Partner: Logo KobietaXL.pl

!

Nadeszła wiosna! A wraz z wiosną, wiele z nas ma większą ochotę na różnego rodzaju aktywności poza domem. Jedną z takich aktywności może być poznanie oferty teatrów, muzeów czy hal koncertowych w danym mieście. Niewątpliwie, pandemia nie była łatwym czasem dla sektora kulturalno-rozrywkowego w Polsce. Wiele spektakli teatralnych i koncertów musiało być odwołanych, muzea i opery musiały zostać zamknięte, wszelkiego rodzaju rozrywka i kultura była bardzo ograniczona. Dobra wiadomość jest taka, że oferta kulturalno-rozrywkowa w całej Polsce powraca, więc zobaczmy gdzie udać się po dawkę kultury

Holidu, wyszukiwarka apartamentów i domów wakacyjnych, postanowiła przeanalizować, które miasta w Polsce są najbardziej popularne, jeśli chodzi o atrakcje związane z kulturą. Gdzie najchętniej chodzimy do kina, teatru, muzeum, opery czy na koncert?

 

 

 

 

 Adam Borkowski/Unsplash

 

 

  1. Warszawa

 

Nasz ranking wygrywa Warszawa. Niewątpliwie, stolica ma wiele do zaoferowania tym, którzy szukają solidnej dawki kultury, sztuki, historii czy rozrywki. Mamy tutaj wiele teatrów do wyboru takich jak Teatr 6.piętro, Teatr Capitol czy Teatr Współczesny. Każdy znajdzie tutaj interesujący spektakl do obejrzenia. Ponadto, w Muzeum Narodowym można znaleźć wyjątkową kolekcję malarstwa i rzemiosła ze wszystkich epok, w Zamku Królewskim można podziwiać jedne z najbardziej znanych obrazów na świecie, a młodsze pokolenie zachwyci się wyjątkowym klimatem street art w Muzeum Neonów. Należy wspomnieć również o licznie odbywających się w Warszawie koncertach, tych kameralnych i tych światowych oraz interesujących wernisażach, wystawach fotograficznych czy maratonach filmowych w warszawskich kinach. Wydarzenia w Warszawie, które zaplanowane są tej wiosny to: Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich, otwarcie sezonu nad Wisłą, Noc Muzeów czy Orange Warsaw Festival.

 

 

  1. Kraków

 

Na drugim miejscu w naszym rankingu znalazł się Kraków. Ilość turystów odwiedzających to miasto zobowiązuje do bogatej oferty kulturalnej, która jest tutaj widoczna na każdym kroku. Jeszcze w tym miesiącu Kraków zaprasza wszystkich fanów komiksów na Krakowski Festiwal Komiksu, a wielbicieli mody na Cracow Fashion Week. Latem, to miasto będzie tętniło życiem za sprawą 35.ULICA Festival, co oznacza spektakle teatralne, improwizacje, happeningi, niesamowite widowiska na najpiękniejszych ulicach i placach Krakowa. Jeśli mowa o spektaklach teatralnych, to polecamy wybrać się na spektakl Sen nocy letniej, stworzony z pomocą technologii virtual reality, w Narodowym Starym Teatrze. Koneserzy kina znajdą ciekawe filmowe propozycje najlepszych autorskich filmów z całego świata na Festiwalu Mastercard Off Camera - Festiwalu Kina Niezależnego, który jest jednym z największych tego typu festiwali w Europie.

 

 

  1. Wrocław

 

Podium zamyka Wrocław. W 2016 roku, to miasto uzyskało tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, przyciągając ogromne ilości turystów licznymi atrakcjami kulturalno - rozrywkowymi. Mamy rok 2022, a Wrocław nadal zaskakuje swoją ofertą w sektorze kultury, sztuki i rozrywki. W najbliższych miesiącach, we Wrocławiu, zaplanowane są takie wydarzenia jak występy typu stand-up, koncert świetnej, polskiej wokalistki Sanah czy koncert muzyki filmowej i epickiej we wrocławskiej Hali Stulecia. Po pandemicznej przerwie powróci również Jarmark Świętojański na wrocławskim rynku, na którym można będzie znaleźć wyjątkowe produkty (przemysłowe, gastronomiczne) z regionu i z zagranicy. Jeśli szukacie atrakcji całkowicie za darmo, najlepszym miejscem we Wrocławiu jest Wrocławska Fontanna Multimedialna na Pergoli. To tutaj w okresie letnim, codziennie o pełnej godzinie organizowane są wyjątkowe pokazy, które łączą w sobie muzykę, światła, lasery i oczywiście niesamowite wodne widowisko.

 

 

  1. Gdańsk

 

Tuż za podium w naszym rankingu najpopularniejszych miast, jeśli chodzi o atrakcje kulturalne znajduje się Gdańsk. W Gdańsku warto wybrać się do monumentalnego Muzeum II Wojny Światowej, które niesamowicie przybliża historię i edukuje co wydarzyło się w tamtym okresie. Kolejnym miejscem na kulturalnej mapie Gdańska jest Europejskie Centrum Solidarności, a w nim cykliczne debaty, wystawy, konferencje, seminaria, warsztaty, specjalna oferta dla młodzieży szkolnej. Jeśli szukamy w Gdańsku rozrywki, zabawy i dużej dawki śmiechu, Ergo Arena w najbliższym czasie organizuje widowiskowe koncerty znanych polskich muzyków oraz Polską Noc Kabaretową. Na klimatyczne, akustyczne koncerty zaprasza również Filharmonia Bałtycka.

 

 

  1. Poznań

 

No kolejnym miejscu w naszym rankingu znajduje się Poznań. Kurs jogi, lekcje tańca czy spotkanie autorskie? Niezależnie od tego, czym się interesujesz, Poznań ma do zaoferowania wiele ciekawych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych. Te, które odbywają się tutaj cyklicznie to festiwal muzyczno-widowiskowy Malta Festival Poznań czy Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych, który odbędzie się w Poznaniu tego lata. Miłośników teatru i kina zachwyci Kinoteatr Apollo, którego wnętrza zachowału przedwojenny styl, a scena gości najlepszych aktorów z całego kraju. Wyjątkowymi miejscami na kulturalnej mapie Poznania są Klubokawiarnia Meskalina, gdzie organizowane są kameralne koncerty oraz pokazy filmowe i teatralne, a także Klub u Bazyla, gdzie organizowane są znakomite imprezy muzyczne.

 

 

  1. Katowice

 

Kolejnym miastem, które ma do zaoferowania solidną dawkę kultury, sztuki i rozrywki to Katowice. To tutaj odbywa się huczny, największy festiwal studencki w tej części Polski - Juwenalia Śląskie. Także w tym roku studenci będą mogli bawić się na tej licznie odwiedzanej przez młodzież z całej Polski imprezie muzycznej w Katowicach. Kolejna impreza, która odbędzie się latem w Dolinie Trzech Stawów to OFF Festival Katowice - międzynarodowe gwiazdy muzyczne, kilka scen, pokazy filmowe i teatralne i wiele innych. Dla fanów muzyki rap, zaplanowany jest długo wyczekiwany koncert Taco Hemingwaya, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

 

 

  1. Lublin

 

W naszym rankingu znalazł się Lublin. To miasto również ma do zaoferowania ciekawe miejsca kulturalne. Jednym z nich jest Teatr Muzyczny w Lublinie, który oferuje pełen przekrój rozrywki: od opery, przez musical, balet, koncert, aż po bajki i spektakle edukacyjne. Tego lata wydarzeniem, które odbywa się w Lublinie już od prawie 10 lat, będzie Lublin Jazz Festival, czyli idealne miejsce dla fanów muzyki jazzowej i nie tylko. Innym interesującym eventem jest Międzynarodowy Festiwal Sztuki Graffiti “Meeting of Styles” - festiwal, który pokazuje sztukę graffiti w ciekawym świetle.

 

 

  1. Gdynia

 

Kolejnym miastem na naszej liście kulturalnych miast Polski jest Gdynia. To kolejne nadmorskie miasto w naszym rankingu. Ciekawym, nadchodzącym wydarzeniem w gdyńskim kalendarzu jest Koncert KARUZELA GNA - koncert największych przebojów polskiej muzyki rozrywkowej w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Warto odwiedzić również tutejsze muzea: Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji oraz Gdyńskie Muzeum Motoryzacji.

 

 

  1. Łódź

 

W naszym rankingu znalazła się również Łódź. To miasto może pochwalić się naprawdę bogatą ofertą kulturalną. Ciekawym wydarzeniem jest tutaj Light Move Festival - Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła, niezwykle kreatywne widowisko. Ponadto wyjątkową formą odwołującą się do wielokulturowych korzeni tego miasta jest Festiwal Łódź Czterech Kultur, który planowany jest tej jesieni. Dla fanów designu, organizowany jest Łódź Design Festival. To jedno z najważniejszych w tej części Europy wydarzeń związanych z różnego rodzaju projektowaniem (wzornictwo przemysłowe, art i craft, grafika, architektura, moda).

 

 

  1. Bydgoszcz

 

Nasz ranking zamyka Bydgoszcz. Jakie ciekawe wydarzenia kulturalne znajdziemy w najbliższych miesiącach w Bydgoszczy? Bydgoski Festiwal Muzyczny, organizowany przez Filharmonię Pomorską, 5. Bydgoski Hackathon, organizowany przez Bydgoski Klaster Informatyczny oraz legendarny Bydgoski Festiwal Operowy, który odbędzie się w październiku.

 

Metodologia

 

W badaniu wzięto pod uwagę wszystkie polskie miasta o liczbie mieszkańców powyżej 100.000. Kolejność miast w naszym rankingu została ustalona na podstawie ilości wyszukiwań w Google dla słów kluczowych “muzeum” + nazwa miasta, “kino” + nazwa miasta”, “teatr + nazwa miasta”, “opera + nazwa miasta” oraz “biblioteka + nazwa miasta”. Liczba wyszukiwań dla tych haseł została następnie zsumowana, aby utworzyć łączną liczbę wyszukiwań w miesiącu dla danego miasta, tworząc ranking TOP 10 najpopularniejszych miast, jeśli chodzi o atrakcje związane z kulturą, sztuką, muzyką i rozrywką. Dane zostały zebrane w marcu 2022 r.

 

O Holidu

Holidu jest czołową metawyszukiwarką obiektów wakacyjnych. Naszym celem jest ułatwienie rezerwacji domów i apartamentów wakacyjnych na całym świecie za najniższą możliwą cenę. Firma również pomaga właścicielom obiektów wakacyjnych w zwiększeniu liczby rezerwacji przy mniejszym nakładzie pracy, dzięki łatwemu w obsłudze oprogramowaniu pod marką Bookiply. Holidu zostało założone w 2014 roku przez braci Johannes’a i Michael’a Siebers. Ten szybko rozwijający się startup z Monachium, posiada lokalne biura w najatrakcyjniejszych miejscach turystycznych na świecie. Więcej informacji można znaleźć na stronach https://www.holidu.pl/ i https://www.bookiply.com.

 

 

Więcej informacji o Holidu można znaleźć na naszej stronie internetowej www.holidu.pl.

Obserwuj nasze media społecznościowe:

 

Instagram @Holidu

Linkedin Linkedin

Facebook Facebook

Twitter Twitter

 

Tagi:

podróże ,  Polska , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót