Partner: Logo KobietaXL.pl

I choć mogłoby się wydawać, że to jedyny sposób antykoncepcji dla mężczyzn, to wraz z rozwojem sposobów antykoncepcji dla kobiet, pojawia się coraz więcej możliwości dla panów. Jakich? – wyjaśniamy wraz z ginekologiem, prof. dr hab. n. med. Violettą Skrzypulec-Plintą, ekspertem portalu „Zdrowa ONA”.

 

Tradycyjne metody antykoncepcji

O antykoncepcji dla mężczyzn coraz więcej się mówi. Wydawałoby się, że wraz z rozwojem cywilizacyjnym coraz częściej odchodzi się od tradycyjnych czy naturalnych metod antykoncepcji poprzez unikanie współżycia w okresie płodności kobiety, co jest podyktowane pobudkami religijnymi czy światopoglądowymi. Niestety jak wynika z badania* zrealizowanego dla portalu „Zdrowa Ona”, pary wciąż stosują kalendarzyk małżeński (23,3%) lub stosunek przerywany (23,5%). Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśla, że ta druga metoda jest jedną z najmniej efektywnych metod zapobiegania ciąży. Jest to związane z trudnością w określaniu, kiedy powinno się przerwać stosunek seksualny, a także z powodu obecności plemników w preejakulacie.

 

Prezerwatywa znana od starożytności

Prezerwatywa to najstarsza metoda zapobiegania ciąży dla mężczyzn. Ze względu na wygodę i szybkość użycia, a także dostępność jest również najczęściej stosowaną metodą (51%*) wśród polskich par. Poza walorami zapobiegania ciąży ma również chronić przed wirusami i bakteriami przenoszonymi drogą płciową, pełni szczególnie istotną rolę w zapobieganiu zakażeniom wirusem HIV. Z punktu widzenia skuteczności tej metody istotna jest umiejętność jej zakładania. Niestety to z kolei może mieć wpływ na obniżenie doznań seksualnych u mężczyzny. Być może z tego powodu 40%* par wspólnie wybiera najodpowiedniejszą metodę stosowanej antykoncepcji i woli tabletki hormonalne zażywane przez kobiety.

 

Nowoczesne metody antykoncepcji

Zastosowanie kolejnej metody, zwanej wazektomią, wymaga od mężczyzny rozwagi i odpowiedniego przemyślenia sprawy o podjęciu decyzji związanej z daleko idącymi konsekwencjami. Metoda ta wymaga zabiegu chirurgicznego wykonywanego w znieczuleniu miejscowym polegającego na przecięciu nasieniowodów.

Brzmi poważnie, ale nie ma się czego obawiać, metoda ta powoduje, że plemniki nie przedostają się z jader do prącia. Nie zmienia to również gospodarki hormonalnej mężczyzn ani nie wpływa na potencję. Jednak jej zastosowanie zaleca się panom, którzy już posiadają dzieci tłumaczy ekspert portalu „Zdrowa ONA”.

 

Wybiegając w przyszłość

W wyniku popularyzacji stosowania hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych i ich właściwości poza zapobieganiem ciąży trwają badania nad wprowadzeniem hormonalnej antykoncepcji dla panów w formie zastrzyków lub tabletek. Niestety metoda ta wciąż nie została wprowadzona do powszechnego obiegu. Powodem jest znaczna ingerencja w gospodarkę hormonalną mężczyzn przez neutralizację plemników. Ponadto specjaliści zajmujący się badaniem niepłodności z roku na rok zauważają u mężczyzn pogarszające się parametry spermy i zmniejszającą się liczbę zawartych w niej plemników.

  

Ogólnopolskie badanie pt. „Skuteczna antykoncepcja a kobiece potrzeby” zrealizowane na zlecenie Gedeon Richter Polska Sp. z o. o. dla  portalu „Zdrowa Ona”, przeprowadzone w dniach 12.03-14.03.2018r. metodą wywiadów on-line (CAWI)  przez agencję SW RESEARCH.  Badaniem objęto łącznie 635 kobiet w wieku powyżej 18. roku życia.

Tagi:

antykoncepcja ,  prezerwatywa ,  kobieta ,  mężczyzna ,  ciąża ,  niechciana ciąża ,  seks , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót