, dogadamy się w każdej kwestii.

 

Rozmawiała Magdalena Gorostiza

 

 

Tagi:

podróże ,  Paweł Borsucki , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót