Partner: Logo KobietaXL.pl

Co to jest kolagen?

Kolagen jest głównym białkiem tkanki łącznej. Bardzo sprężysty, rozciągliwy i wytrzymały na urazy. Dzięki niemu skóra jest rozciągliwa i elastyczna. Ponadto jest odpowiedzialny za jej gęstość, napięcie, wiązanie wody, procesy nawilżenia i regeneracji. Kolagen jest jednym z najważniejszych składników ścięgien, a także kości, stawów, a nawet rogówki oka. Mało kto wie, że zatrzymuje on także rozwój przeróżnych patogenów.

W miarę upływu czasu, organizm zaczyna produkować jednak coraz mniej kolagenu. Dzieje się tak już po upływie 25 roku życia. Jego ubytek powoduje powstawanie zmarszczek, ale nie tylko. Systematycznym zaburzeniom mogą ulegać także narządy ruchu, stawy zaczynają sztywnieć. Osoby u których brak kolagenu jest najbardziej dokuczliwy, często skarżą się na bóle kręgosłupa, a także wypadanie włosów - co jest szczególnie poważnym problemem dla kobiet.

Dlatego tak ważne jest, aby ilość kolagenu była utrzymana na odpowiednim poziomie. Jego brak może być bardziej dokuczliwy, niż mogłoby się to wydawać. Warto zatem rozglądać się za produktami zawierającymi kolagen, bądź starać się zaspokoić ilość potrzebną organizmowi, poprzez nabywanie naturalnych składników, które go zawierają.

Zastosowanie kolagenu

Oprócz tego, że kolagen stanowi bardzo ważny element naszego organizmu, jest ponadto powszechnie wykorzystywany. Bardzo często stosuje się go w przemyśle spożywczym, gdyż jest nieodłącznym składnikiem żelatyny. I nie jest tajemnicą, że jest ona stosowana w wielu produktach. Z kolagenu bardzo często wytwarza się specjalną osłonkę, stosowaną głównie w przemyśle mięsnym.
Kolagen jest również powszechnie stosowany w medycynie, zwłaszcza w chirurgii plastycznej i kosmetycznej. Przykładowo wypełnia się nim usta. Ma także zastosowanie w chirurgii oparzeniowej. Doskonale przyspiesza odnawianie skóry, ale również pomaga w zrekonstruowaniu kości. Stosuje się go powszechnie także wówczas gdy dana osoba chce pozbyć się zmarszczek, albo poddać się procesowi „odnowy” skóry.
Kolagen to także naturalny składnik przeróżnych suplementów, jak np. Duocollagen. To podstawowy składnik wielu kosmetyków, takich jak maści, kremy lub pigułki. Kolagen przyswajany jest doskonale niemal przez wszystkich, ponieważ jego ogromną zaletą jest to, iż jest on hipoalergiczny.

 

kolagen

Kolagen naturalny

Zapewne w tej chwili mnóstwo osób zastanawia się, w jaki sposób można uzupełnić kolagen tak, aby organizm miał jego odpowiednią ilość. Otóż warto rozejrzeć się za przeróżnymi produktami, które zawierają jego duże zasoby.
Odpowiednie ilości kolagenu znajdują się w wielu produktach, a nawet półproduktach, które zawierają żelatynę. Jednak najbardziej bogate w niego są galaretki z nóżek wieprzowych, czy też cielęcych. Ponadto wszelkiego rodzaju galaretki, a także zupy z kurzych łapek powinny dostarczyć jego ogromną ilość. Niedawno z resztą odkryto, że to właśnie kurze łapki zawierają go najwięcej.
Pozostałymi produktami, które są niezwykle bogate w kolagen, są ryby w galarecie, gotowane chrząstki oraz głowizny. Mnóstwo tego składnika występuje także w golonkach i podrobach. Warto rozejrzeć się również za sproszkowanymi chrząstkami. Naturalnie tego typu potrawy, dania należy jeść systematycznie, co pewien czas.

Kolagen jako suplement

Oprócz produktów naturalnych, kolagen można także spotkać w postaci przeróżnych suplementów, czy też kremów, żeli, a nawet pigułek. Tego typu produkty można bez żadnego problemu dostać w dobrze zaopatrzonych aptekach, a także w sklepach z kosmetykami naturalnymi. W zależności od jakości i wielkości produktu, ceny kolagenu rozpoczynają się od około 30 złotych, a kończą często nawet na kilkuset złotych. Warto je jednak wydać, aby zapewnić sobie zdrowie i urodę na długo.

Tagi:

zdrowie ,  uroda ,  kolagen ,  zmarszczki , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót