Partner: Logo KobietaXL.pl

Badania przeprowadzono wśród dwóch grup pracowników z Chin. Pierwsze z nich dotyczyło osób zatrudnionych w branży informatycznej, którzy regularnie doświadczali dużego obciążenia zadaniami zawodowymi i często odczuwali presję czasu. Drugie badanie przeprowadzono wśród pracowników call-center, którzy podkreślali, że nierzadko muszą zmagać się z nieuprzejmymi i wymagającymi klientami.

Badacze odkryli, że zestresowani pracownicy mają tendencję do przynoszenia negatywnych uczuć z pracy do… stołu. W obu badaniach zaobserwowano, że stres w pracy był związany z negatywnym nastrojem pracowników podczas wykonywania zadań zawodowych, co z kolei wiązało się z wybieraniem niezdrowego jedzenia po pracy. Zestresowani nie tylko jedli więcej niż zwykle, ale i wybierali więcej „śmieciowych” potraw zamiast zdrowej żywności.

Badacze zaproponowali dwa wyjaśnienia zaobserwowanego efektu. Po pierwsze, jedzenie nie pełni jedynie funkcji fizjologicznej. Pozwala ono również regulować nastrój – objadanie się może więc łagodzić negatywne uczucia. Po drugie, niezdrowa dieta może być konsekwencją mniejszej samokontroli. Kiedy pracownik czuje się zestresowany w pracy, stres obniża jego zdolność do skutecznego regulowania własnego zachowania.

Kluczowe odkrycie tych badań polegało jednak na tym, że sen pomagał ludziom „uzbroić się” do walki ze stresem w pracy. Kiedy pracownicy spali lepiej w nocy, mieli więcej energii i zasobów do radzenia sobie ze stresem, a po pracy rzadziej sięgali po niezdrowe przekąski.

Wiele firm kusi przyszłych pracowników darmowymi automatami z przekąskami. W świetle zaprezentowanych wyników wydają się one krótkoterminowym środkiem zaradczym. Nieuwzględnienie promocji zachowań zdrowotnych (uprawianie sportu, sen, odżywanie) może potencjalne odnosić niekorzystne skutki dla zdrowia pracowników.

Więcej informacji:
zdjęcie (C)unsplash.com by Dan Gold
Liu, Y., Song, Y., Koopmann, J., Wang, M., Chang, C.-H., Shi, J., & Liu, C. (2017). Eating Your Feelings? Testing a Model of Employees’ Work-Related Stressors, Sleep Quality, and Unhealthy Eating. Journal of Applied Psychology. http://doi.org/10.1037/apl0000209

 

Magdalena Orłowska

https://badania.net/zajadasz-stres-zawodowy-lepiej-sie-wyspij/

badania

Tagi:

stres ,  jedzenie ,  sen , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót