Partner: Logo KobietaXL.pl

Pomiędzy górami Aitana, La Serrella i Xortà znajduje się małe miasteczko liczące około 200 mieszkańców. Jest to miasto-zamek zbudowane na stromej skale, 586 metrów nad poziomem morza. Znajduje się 73 km od Alicante i około 30 km od głównych kurortów turystycznych - Benidorm, Altea i Calp.

 

Guadalest

 

Historia Guadalest zaczyna się po podbojach arabskich.

Arabowie podbili Półwysep Iberyjski w VIII wieku i od tamtej pory przez kilkaset lat panowali nad jego znaczną częścią. Guadalest powstał w XI wieku. Ze względu na swoje położenie była to doskonała twierdza obronna, strome ściany ograniczały dostęp do zamku.

 

Guadalest

 

Ale już w XII wieku Jaime I z Aragonii odbił zamek z rąk Maurów. Jaime I włączył go do królestwa Walencji, pozostawiając w spokoju muzułmańskich mieszkańców ziem. Później zamek trafia w ręce znamienitych rodów hiszpańskich, zmieniając co jakiś czas swoich właścicieli. W 1644 roku obszar, na którym stoi zamek nawiedziły dwa trzęsienia ziemi. Zniszczyły część budowli, która już nigdy nie została w pełni odbudowana.

Guadalest

 

W 1974 r. cała gmina została uznana za kompleks historyczno-artystyczny, podzielona jest na dwie dzielnice: zamek, średniowieczną dzielnicę na szczycie wzgórza otoczoną starym murem oraz Arrabal, dzielnicę zbudowaną później u podnóża góry ze względu na wzrost liczby ludności. Obecnie nadal sporą część mieszkańców stanowią muzułmanie.

Guadalest

Z miejscem tym związana jest legenda o westchnieniach pięknej Zoraimy, które do dziś słychać w dolinach.

Zoraima mieszkała ze swoim ojcem Algarem w małym miasteczku Alfofra. Miasteczko oddalone było o pół godziny drogi od Guadalest, a Algar był muzułmański sędzią.

Zoriama wpadła w oko hiszpańskiemu szlachcicowi - Guzmane de Benidorm. Nie miał on jednak wobec niej szlachetnych planów. Był już żonaty z chrześcijańską damą. Uznając Zoriamę za niewierną, chciał ją jedynie wykorzystać.

Pewnego dnia do Alfofory przybył dzielny wojownik Ben-Yufus. Był wrogiem chrześcijan od wczesnego dzieciństwa, kiedy widział, jak wymordowali jego całą rodzinę. Młodzi zapałali do siebie wielką miłością. Ale Allah naznaczył Ben-Yufusa w specjalny sposób. Ten dzielny wojownik miał zginać, gdy zostanie pocałowany przez piękną kobietę.

 

Tymczasem do Alfofry dotarła wiadomość, że Guzman zbliża się ze swoją armią. Chciał wybić wszystkich muzułmanów i schwytać piękną Zoraimę. Wówczas Algar wysłał córkę do zamku Guadalest, aby tam się schroniła.

Guzmanowi udało się podbić miasteczko, ojciec Zoraimy stracił życie, jak też wielu innych mieszkańców. Ben – Yufusowi udało się jednak uciec i z garstką ludzi dotrzeć do Guadalest.

 

Za nimi w pościg ruszył Guzman. Zoraima na widok ukochanego nie była się w stanie powstrzymać. Wpadła w jego ramiona i złożyła mu pocałunek. W tym momencie strzał z kuszy zabił jej ukochanego, który umarł w ramionach Zoraimy. Przepowiednia Allaha się spełniła!Zrozpaczona kobieta wydała z siebie westchnienie rozpaczy.

 

Guadalest

 

Westchnienia Zoraimy nadal docierają do wszystkich gór i zakątków Sierra de Aitana niesione przez wiatr. Jeśli chcecie ich posłuchać koniecznie odwiedźcie Guadalest.

Magdalena Gorostiza

Tagi:

podróże ,  Hiszpania ,  Guadalest , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót