Partner: Logo KobietaXL.pl

1. Amazonia

 

Amazonka

 

Nie ma znaczenia, który kraj wybierzesz - Brazylię, Peru, Kolumbię, Wenezuelę, Ekwador, Boliwię ), Amazonka, najdłuższa rzeka świata, w swoich głębinach kryje rzadkie stworzenia i unikalne gatunki roślin, których nie znajdziesz nigdzie indziej.

 

2. Kanion Antylopy

 

Kanion Antylopy

 

Można pomyśleć, że Wielki Kanion jest jedynym kanionem, który warto odwiedzić w Stanach Zjednoczonych, ale nie jest to prawda. Kanion Antylopy który również znajduje się w Arizonie, jest niezwykły. Miejsce to jest wynikiem procesu erozji wywołanej przez rzeki i prądy wodne, które nadały skałom ten szczególny i efektowny kształt. Spacer po jego zakamarkach to z pewnością wspaniałe przeżycie.

 

3. Bora Bora

 

Bora Bora

 

Położona w Polinezji Francuskiej, na południowym Pacyfiku, Bora Bora znana jest z tego, że jest jedną z najpiękniejszych wysp na świecie. Dzięki super czystej wodzie i niesamowitym widokom jest wspaniałym miejscem na odpoczynek.

 

4. Wodospady Wiktorii

 

Wodospady Wiktorii

 

Położone między Zambią a Zimbabwe, są największymi wodospadami na świecie. Ich wymiary to około 1708 m szerokości i 108 m długości.

 

5. Petra

 

Petra

 

Zbudowana około 1200 roku p.n.e. Petra jest jednym z najstarszych miast Jordanii. Nie tylko jest znana z tego, że jest w całości zbudowana z kamienia, ale jest również pełna labiryntów, zakamarków. Miasto mogło powstać na pustyni dzięki Nabatejczykom, którzy zmienili kierunek przepływu wody, tworząc rodzaj sztucznej oazy.

 

6. Machu Pichu

 

Machu Pichu

 

Położone na wysokości 2438 m n.p.m. w Peru Machu Pichu jest jednym z najważniejszych osiągnięć architektonicznych w historii ludzkości. Zbudowano je dla przywódcy Inków Pachacutiego.

 

 

7. Taj Mahal

 

Taj Mahal

 

Taj Mahal jest uważany przez wielu za „klejnot sztuki muzułmańskiej w Indiach i jedno z najbardziej podziwianych dzieł dziedzictwa ludzkości”. Jego początki sięgają roku 1632, kiedy to cesarz Mogołów Szahdżahan zlecił budowę tego imponującego dzieła ku pamięci swojej trzeciej żony Mumtaz Mahal.

 

 

8. Wielki Mur Chiński

 

Wielki Mur Chiński

 

Budowa imponującego Wielkiego Muru Chińskiego sięga VII wieku p.n.e. i trwała przez lata. Jest to najdłuższa fortyfikacja, jaką kiedykolwiek zbudowano, o długości ponad 6000 km. Jego celem było zapobieżenie inwazji wrogów mongolskich i mandżurskich.

 

9. Angkor Wat

 

Angkor Wat

 

Angkor Wat to świątynia otoczona fosą i zbudowana przez króla Kambodży Surjawarmana II na początku XII wieku, aby służyć jako oficjalna świątynia i stolica miasta. Wielu specjalistów porównuje asymetrię i harmonię jego projektu z najsłynniejszymi dziełami architektonicznymi cywilizacji greckiej i rzymskiej.

 

 

10. Chichén Itzá

 

Chichen Itza

 

Chichén Itzá to prekolumbijskie miasto założone przez Majów na półwyspie Jukatan (Meksyk) w IV – VI w. Zachowane zabytki w jego częściach południowej i zachodniej są związane z wcześniejszą kulturą Majów, natomiast w części północnej – z późniejszą kulturą Tolteków.

Tagi:

podróże ,  meksyk ,  Indie ,  Perta ,  afryka , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz
Reklama: