Partner: Logo KobietaXL.pl

 

O podejściu współczesnych kobiet do zabiegów ginekologii estetycznej, jej możliwościach i tajemnicach rozmawiamy z dr Pawłem Wawrzyniakiem z Kliniki Medycyna Młodości.

 

Ginekologia estetyczna szturmem wkroczyła w świadomość korzystających z usług zabiegów upiększających kobiet. Z jednej strony pokazała im, że istnieją możliwości poprawy uprzykrzających życie defektów okolic intymnych, z drugiej jednak, postawiła i tak już żyjącym pod presją perfekcyjnego wyglądu kobietom kolejne wyzwanie. Jak mądrze podejść do jej oferty?

Dr Paweł Wawrzyniak: Najważniejszy jest zdrowy rozsądek i nie popadanie w tak zwaną pętle nieustannego poprawiania wyglądu. To częsty przypadek, kobieta, która poprawiła już swój nos, usta, piersi, a teraz dowiedziała się o istnieniu ginekologii estetycznej i również postanowiła z niej skorzystać. To obłęd. Nie chcę demonizować medycyny estetycznej jako takiej, jednak jej zadaniem nie jest, jak Pani wspomniała, stawianie wyzwań, tylko poprawa jakości życia poprzez likwidowanie kompleksów, a nie fanaberii. Potrzeba dobrych i uczciwych lekarzy, którzy postawią dobro pacjentki wyżej niż możliwość własnego zarobku.


Bardzo mądre słowa, mimo to często możemy obserwować„ofiary medycyny estetycznej”, które trafiły do niewłaściwych specjalistów. A jakie wnioski płyną z pańskiego doświadczenia? Z czym kobiety najczęściej zgłaszają się do gabinetu i dlaczego podejmują te decyzje?

Na początku rozmowy znaczna większość deklaruje, że chciałyby zrobić sobie zabieg jako prezent dla partnera. Jest to wynik klasycznych wartości i stereotypów, jakie kobietom wpaja się od najmłodszych lat. Jednak w wyniku dłuższych rozmów, okazuje się, że to tak naprawdę ich i tylko ich marzenie i te kroki podejmują, by mogły poczuć się lepiej same ze sobą. Ważne jest uświadamianie kobiet, że zmiana wyglądu dla partnera naprawdę nie przysłuży się ani im ani tym bardziej związkowi, które współtworzą. Na „prezent” znacznie lepiej sprawdzi się wspólna kolacja, czy wyjście do kina, a nie ingerencja skalpela w wygląd. Jeżeli chodzi o problemy, z jakimi panie się zgłaszają to dominuje po prostu chęć poprawy wyglądu okolic intymnych, z czego najczęstszą z nich jest chęć zmniejszenia wielkości warg sromowych mniejszych.


Czy można wysnuć wniosek, że ginekologia estetyczna to fanaberia?

Absolutnie nie. Ja i inni lekarze medycyny estetycznej jesteśmy tu po to, by kobietom pomagać, ale pomagać naprawdę, a nie spełniać właśnie zachcianki i fanaberie, które nijak mają się do rzeczywistych potrzeb. Dla dobra pacjentki lepiej czasem odmówić wykonania zabiegu. Jednakże ginekologia estetyczna to bardzo dobra idea, mająca ogromny potencjał i niosąca rozwiązanie bolączek wielu kobiet, które rzeczywiście zmagają się z komplikacjami poporodowymi, nieestetycznie rozrośniętymi wargami sromowymi czy nawet nietrzymaniem moczu. Czasem to jedyny ratunek, by pozbyć się kompleksów i móc znów cieszyć się życiem seksualnym i pewnością siebie. Warto jednak zaznaczyć, że nie ma co oczekiwać efektów rodem z filmów pornograficznych. To mit i podobnych „ideałów piękna” nie powinno sprzedawać się odbiorcom.


Jakie zatem zabiegi powinna wybrać kobieta, chcąca zrewitalizować okolice intymne, nadać im młody wygląd, czy po prostu poprawić ich kształt?

Wszystko zależy od problemu, z jakim zgłasza się do kliniki. Warto edukować pacjentów, że okolice intymne starzeją się tak samo, jak reszta ciała. Kluczem do sukcesu jest indywidualne podejście do pacjentki i dobranie kuracji. Na pewno jednym z lepszych dostępnych zabiegów odmładzających okolice intymne jest radiofrekwencja Thermi VA. Zabieg wykonuje się metodą radiofrekwencji o niskiej częstotliwości. Napinanie i ujędrnianie warg sromowych następuje poprzez podgrzewanie tkanek, co stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Zabieg jest nieinwazyjny i nie wymaga znieczulenia. Thermi VA staje się standardem także w zabiegach obkurczających wiotką i poszerzoną pochwę, zarówno u młodych kobiet po porodach, jak i u starszych, w okresie menopauzy. Poszerzona pochwa jest jedną z istotnych przyczyn braku satysfakcji seksualnej. Jeżeli chodzi o przerośnięte wargi sromowe mniejsze to ratunkiem jest labioplastyka warg sromowych. Labioplastyka może dotyczyć warg sromowych mniejszych i większych. W przypadku tych pierwszych polega na ich zmniejszeniu i nadaniu odpowiedniego kształtu. Korekcja warg większych z kolei polega na nadaniu im pożądanego kształtu i sprężystości.


Czy współczesna kobieta chętnie odwiedza gabinet ginekologii estetycznej i odważnie komunikuje swoje potrzeby?

Cieszy fakt, że Kobiety przychodzą dziś do ginekologa coraz bardziej świadome, że jakość życia seksualnego można poprawić, i nie wstydzą się zadawać pytań. Być może to też zasługa mediów, dlatego warto do znudzenia o tym mówić, pisać i uświadamiać. Cieszy także, że coraz więcej pań dostrzega swoje potrzeby i robi coś dla siebie, wszak radość z seksu przysługuje obu partnerom tak samo. Oby tak dalej! Jedno jest pewne, jakkolwiek ginekologia estetyczna jest czymś „ekstra”, tak dzięki niej udaje się nam, lekarzom, otwierać kobiece umysły i nastawiać je na to, by tak samo jak codziennie pielęgnują twarz i ciało, dbały o swoją kobiecość. 

Tagi:

chirurgia plastyczna ,  medycyna estetyczna ,  ginekologia estetyczna , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz
Reklama: