Partner: Logo KobietaXL.pl

Wyspa Migingo (w języku suahili: Kisiwa cha Migingo) zwana także Bugingo lub Ugingo to mała wyspa - 4000 metrów kwadratowych, która jest wielkości boiska do piłki nożnej na Jeziorze Wiktorii.

W latach 2008-2009 trwały spory, czy wyspa należy do Kenii czy Ugandy.

Jednak protesty Ugandy koncentrują się wokół prawa do połowu ryb, zwłaszcza okonia nilowego. W lipcu 2009 roku rząd Ugandy zmienił oficjalne stanowisko, stwierdzając, że sama Migingo  rzeczywiście należy do Kenii, ale większość wód w jej pobliżu już do Ugandy.

Pomimo małej powierzchni wyspy znajduje się na wyspie 15 barów, prowizoryczny kościół, domy publiczne i restauracje. Na samej wyspie znajdują się tylko dwie latryny. Wyspę zamieszkuje 400 osób. Na wyspie nie występuje roślinność.

Migingo do 2009 roku było partolowane przez 24 żołnierzy kenijskich i 12 ugandyjskich. Obecnie żołnierzy z Ugandy już nie ma. Zostali wycofani po porozumieniu z Kenią w roku 2009. Wzmocniono natomiast ochronę granicy, którą dokładnie oznaczono bojami. Zabieg ten ma chronić wody terytorialne Ugandy przed rybakami z Kenii - czytamy w Wikipedii. Pierwsi mieszkańcy Migingo pojawili się w latach 60. XX wieku, kiedy to z Wielkiej Brytanii rozpoczęto zarybianie wyspy rybami z Europy. Konflikt rozpoczął się od przejęcia wyspy przez Kenijczyków, którzy osiedlili się kilka godzin przed Ugandyjczykami.

screen youtube

Tagi:

podróże ,  ciekawostki ,  świat ,  migingo , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót