Partner: Logo KobietaXL.pl

Natomiast kiedy woda zbliża się do punktu wrzenia, nie jest już w stanie się wyregulować. W tym momencie obserwujesz, że żaba decyduje się wyskoczyć. Żaba próbuje skoczyć, ale nie jest w stanie tego zrobić, ponieważ straciła całą swą siłę w dostosowywaniu się do temperatury wody. W końcowej sekwencji bardzo szybko umiera. I teraz pomyśl: co zabiło żabę?

Analiza gotowania

Zapewne większość z nas, na różnych etapach swojego życia - próbowało dostosować się do ludzi i sytuacji. Jednak czy równa większość potrafi wyznaczyć granicę - kiedy się dostosować, a kiedy zwyczajnie powiedzieć "dość". Syndrom gotującej się żaby może pojawiać się w różnych sytuacjach przez całe nasze życie.

Są chwile, kiedy musimy zmierzyć się z sytuacją i podjąć odpowiednie działania. Wiedząc, że zmiana jest na horyzoncie, możesz przekształcić ją w szansę, a nie przypadek, który niespodziewanie napada na kryzys. Jeśli pozwolimy, aby ludzie wykorzystywali nas fizycznie, emocjonalnie lub finansowo, będą nadal to robić. Musimy zdecydować, kiedy skoczyć.

Głównym powodem, dla którego wchodzimy w te sytuacje jest " zaprzeczanie", uparcie wybieramy pozostawanie w tej samej sytuacji i utknięcie w pogarszającej się sytuacji i nic nie robimy, dopóki nie znajdziemy się w nędznym ślepym zaułku. Zaułku, który często bywa bolesną nauczką, przeżyciem, a nawet tragedią dla nas samych. Kiedy zatem zdecydować o tym, by się wycofać, by odejść bez uszczerbku na zdrowiu?

Ratunek dla żaby

Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tą sytuacją jest po prostu rozpoznanie jej. Bez kontroli rzeczywistości trudno jest kopać wystarczająco głęboko, aby znaleźć drogę do przodu. Ona zaczyna się od bycia uczciwym wobec siebie. Zadaj sobie kilka pytań:

Gdzie jestem teraz?

Czego teraz chcę?

Czego brakuje mi w moim starym życiu?

Co chciałbym zmienić w swoim życiu?

Jeśli wydaje Ci się, że nie masz już siły, że jest za późno by wyprostować swoje sprawy, nie wahaj się, nie myśl za dużo - zacznij działać. Rodzina, przyjaciele, specjaliści podadzą Ci pomocną dłoń, tylko nie zwlekaj zbyt długo. Nic, co powoduje ból, cierpienie, rozczarowanie nie jest i nigdy nie będzie tego warte. Zacznij żyć dla siebie, a nie dla innych. Nie warto dać się "ugotować".

Co zabiło żabę?

Własna niezdolność do decydowania, kiedy musi wyskoczyć.

Żaby są bardzo podobne do ludzi w sile dopasowania do sytuacji. Syndrom gotującej się żaby jest ostrzeżeniem przed samozadowoleniem. Doskonała metafora dla ludzkiej skłonności do ignorowania konsekwencji negatywnych zmian, jeśli zmiana ta zachodzi stopniowo. Nie bądź, jak ta biedna gotująca się żaba. Skacz póki masz jeszcze siłę.

Na podstawie:

  • http://www.davidsheen.com/b/b2.htm

Aleksandra Dymanus - Gaudyn
 
Autor: Aleksandra Dymanus - Gaudyn
 

Tagi:

psychologia ,  syndrom żaby , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót