Partner: Logo KobietaXL.pl

Allende urodziła się w Limie (Peru) 2 sierpnia 1942 roku. Jej ojciec, Tomás Allende był sekretarzem ambasady Chile w Peru, a kuzyn ojca, Salvador Allende, prezydentem Chile. W późniejszych latach odbywała wraz z rodziną podróże do Europy, do Chile wróciła w wieku lat 15. Po skończeniu szkoły pracowała dla Organizacji do spraw Wyżywienia i Rolnictwa. Pisywała też do czasopisma dla kobiet Paula. W 1962 wyszła za mąż za Miguela Fríasa, rok później urodziła się ich córka, Paula, która zmarła w Hiszpanii na skutek źle podanego leku (chorowała na porfirię), a w 1966 syn Nicolás. W 1975 roku musiała wyemigrować z Chile, przeniosła się do Wenezueli. Pracowała tam jako nauczycielka i dziennikarka.

Jej pierwsza książka Dom duchów (1982) powstała z listu pisanego do umierającego dziadka, a jej autorkę zaliczono – podobnie jak Gabriela Garcię Márqueza - do nurtu realizmu magicznego. Dom Duchów był pierwszą ekranizowaną powieścią Allende ze znakomitymi rolami Meryl Streep, Jeremi Ironsa, Antonio Banderasa (w Polsce film rozpowszechniany pt. Dom dusz).Powieści Isabel Allende zostały przetłumaczone na ponad 30 języków i sprzedane w ponad 56 milionach egzemplarzy.

Obecnie mieszka w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych, gdzie kontynuuje karierę zawodową. Została wyróżniony Narodową Nagrodą Literacką w Chile w 2010 roku i jest członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury.

 

Oto cytaty znanej pisarki:

 

Strach jest nieunikniony, muszę go zaakceptować, ale nie mogę pozwolić, aby mnie sparaliżował. Staw czoła przeszkodom, gdy się pojawiają, ale nie marnuj energii, bojąc się tego, co może cię spotkać.

 

Najbardziej boję się władzy bezkarnej. Boję się nadużycia władzy i prawa do nadużyć.

 

Wszyscy mamy nieoczekiwaną rezerwę wewnętrznej siły, która pojawia się, gdy życie wystawia nas na próbę.

 

Prawdziwa przyjaźń opiera się czasowi, dystansowi i ciszy, a wiek sam w sobie nie czyni nikogo lepszym ani mądrzejszym, a jedynie podkreśla to, kim każdy był od zawsze.

 

Łatwo jest osądzać innych, gdy się tego co oni, nie doświadczyło.

 

W każdym wieku potrzebujesz celu w życiu. To najlepsze lekarstwo na wiele dolegliwości.

 

Dla kobiet najlepszym afrodyzjakiem są słowa. Punkt G znajduje się w uszach. Ten, kto szuka go niżej, marnuje swój czas.

 

Nie chcę spokojnego i bezpiecznego życia, wolę życie pełne przygód.

 

 

Im dłużej żyję, tym bardziej czuję się niedoinformowana. Tylko młodzi znają wyjaśnienie wszystkiego.

 

Kto szuka prawdy, ryzykuje, że ją znajdzie.

 

żdjęcie By Lesekreis - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44291137

Tagi:

cytaty ,  Isbel Allende ,  kobietaxl , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz