Partner: Logo KobietaXL.pl

O takim zamku Tumpalov marzył od dziecka. W 1996 roku narysował łopatą wielki krzyż na ziemi, gdzie miał powstać zamek, budowa rozpoczęła się w 1997 roku. Do dziś to dzieło niedokończone, ciągle rozbudowywane i powiększane o nowe projekty. 

O swoim dziele Tumpalow mówi, że powstało z bożą pomocą i z wielkiej miłości. Zamek nazwany Zakochany w wietrze budowany był przy pomocy miejscowych ekip, pracowano przy nim 24 godziny na dobę. Ravadinovo to wioska położona zaledwie 5 km od Sozopola, jednego z bardziej znanych bułgarskich kurortów.

Wejście do zamku.

Zamek został zbudowany w całości z 20 000 ton kamienia, specjalnie wydobywanego w górach Strandża, ok 70 km od Ravadinova. To rodzaj marmuru - wapień metamorficzny, który został użyty w każdej budowli – w ogrodzeniu, sztucznym jeziorze, w murach i wieżach, kaplicy i piwnicy. Zawiera ślady mikro diamentów, co sprawia, że ​​zamek zmienia swój kolor – rano ma różowe odcienie, w ciągu dnia staje się biały, a przy pełni księżyca – świeci.

Zamek w pełnej okazałości.

Do tego dodać należy tony miedzi, tysiące dekoracyjnych przedmiotów. W 2009 roku wartość zamku szacowano na 4 miliony euro i już wówczas właściciel, który sam zaprojektował swoje dzieło, musiał tłumaczyć się skąd wziął na jego budowę środki. Sprawę jednak umorzono.

Zamek Ravadinovo

Zakochani w wietrze to wyjątkowa atrakcja nie tylko dla Bułgarii. Wzbudza zainteresowanie i podziw zarówno miejscowych, jak i obcokrajowców i trzeba przyznać, że robi wrażenie, przypominając nieco hiszpański Alcazar czy Zamek Winsdorów w Anglii. W 2020 roku Georgi Tumpalov osobiście odebrał nagrodę w kategorii „Zabytek turystyczny”  magazynu Destinations. Nagrodę wręczył właściciel magazynu Ruslan Yordanov. Tumpalov pojawił się również na okładce. 

 

Zamek Ravadinovo

Zamek Ravadinovo

Rok wcześniej zamek „Zakochany w wietrze” zdobył złoty i srebrny medal w kategorii „Atrakcja turystyczna” oraz został uznany za cud architektury w prestiżowym międzynarodowym konkursie „A'Design Award”. Zamek wygrał wówczas z rezydencją króla Arabii Saudyjskiej Abdullaha, która była na 4 miejscu. W  edycji z 2019 roku, kiedy zamek został wysoko oceniony, rywalizowało 18 000 projektów w 20 kategoriach. Zamek zagrał też w disneyowskim filmie Śpiąca królewna. 

Zamek Ravadinovo

 

Zamek Ravadinovo

 

Jak podają jednak bułgarskie media, Tumaplov nie cieszy się nieskazitelną opinią.  Wokół Tumpalova krążą legendy o jego różnych powiązaniach i nie zawsze czystej grze. Nie mniej jednak nigdy niczego mu nie udowodniono, a jego zamek rozsławił Bułgarię. Wstęp na zamek kosztuje 20 lewa - ok 46 zł, a dodatkowe zwiedzanie muzeum 10 lewa - 23 zł.

Muzeum jest dodatkowo płatne.

 

Sztuczne jezioro.

Chętnych nie brakuje, bo zamek jest atrakcją dla dorosłych i dzieci. Przepiękny ogród składa się z wielu gatunków roślin, jest mini zoo, sztuczne jezioro, bary, kawiarnie i restauracje.

 

Zamek ma mnóstwo różnych zakamarków.

 

Elementy myśliwskie.

 

Ogrody zamkowe

 

Ogrody zamkowe

 

Ogrody zamkowe

 

Zamkowa kaplica

 

 

W zamku organizowane są też różne atrakcje, takie jak szukanie duchów lochach czy zabawy dla dzieci. 


https://lupa.bg/news/mutrenskiyat-zamak-krai-ravadinovo-%E2%84%961-v-sveta_15078news.html

 
 

Tagi:

podróże ,  Bułgaria ,  zamek Ravadinovo , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót